İncir Nasıl Kurutulur, Nasıl Saklanır

İncir Nasıl Kurutulur, Nasıl Saklanır

İncir Nasıl Kurutulur

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen meyvelerden birisi olan incir, aynı zamanda herkesin severek tükettiği bir lezzete sahiptir. Tazesi ve kurusu ayrı lezzete sahip olan incirin tazesi sadece yazın tüketilebilirken, kurusu her mevsim kolaylıkla bulunabilmekte ve tüketilebilmektedir. Kuru inciri severek tüketiyoruz da, üretim aşamalarını biliyor muyuz? İncir hangi aşamalardan geçerek kurutuluyor ve bizim tüketimimize sunuluyor? Bu yazımızda, incir nasıl kurutulur? Nasıl saklanır ve kurtlanmaması için ne yapılır konularından bahsedeceğiz. (Büyük ölçekli firmalar fümigasyon makinesi üretimi linkine tıklayarak bu konuda profesyonel ürünlere başvurabilir)

Bu lezzetli meyve, güneşte ve fırında kurutulabilir ancak en doğal ve sağlıklı olan yöntem, güneşte kurutmaktır. Güneşte incir kurutmak, aslında zor bir işlem değildir. Yoğun yetişme alanı Ege bölgesi olan bu meyve, üreticiler topladıktan sonra, cinsine göre kurutmaktadır. Öncelikle, toplanan incirler, siyah ve beyaz olarak ayrılır. Beyaz incirler, daha çok bütün şekilde, siyah incirler ise ortadan ikiye kesilerek kurutulur. Kurutma işleminden incirler yıkanır, temizlenir. Sonrasında, bol güneş alan bir yerde kurutma için gerekli işlemlere başlanır.

Köylerde genelde, poruk adı verilen çalıların üzerinde kurutulmaktadır. Tabi şehirde bu imkan olmadığı için incirler, tel ızgara üzerinde kurutulabilir. Yıkanıp iyice temizlendikten sonra incirler, eğer beyaz ise, uzunlamasına üzerinden hafifçe bastırılarak yassılanır. Sonrasında, tel ızgaranın üzerine ince bir tül örtülür ve incirler sıralanır. Aynı şekilde, üzerine de tül kapatılır ve bol güneş alan alanda kurumaya bırakılır. Kuruma sürecinde incirler, sürekli kontrol edilir ve gerekirse ters düz edilerek iyice kuruması sağlanır.

incir nasıl kurutulur
incir nasıl kurutulur

Bütün olarak kurutmanın haricinde incirler ortadan ikiye kesilerek de kurutulabilir. Bu kurutma işlemi, genelde siyah incirler için yapılmaktadır. Bol suyla yıkanıp temizlenmiş incirler, yanlamasına ortadan ikiye kesilir ve iç kısımları üste gelecek şekilde tül serilmiş ızgara üzerine dizilir, kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra, kesilmiş parçalar birbiri üzerine kapatılarak bir süre daha kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra toplanır.

Güneşte kurutma imkanı olmayanlar inciri fırında da kurutabilir ama bu çok uzun zaman alır. Yıkanmış incirler ortadan kesilerek fırın teline dizilir ve ortalama 40 derecede sürekli kontrol edilerek kurutulur ancak bu en az 10 saat süren bir işlemdir. İncir nasıl kurutulur ve hangi yöntem daha etkilidir diyenler için, güneşte kurutmak, fırında kurutmaktan daha mantıklı ve basittir. Hem de doğaldır denilebilir.

Yaş ceviz nasıl kurutulur öğrenmek için linke tıklayın.

Hangi İncir Kurutulur

İnciri kurutmak için, toplama aşaması büyük önem taşımaktadır. İncirlerin bütün şekilde kurutulabilmesi için toplanırken zarar görmemesi önemlidir. İncirin toplanırken zarar görmesi hem besin değerini düşürür hem de lezzet kalitesini bozar. Kurutulacak incirin hasat zamanı, taze olarak tüketilecek incirden farklıdır. Taze incir, istenilen zamanda toplanıp tüketilebilirken, kurutma işlemine tabi tutulacak incirler, güneşin zararlı etkilerinden korunması amacıyla sabah saatlerinde toplanmalıdır. Kurutma işinin yapılabilmesi için incirin, dalında iyice olgunlaşması beklenmelidir. Sonrasında toplanarak, yukarıda bahsettiğimiz kurutma yöntemleriyle kurutulmalıdır.

Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapılmalı

Kurutma işleminde ve sonrasında kuru incirin kurtlanmaması için ne yapılmalı diyecek olursak, inciri kurutma, zaten kurtlanmadan ve besin değerlerini kaybetmeden saklanması için yapılmaktadır. Ancak, kuru incir de, saklama koşullarına dikkat edilmediğinde belirli bir süre sonra kurtlanabilir. Bu nedenle kuru incirler, nem oranı düşük ve kuru olan ortamda saklanmalıdır. Zaten paket halinde marketlerden alınan incirlerin üzerinde, serin ve kuru ortamda saklanması gerektiği yazmaktadır. Bu nedenle incirler, uzun süreli tüketim için buzdolabında saklanabilir. Onun haricinde eğer kuru incirler buzdolabına sığmayacak kadar çoksa, herhangi bir kova veya büyük kap içerisine doldurulur. Nemlenmemesi için ağzına kapak değil, hava almasına sağlayacak bir bez bağlanır ve ara ara sallanarak birbirine yapışıp ıslanması önlenir. Bu sayede kuru incir, kurtlanmadan saklanabilir.

yaş incir nasıl kurutulur
yaş incir nasıl kurutulur

İncir Nasıl Saklanır

Aslında inciri kurutma, bir nevi saklama yöntemidir. Taze incirler, günümüzde büyük kolaylık olan derin dondurucularda 7-8 ay kadar ilk haliyle saklanabilir. Kurusu ise, nemsiz ve serin ortamda, daha uzun süre saklanabilir. Kuru incirin kurtlanmasına sebe olan şey, ıslaklıktır. Bu nedenle, tam kurumamış incirler kısa sürede kurtlanır. Tam anlamıyla kurutulan incirler, nem oranı düşük serin yerde, bir sene kadar saklanabilir.

İncir Nasıl Yumuşatılır

Sertleşen kuru incir, farklı yöntemlerle yumuşatılabilir. En sık kullanılan yumuşatma işlemleri şöyledir:

  • Buhar ile yumuşatma: Öncelikle, incir miktarına göre gereken büyüklükte bir tencereye yarısına gelmeyecek kadar su koyulur ve kaynatılır. İncirler, buhar sepetine veya daha küçük bir tencere içine koyularak kaynayan su bulunan tencere üzerine yerleştirilir. Birkaç dakika sonra incirlerin yumuşadığı görülecektir.
  • Sıcak su yöntemi: Sıcak su ile yumuşatma, etkili sonuç veren bir yöntemdir. Sertleşmiş kuru incirler, sıcak su dolu kabın içine atılarak bir süre bekletilir ve kontrol edilir. Yeterli yumuşaklığa ulaştığında çıkarılarak kurulanır. Sonrasında saklama koşullarına uygun şekilde saklamak üzere paketlenir.

Görüldüğü üzere, tüketimi oldukça basit olan kuru incir, kurutma ve saklaması belirli bir zahmet gerektiren bir iştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here