IoT (Internet of Things) Nedir, Nesnelerin İnterneti

IoT (Internet of Things) Nedir, Nesnelerin İnterneti
IoT (Internet of Things) Nedir, Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things)

Teknoloji, insan yaşamını büyük ölçüde kolaylaştıracak yeni teknik ve cihazlarla her geçen gün sürekli gelişmektedir. En büyük teknoloji kolaylıklarının başında gelen internet, birçok işin yorulmadan, ev rahatlığında halledilebilmesi imkanını vermektedir. Nesnelerin internete bağlanmasına yönelik olan İnternet Of Things (IoT), türkçe ismiyle de nesnelerin interneti ise, ilk olarak, Kevin Ashton tarafından 1999 yılında ortaya atılan ve sonrasında bu yönde ürünlerin geliştirilmeye başlandığı bir kavramdır. IoT nedir? Nesnelerin interneti hangi ürünleri kapsar? sorularının daha ayrıntılı cevabı için, aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

IoT Nedir

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), Kevin Ashton’un, 1999 yılında bir sunumunda ortaya attığı, günümüzde birçok nesneye uygulanarak kullnıma geçtiği ve ileri de kullanım alanının daha da yaygınlaşacağı bir kavramdır. Nesnelerin internete bağlanarak insanlarla ve birbirleriyle kontrollü bir şekilde  sürekli iletişimde olması anlamına gelen nesnelerin interneti kavramı, yaşamı kolaylaştırıcı teknolojik gelişmelerin başında gelmektedir. Nesneler, elektrik devresi başta olmak üzere çeşitli teknik özelliklerle donatılarak, insanlarla sürekli güncel bilgi iletişiminde bulunabilmektedir. İnternetin sürekli gelişmesine bağlı olarak nesneler, insanlarla bağlantı halinde olup, istenilen yerden istenilen zamanda kendilerini kontrol etme imkanı tanımaktadır.

Raspberry Pi Nedir

IoT Kullanım Alanları

Nesnelerin üst düzey teknik özelliklerle internete bağlanarak kontrollü bir şekilde çalışmasına yönelik olan Internet of Things kavramının birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Akıllı ev sistemleri, nesnelerin interneti teknolojisinin kullanım alanlarının başında gelen ve bu kavramın özelliklerini açıklayıcı güzel bir örnektir. İlk başlarda manuel olarak kontrolü sağlanan akıllı ev sistemleri, teknolojinin ve fikirlerin gelişmesine bağlı olarak şimdilerde otomatikman iletişim sağlamaktadır. Birbirleriyle uyum içerisinde, kontrollü bir şekilde çalışan nesneler, IoT nedir sorusunun en açıklayıcı cevabıdır.

Akıllı ev sistemlerinde, herhangi bir nedenden dolayı evinden uzak olan kişi, bulunduğu yerden, bulunduğu zamanda, tablet ve cep telefonlarından evini görüntüleyebilmektedir. Evde bulunan perdelerden televizyona, camlardan su ısıtıcısı ve ısıtma-soğutma sistemlerine kadar tüm nesneler, birbirleriyle iletişim halinde çalışmakta, evde birisi varmış gibi bir izlenim vererek, üst düzey güvenlik önlemi sağlanmaktadır. Evdeki tüm nesnelerin doğrudan internete bağlanabiliyor olması ve istenilen her yerden rahatlıkla kontrol edilebilmesi, güvenlik ve konfor açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

IoT Nedir
IoT Nedir

Nesnelerin interneti kavramı, ortaya atıldığı günden beri sürekli gelişme göstermektedir. Türkçe karşılığı nesnelerin interneti olan internet of things, günlük hayatta kullanılan tüm elektronik cihaz ve nesnelerin, internete bağlanılarak, otomatikman kontrol edilebilmesidir. Üstelik bu kavram, yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece akıllı ev sistemlerini kapsamamaktadır. Internet of Things teknolojisinin kullanım alanını açıklamak için verdiğimiz akıllı ev sistemleri örneği haricinde bu kavram, akıllı tarım, akıllı şehir ve endüstri alanlarında da kullanılmaktadır. İnsan hayatını her yönden kolaylaştırıcı özelliğe sahip IoT kavramı ile, önceleri insan gücüne dayanan, neredeyse her aşamasının manuel olarak yapıldığı tarımsal faaliyetler, şimdilerde daha az performansla daha çok verim elde etme yönelik çalışma sistemiyle oldukça avantajlıdır.

Sistem, tarımın ekim işerinden sulama ve hasat işlerine kadar her aşamasında kullanılmaktadır. Onun haricinde, akıllı şehir sistemleri de, nesnelerin interneti kavramın açıklamaya yönelik güzel örneklerden birisidir. Şehir hayatında trafikten, enerji tüketimi ve kontrolüne, toplu taşımadan akla gelebilecek her türlü faaliyete kadar tüm hizmetlerin yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olarak birbirleriyle kontrollü bir şekilde çalışabilen teknolojiye bağlanması, IoT kavramının günlük hayata giderek yerleştiğini göstermektedir.

IoT kavramının kullanım alanı bunlarla sınırlı değildir. Tshirt gibi giyim ürünlerinden bileklik, gözlük ve takı gibi aksesuarlara, arabalardan top ve raketlere kadar birçok nesne için uygulanabilen bir teknolojidir. Ayrıca, bahçe için özel teknolojiyle geliştirilen ürünler de, bahçenin ne zaman ekilmesi, nasıl ekilmesi ve ne zaman sulanması gibi konularda bilgi verici niteliktedir.

Görüldüğü gibi, kullanım alanı oldukça geniş olan ve yapılan yatırımarla insan hayatında daha da geniş yer bulacak olan nesnelerin interneti kavramı, teknolojinin sağladığı en büyük avantajlardan birisidir.

IoT Kavramının Gelişimi

İlk ortaya atıldığı günden beri, bazı nesnelere uygulanarak kullanılmaya başlanan iot kavramı günümüzde, günlük yaşamı büyük ölçüde değiştirecek ve kolaylaştıracak gelişmeler kaydedilmesini sağlamaktadır. IoT tekonlojisi ile, ev yaşamından şehir yaşamına, tarımsal faaliyetlerden güvenlik ekipmanlarına kadar her alanda, mevcut yaşam düzeni değişitirilmektedir. Gelişen teknoloji ve ihtiyaçların artmasına yönelik olarak, daha birçok nesneye iot kavramının uygulanması beklenmektedir.

Nesnelerin İnterneti Nedir
Nesnelerin İnterneti Nedir

Günlük hayatta kullanılan neredeyse tüm nesnelerin internete bağlanarak kontrol edilebilmesi, en önemlisi de birbirleriyle uyum içerisinde çalışan özellikte olması, internet ve teknoloji kullanımında gelinen son noktayı göstermektedir. Yıllar önce ortaya atılan IoT kavramının günümüzde en popüler konulardan biri olması ve üzerine yoğunlaşılmasına bağlı olarak, akıllı nesne uygulaması daha birçok alanda karşımıza çıkacak gibi durmaktadır.

Nesnelerin İnternetik Kavramı Kısaca

IoT nedir sorusu için, yukarıda bahsettiklerimiz dahilinde verilebilecek en güzel ve kısa cevap, günlük yaşam düzeni içerisinde kullanılan nesnelerin, internete bağlanarak, cep telefonu ve tabletlerden kontrol edilebilmesidir. Bu kavrama göre geliştirilen ürünlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Hem güvenlik, hem zaman tasarrufu hem de konforlu yaşam açısından avantaj sağlayan IoT teknolojisi, internetin insan hayatındaki önemini ikiye katlamaktadır. Internet of Things teknolojisinin şu dönemlerde ülkemizde en yaygın kullanım alanı akıllı ev sistemleridir. Ev içerisindeki nesnelerin internete bağlanarak birbirleriyle uyumlu şekilde çalışması ve uzaktan kontrol edilebilmesi, başta güvenlik olmak üzere çeşitli açılardan avantaj sağlamaktadır.

Sürekli yapılan çalışmalar dahilinde IoT kavramı, ileride daha birçok nesneye uygulanarak, insan gücüne duyulan gereksinimi neredeyse ortadan kaldıracak nitelikte bir kavramdır. Tüm nesnelerin internete erişebilmesi ve manuel olarak halledilen çoğu işin otomatikman ve kontrollü bir şekilde halledilebilmesine yönelik olarak nesnelerin interneti teknolojisi kapsamında daha nasıl gelişmeler kaydedileceğini ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here