İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, İp Atlamak Zayıflatır Mı?

ip atlamak kaç kalori yakar, ip atlamak zayıflatır mı?
ip atlamak kaç kalori yakar, ip atlamak zayıflatır mı?

Kalori harcayarak kilo vermek istiyorsanız gün içinde yediğiniz, içtiğiniz besinlerin kalori değerlerine dikkat ederek beslenmelisiniz. Bununla birlikte egzersiz veya sporu hayatınızdan eksik etmemeniz gerekir. Formunuzu korumak ve sağlıklı yaşamak için egzersiz yapmak şarttır. Ancak her egzersizi her yerde yapamayız. Evde, parkta, spor salonunda kısacası her yerde rahatlıkla yapılabilen egzersizler nelerdir, diye sorarsanız bu soruya hiç şüphesiz ilk olarak ip atlamak deriz. Çünkü hem özel ekipman ve alan gerektirmeyen hem de vücudumuzun birçok bölgesini çalıştıran bir egzersizdir. O halde ip atlamak kaç kalori yakar, ip atlayarak kilo verebilir miyiz?

Kaç Adım Kaç Kalori Yakar?

İp atlarken kişinin pek çok kası aynı anda eş güdümlü bir şekilde çalışır. Öyle ki koşu yaptığınızda yaktığınız kadar kalori yakmanızı sağlar. Hal böyle olunca hem kalori yakmak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek için günde kaç kez ip atlamak gerekir sorusu da oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Hazırsanız işte detaylar…

İp Atlamak Kaç Kalori?

ip atlamak kaç kalori?
ip atlamak kaç kalori?

Birçok egzersizde olduğu gibi ip atlamada da kalori hesaplaması yaparken tempoya dikkat etmek gerekir. Diğer bir deyişle hızlı tempo ile ip atladığınızda, yavaş ip atladığınızdan daha fazla kalori yakarsanız. O halde temponuza göre ip atlamak kaç kaloridir? Kaç kere ip atlarsanız ne kadar kalori yakarsınız? İp atlamaya dair merak edilen ne varsa işte cevapları…

50 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

İp atlama hızınız yani temponuz 50 kere ip atlamak kalori yakar, sorusunu doğrudan etkileyecektir.

 • Buna göre yavaş tempoda 50 kere ip atlamak, yaklaşık olarak 6-8 kalori yakmanızı sağlayacaktır.
 • Hızlı tempoda 50 kere ip atlamak, ise ortalama olarak 10–13 kalori harcamanızı sağlar.
100 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

İp atlama kalori hesaplamasına dair merak edilen bir diğer sorudur. O halde 100 kere ip atlamak kaç kalori yakar, hemen açıklayalım.

 • Yavaş tempoda 100 kere ip atlamak, ortalama olarak 10 – 15 kcal arasında bir değerde kalori yakmanızı sağlar.
 • Hızlı tempoda 100 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 20 – 25 kcal miktarı kadar kalori harcamanızı sağlayacaktır.
500 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Kilo vermek ya da formunuzu korumak istiyorsanız gün içinde harcadığınızdan fazla kalori almamalısınız. Eğer günlük ihtiyacınızdan fazlasını aldıysanız ip atlayarak kalori yakabilirsiniz. 500 kere ip atlamak kaç kalori yakar, sorusuna gelince detaylar şöyledir:

 • Yavaş tempoda ip atlıyorsanız 500 kere ip atlamak, ortalama olarak 60 – 70 kalori harcamanızı sağlar.
 • Hızlı tempoda 500 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 100 – 110 kalori yakmanızı salayacaktır.
1000 Kere İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Her gün düzenli olarak bin kez ip atlıyorsanız sağlığınızı da formunuza koruyorsunuz demektir. Elbette yüksek kalorili besinleri çok sık tüketmiyorsanız. Çünkü sık sık yüksek kalorili besin tüketmenin telafisi mümkün olmayabilir. En azından bin kez ip atlamak yeterli olmayacaktır. Peki, bu durumda 1000 kez ip atlamak kaç kalori yakar? İşte detaylar…

 • Yavaş tempoda 1000 kere ip atlıyorsanız ortalama olarak 120 – 140 kalori yakabilirsiniz.
 • Hızlı tempoda 1000 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 200 – 220 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
1 Dakika İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Egzersiz yaparken, özellikle de ip atlarken, saymak zor olabilir. Bu sebeple dakika tutarak egzersiz yapmak daha pratik bir yöntemdir. Öte taraftan bir dakika içinde kaç kez ip atladığınızı bir kez sayarak toplamda kaç kez ip atladığını sonucuna da varabilirsiniz. Peki, bu durumda 1 dakika ip atlamak kaç kalori yakar? İşte detaylar…

 • Dakikada en az 60 – 70 arası ip atlama hızına sahip olduğunuzu düşünelim. Bu durumda  1 dakika ip atlayarak ortalama 13 – 15 kalori yakarsınız.
 • 1 dakikada ip atlama sayınız ortalama olarak 120 – 140 ise 1 dakika boyunca ip atlayarak yaklaşık 17 – 18 kalori harcarsınız.
10 Dakika İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Her gün iki kez on dakika ip atlamak oldukça başarılı bir egzersizdir. Zayıflamanıza ya da formunuzu korumanıza katkısı büyüktür. Bununla birlikte on dakika boyunca hangi tempoda atladığınız oldukça önemlidir. Peki yavaş ya da yüksek tempoda 10 dakika ip atlamak kaç kalori yakar, hemen açıklayalım.

 • Dakikada en az 60 – 70 arası ip atlama hızınız var ise yavaş tempoda atlıyorsunuzdur. 10 dakika ip atlayarak yaklaşık olarak 130 – 150 kalori yakarsınız.
 • Ancak dakikadaki ip atlama hızınız ortalama olarak 120 – 140 arasında ise 10 dakika boyunca ip atlayarak yaklaşık 170 – 180 kalori yakarsınız.
Yarım Saat İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Özellikle bacak ve basen bölgenizde yağlanma var ise ip atlamak iyi bir fikirdir. Her gün iki kez yarımşar saat ip atlayarak daha fit bir görünüm kazanabilirsiniz. Elbette yarım saat boyunca hangi tempoda ip atladığınız oldukça önemlidir. Peki, bu durumda yarım saat ip atlamak kaç kalori yakar, açıklayalım.

 • Dakikadaki ip atlama sayınız 60 – 70 arasında ise yavaş tempoda atlıyorsunuzdur. Bu şekilde 30 dakika ip atlayarak yaklaşık olarak 330 – 350 kalori harcarsınız.
 • 1 dakikadaki ip atlama sayınız ortalama olarak 120 – 140 arasında yani yüksek tempo ise yarım saat boyunca ip atlayarak ortalama 450 – 470 kalori yakarsınız.
1 Saat İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

Öncesinde antrenmanınız yok ise aralıksız bir saat boyunca ip atlamayı denememelisiniz. Çünkü ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Öte taraftan zamanla bir saat ip atlama seviyesine ulaşmak oldukça sağlıklı bir egzersizdir. O halde 1 saat ip atlamak kaç kalori yakar, hemen açıklayalım.

 • İp atlama hızınız dakikada en az 60 – 70 arasında yani yavaş tempo ise 1 saat ip atlayarak yaklaşık olarak 450 – 470 kalori yakarsınız.
 • Öte yandan dakikadaki ip atlama hızınız 120 – 140 arasında ise yani yüksek tempo ile 1 saat boyunca ip atlayarak yaklaşık 800 – 850 kalori harcayabilirsiniz.

İp Atlamak Zayıflatır Mı?

ip atlamak zayıflatır mı?
ip atlamak zayıflatır mı?

Modern dünyanın en temel sorunlarından biri obezite ya da fazla kilolardır. Gittikçe hareketlilikten uzak bir yaşam sürmeye hatta neredeyse yürümemeye başladık. Buna bir de sağlıksız ve yüksek kalorili beslenme eklenince iş çığrından çıkmaya başladı. Gün içinde tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerle binlece kalori alıyoruz. Fakat harcadığımız kalori miktarı aldığımızın yarısı bile değil. Çünkü neredeyse hiç hareket etmiyoruz. Bazen istesek de yoğun iş yaşantımızdan dolayı spor ya da egzersiz yapamıyoruz. Ancak istediğimiz her yerde yapabileceğimiz bir egzersiz var: ip atlamak… Peki ip atlamak zayıflatır mı, yeterince kalori yakmamızı sağlar mı?

Elbette bu soruya doğrudan evet cevabı vermek zor. Çünkü günde kaç kez ve hangi tempoda, ne kadar ip atladığımız oldukça önemlidir. Yazımızın ilk bölümünde ip atlayarak ne kadar kalori yakabileceğinizi bulabilirsiniz. Eğer düzenli olarak ip atlarsanız zayıflamanız mümkündür. Fakat ne kadar ip atlamanız gerektiğine gün içinde aldığınız kalori miktarını hesaplayarak karar vermeniz gerekir.

İp Atlamak Ne İşe Yarar?

ip atlamak ne işe yarar?
ip atlamak ne işe yarar?

Çok yoğun çalışıyorsanız ya da spor yapacak alanınız yoksa ip atlamak sizin için ideal bir egzersiz olabilir. Hem sağlıklı, zinde bir vücuda sahip olmanızı hem de formunuzu korumanızı sağlar. Özellikle yüksek kondisyon gerektiren sporlarda sık sık ip atlama egzersizleri yapılması boşuna değildir. Çünkü vücudumuzdaki birçok kası çalıştıran bir egzersiz türüdür. Ayrıca beyin kas koordinasyonuna da büyük katkı sunmaktadır. Ancak ip atlamanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. O halde ip atlamak ne işe yarar, gelin birlikte inceleyelim.

 • Basen ve baldır yağlarını dolayısıyla bacak selülitlerini engeller.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Beyin-kas koordinasyonunu sağlar.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • El ve ayak bileklerinin ayrıca dizlerin güçlenmesini sağlar.
 • Daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Kalça kaslarını sıkılaştırır.

 

Not: Tüm bu hesaplamalar sizleri bilgilendirmek amacıyla verilmiş ortalama değerlerdir. İp atlama temposunun hızlı ya da yavaş olmasının yanı sıra kişinin cinsiyeti, mevcut kilosu, yaşı, hormonal bir hastalığının olup olmaması gibi pek çok faktörün kalori yakma miktarını etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

Önceki İçerikEvde Şarap Nasıl Yapılır, İtalyan Usulü Şarap Yapımı
Sonraki İçerikPilates Nedir? Pilatesin Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.