İmece Nedir, Ne Demek

İmece Nedir, Ne Demek
İmece Nedir, Ne Demek

Konu Başlıkları

İmece Nedir

Aslında imece nedir dendiğinde herkesin az da olsa bir fikri vardır. Bu gelenek, genellikle kırsal kesim bölgelerinde uygulanan bir yardımlaşma yöntemidir. Bir köyde, köy ve arazi işlerinin gönüllü veya mecburi olarak işbirliği içinde yapılmasıdır. İmecenin resmi dayanağı olmasa da, bölge halkı tarafından kabul görmüş bir dayanışma biçimdir.

İmece Ne Demek

İmece ne demek diyenler için konuyu biraz daha açalım. Şehirde, halkın huzur içinde yaşayabilmesine yönelik olarak birçok iş, belediyeler tarafından halledilmektedir. Ancak, köylerde belediye olmadığı için, yapılması gereken işler, köy sakinlerinin toplanıp, aralarında işbölümü yapmasıyla halledilmektedir. Köyde düğün için herkesin yararlanacığı bir düğün mekanı yapmak, köyün kanalizasyon ve su yolu çalışmalarını yapmak, okul, misafir evi ve cami inşatı gibi projeleri tamamlamak ve yine okul ile cami gibi ortak kullanım alanlarının temizlik işleri, imece yöntemiyle yapılan işlerdendir.

Bunların haricinde, köylünün birleşerek, birbirlerinin işlerini görmeleri de benzer yardımlaşma usulüyle yapılmaktadır. İmece yöntemindeki yardımlaşmanın, maddi olarak bir karşılığı yoktur. Burada amaç, birleşmiş bir topluluğun, sırayla birbirinin işlerine yardım etmesidir. İmece usulü, bir işten herkesin eşit çıkar sağlamasına yönelik bir yardımlaşma biçimidir. Köyde, kışlık yiyecek hazırlıkları, kadınlar tarafından her gün bir kişiye olacak şekilde yapılmaktadır. Örneğin; yufka açmak, erişte kesmek, tarhana yapmak, salça yapmak ve tarla işleri, herkesin ihtiyacının giderilmesine yönelik olarak, sırayla yapılmaktadır.

İmece Nedir
İmece Nedir

Kırsal kesimlerde geleneksellişmiş bir hal alan imece usulü, hem zamandan tasarruf sağlayan hem de, işlerin daha kolay ve keyifli şekilde bitirilmesini sağlayan yardımlaşma biçimidir. Bazen işler, bir kişinin veya ailenin altından kalkarak zamanında bitirelemeyeceği derecede yoğunlaşır. Bu gibi durumlarda bu gelenek, kurtarıcı nitelikte bir uygulamadır. Elbirliği içinde, halledilmesi gereken iş veya işler, zamanında bitirilmektedir. İmeceye katılan kişi sayısı belirli değildir. Katılım, bölgeye ve yapılacak işlere göre değişmektedir.

Bayanların ve erkeklerin yapması gereken imece işleri farklılık göstermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kışlık yiyecek hazırlıkları, daha çok bayanların bir araya gelerek yardımlaşma usulüyle yaptığı işlerdir. Ekin biçme, köyün ortak kullanım alanlarının inşaat işleri ve bulgur dövme gibi belirli bir güç isteyen işler de, erkeklerin bir araya gelmesiyle halledilen işlerdir. Yasal bir zorunluluğu olmasa da, çağrılanların herhangi bir mazereti yoksa imeceye katılması bölge halkı tarafından zorunlu kılınmıştır. Herkes tarafından kabul gören bir uygulama olduğu için, itiraz eden bulunmamaktadır.

Bu gelenek, şahısların gönüllü olarak birbirlerinin işlerini görmeleri, köyün ortak kullanım alanlarına yönelik işlerin elbirliği içinde yapılması ile hasta, yaşlı ve kimsesi olmayanlar için birleşilerek yardım yapılmasını kapsayan faydalı bir dayanışma biçimidir. Yapılması gereken işlerin, köy şartlarında beraberce yapılması, imeceye katılan herkes için bir avantajdır. Sırasıyla herkesin işi görüleceği için, haksızlık olma gibi bir durumla da karşılaşılmamaktadır.

İmece ne demek sorusunun cevabı, kısaca emek birliği demektir. Ellerindeki imkanlarla köylünün, birbirlerinin veya köyün ortak işlerini, hem kısa sürede hem de keyifli bir şekilde bitirmenin mutluluğunu yaşatan, birlik ve beraberliğin gücünü yansıtan, ”bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözünü doğrulayan bir yardımlaşma tekniğidir.

Önceki İçerikHindistan Nerede, Nüfusu, Dili ve İlgiç Bilgiler
Sonraki İçerikTürbülans Nedir, Nasıl Oluşur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.