İnfluencer Ne Demek, İnfluencer Marketing Nedir

İnfluencer Ne Demek, İnfluencer Marketing Nedir
İnfluencer Ne Demek, İnfluencer Marketing Nedir

İnfluencer Ne Demek

İnternetin kullanım alanlarının genişlemesiyle, her gün farklı bir kavram kulağımıza çalınmaktadır. İnfluencer de, son zamanlarda internet ortamında sıklıkla duyulan kelimelerden birisidir. Aktif internet kullanıcılarının hemen her gün karşılaştığı influencer ne demek sorusunu cevaplayacak olursak; sosyal medya aracılığıyla belirli bir takipçi kitlesi kazanmış kişilerin, bir ürünü kendi sayfalarında hedef kitlesine tanıtması ve pazarlamasıdır.

Başta youtube ve instagram olmak üzere twitter ve twitch gibi sosyal medya hesaplarında fenomen haline gelen kişiler, çeşitli satış sayfaları ve markaların ürünlerinin tanıtımını kendi sayfaları üzerinden yapmaktadır. Bu girişimin adı da, influencer olarak tanımlanmaktadır.

Viral Ne Demek

İnfluencer Nedir

Ünlü kişilerin, çeşitli marka ve ürünlerin tanıtımını yapması, her zaman bilinen birşeydir. Önceleri, bu tanıtımlar için çeşitli reklam araçları kullanılmaktaydı. Günümüzde ise, internetin gelişmesiyle birçok uygulamanın güncellenmesine bağlı olarak, reklam ve tanıtım hizmetleri de teknolojik yeniliklere göre güncellenmiştir. Yani ürün tanıtımları şimdilerde, genel olarak internet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için de, tanıtım yapan kişilerin illa ki ünlü ya da sanatçı olmasına gerek yoktur. Zamanının önemli bir bölümünü internette geçiren öğrenci, ev hanımı ya da çeşitli meslek sahibi kişiler de, sosyal medya fenomeni olması halinde ürün tanıtımı yapabilmektedir. İnfluencer, yıllardan beri yapılan tanıtım ve pazarlamaların teknolojik ve güncel şeklidir.

Sosyal medyanın her geçen gün daha da fazla rağbet görmesi sonucu genişleyen influencer çalışmaları, faaliyet alanı farketmeksizin birçok şirketin tercih ettiği tanıtım yöntemidir. İnfluencer nedir? Neden çok tercih edilmektedir gibi sorulara verilebilecek en net cevap ise, hem basit hem de daha maliyetsiz bir tanıtım tekniği olmasıdır. Mesela; televizyon, bilboard ve daha farklı şekillerde de tanıtım yapılabilir ancak, bu yöntemler şirketler için oldukça maliyetlidir. Sosyal medya kullanıcılarının yaptığı tanıtımlar ise, diğer reklam araçlarına oranla daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Ürün tanıtımları bazen, sadece ürün karşılığında bile yapılmaktadır. Ayrıca fenomen isim doğru şekilde seçildiğinde, kısa sürede daha geniş kitleye hitap edilmektedir. Kısacası çok düşük maliyetlerle, hızlı şekilde hedef kitlesine ulaşmanın yolu, bu sosyal medya çalışmalarına bağlıdır.

Freelance Çalışmak Nedir

İnfluencer Marketing Nedir

İnfluencer marketing, eski dönemlerden beri farklı araçlar kullanılarak yapılan bir tanıtım türüdür. Daha ayrıntılı şekilde influencer marketing nedir sorusu için; günümüzde sosyal medya üzerinden yapılan her türlü tanıtım ve pazarlama hizmetleridir diyebiliriz. Sosyal medyada influencer çalışmaları en çok, kullanıcı kitlesi bir hayli fazla olan instagram üzerinden yapılmaktadır.

İnfluencer marketing, tanınmış kişiler ya da sosyal medya fenomenleri tarafından, belirli bir markayı ya da ürünü tanıtma amaçlı yapılan çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Bu çalışmalar, firmaların hedef kitlesine daha kolay şekilde ulaşmasını sağlar. Firma ve kişilerin işbirliğine dayalı olarak yapılan çalışmalar hem firmalar hem de tanıtımı yapan kişiler açısından avantajlı bir yöntemdir.

İnfluencer Türleri Nelerdir

İnfluencerin, belirli başlı üç türü vardır. Sınıflandırma, fenomen kişilerin takipçi sayısı ve gönderilerinin erişilebilirliğine göre belirlenmektedir.

  • Mega influencer: Takipçi sayısı 1m ve daha fazla olan kişileri kapsamaktadır. Ayrıca her gönderi başına yüzde 2 ile 5 arasında erişim sağlar. Sosyal medya ortamında en yüksek erişim kapasitesine sahiptirler. Marka ve şirketlerin doğrudan ilgi alanına girmektedirler.
  • Makro İnfluencer: Takipçi sayısı 10.000 ile 1 milyon arasında değişen sosyal medya kullanıcılarından oluşan grup, makro olarak nitelendirilmektedir. Bu kullanıcıların her gönderisine, yüzde 5 ile 25 aralıklarında erişim sağlanır. Modelist, blogger, yazar ve gazeteciler bu gruptadır.
  • Mikro influencer: Takipçi sayısı 500 ile 10.000 kişi arasında olan influencer türüdür. Gönderi başına yüzde 25-50 aralıklarında erişim sağlarlar. Ürün ve marka tanıtımı konusunda özel bir kişisel beceriye sahiptirler.

İnfluencer Olmak

İnfluencer olmak için öncelikle, sosyal medya hakkında önemli derecede bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Ayrıca, internette fazla zaman geçirmek de, bu alanda başarılı olmanın ilk aşamalarıdır. Başarılı ve donanımlı bir influencer olmak için, özellikle instagramda takipçi kitlesi ve beğeni sayısı oldukça önemlidir. İnfluencer olmak isteyen kişi, paylaşım yaparken daha çok beğeni ve yorum alabilmek adına fotoğraflarının altına çeşitli sorulara sorarak, açıklamalar yaparak ve hasthaglar ekleyerek gönderisinin beğenirliğini arttırabilir.

influencer ne demek
influencer ne demek

İnstagramda influencer olma yolunda başarılı adımlar atmak isteyenler, kısa ve dikkat çekici kaliteli videolar oluşturmalıdır. Resim ve fotoğrafların görüntü kalitesi de önemlidir. Hasthaglar da, doğru yerlerde kullanılmalıdır. Oluşturulacak içeriklerin, kesinlikle özgün olması gerekmektedir.

Planlı ve ilgi alanlarına yönelik bir profil oluşturulmalıdır. Sosyal medya hesabı kullanıcısı, takipçilerin kafasını karıştıracak her telden paylaşımlar yerine, sadece ilgi alanına yönelik kaliteli paylaşımlar yaparsa fenomen olabilir. Pratik olmak, bu alanda başarılı olmanın bir diğer şartıdır. İnstagram ve diğer sosyal medya siteleri, yeni özelliklerle sürekli güncellenmektedir. Dolayısıyla fazla takipçi kazanarak fenomen olmanın yolu, değişimlere hızlı şekilde ayak uydurabilmekten geçmektedir.

İnfluencer olmak, günümüzde öğrencilerden ev hanımlarına ya da farklı mesleklerden aktif sosyal medya kullanıcılarına kadar birçok kişi için, eğlenceli kazancın maliyetsiz şeklidir.

Önceki İçerikDiplomat Ne Demek, Diplomat Nasıl Olunur
Sonraki İçerikEn Pratik Krem Karamel Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.