İlluminati Nedir, İlluminati Cemiyeti Ne Demek

İlluminati Nedir, İlluminati Cemiyeti Ne Demek
İlluminati Nedir, İlluminati Cemiyeti Ne Demek

İlluminati Cemiyeti’nin Kuruluşu

İlluminati Cemiyeti 1776 yılında Rönesans döneminde, Aydınlanma Çağı’nda kurulmuştur. Bu cemiyet, Almanya’nın güneydoğusunda yer alan Bavyera Eyaleti’nde Ingolstadt Üniversitesi’nde görevli kilise hukuku profesörlerinden biri olan Adam Weishaupt ve beş arkadaşı tarafından kurulmuştur. İlluminati nedir, İlluminati ne demek soruları kelime anlamı olarak tanımlanacak olursa; aydınlanmış anlamına gelmektedir.

İlluminati Cemiyeti’nin kurucusu ve üyeleri, özgür düşünce tarzını esas almışlar ve cemiyetin yapısını, masonluğu model alarak oluşturmuşlardır. Masonluk Cemiyeti’nin de kökleri 17. yüzyılın başlarına kadar uzanır. Ancak cemiyet olarak kuruluşu 1717 tarihinde Londra’da bir araya gelen dört locanın girişimi ile olmuştur.

Masonluk, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ancak dışa kapalı olan, kuralları ve prensipleri sadece üyeleri tarafından bilinen, temelinde eşitlik, kardeşlik, özgürlük ve dayanışma olan, gizliliğe önem veren ve üyelerin birbirlerini özel sembollerle tanıdığı bir cemiyettir. Bu cemiyet gibi İlluminati Cemiyeti’nde de üyeler gizli olarak ve üstlerine itaat edecekleri şeklinde yemin etmişlerdir. Ayrıca önceden Mason olan üyeler de bu cemiyetten ayrılmışlardır.

O dönemde entellektüel ve politikacı, çok sayıda önemli isim İlluminati Cemiyeti mensubu olmuştur. Kısa sürede cemiyet Avrupa’da birçok ülkede şube açmış ve on yıl içinde üye sayısı iki bini bulmuştur. Ancak daha sonra dönemin Bavyera yöneticisi, İllüminati dahil bütün gizli toplulukların faaliyetlerini durdurmuştur. 1785 yılında yayınlanan bildiri ise cemiyetin dağılmasına neden olmuştur. Kurucu Weishaupt kaçmak zorunda kalmıştır.

İlluminati Nedir

Yukarıda açıklandığı gibi İlluminati Cemiyeti kısa sürede Avrupa’ya yayılmış, ancak çok geçmeden dağıtılmıştır. Cemiyetin faaliyetleri gizli olduğu için, tarihi kayıtlarda böyle görünmesine rağmen yıllar boyunca çeşitli komplo teorileri de üretilmeye devam etmiştir. Günümüzde dünyada olan birçok askeri, siyasi veya ekonomik olayın sorumlusu olarak, gizli bir örgüt olan İlluminati Cemiyeti gösterilmektedir.

İlluminati Nedir
İlluminati Nedir

Bu iddialara göre Bavyera İlluminati Cemiyeti bugün de faaliyetlerini sürdürmektedir. Üretilen komplo teorilerine göre ABD Başkanlarının birçoğu İlluminati Cemiyeti’ne doğrudan veya dolaylı yollardan hizmet etmektedir. Fransız İhtilali, Waterloo Savaşı ve ABD Başkanı Kennedy’ye yapılan suikast olayları hep bu cemiyet tarafından tasarlanmıştır.

Bugün İlluminati, insan zihnini kontrol altına alarak hükümetleri ve kuruluşları ele geçirmek ve yeni bir dünya düzeni inşa etmek amacı ile hareket ettiği iddia edilen bir kuruluştur. Bu kuruluşun, dini inançları yok etmeyi, ulus devlet anlayışına son vermeyi ve vatanseverliği ortadan kaldırarak sosyal düzeni kökünden değiştirmeyi hedeflediği ileri sürülmektedir. Ancak herşeye rağmen günümüzde hala faaliyetleri ve varlığı kanıtlanabilmiş değildir. Komplo teorileri üreten bir kısım insan veya kuruluşlar, İlluminati Cemiyeti üyelerini, aydınlanmışlar veya ışığın insanları olarak tanımlamaktadır.

Bu açıklamaların yetersiz kaldığı ve hala İlluminati nedir sorusunun cevabını bulamadığı bir gerçektir. Bugün İlluminati hala çok gizlidir ve var olduğundan bile bahsedilmez. Bu örgüte ihanet etmenin cezasının sorgusuz sualsiz ölüm olduğu söyleniyor. Yine söylenenlere bakılacak olursa, bu cemiyetin üyeleri arasında dünyanın en güçlü yatırımcıları, yöneticileri, şirket patronları ve siyasiler bulunmaktadır. Bütün bu kişiler belli aralıklarla biraraya gelmekte ve hedefledikleri dünya devleti için planlar yapmaktadır.

İlluminati Cemiyeti’nin en büyük özelliği kendi düzenlerini kurmak için devamlı olarak kaos oluşturmaktır. Cemiyetin temel ilkesi kaostan kaynaklanan düzendir. Cemiyetin bir başka ilkesi ise insanların inançları ve yaşam şekilleri üzerinde etkisi olan dini inanışlara yer olmamasıdır. Bir ilkesi de ülkeler ve sınırları inkar etmek ve tek bir insan birliği oluşturmaktır.

İlluminati Cemiyetine ait olduğu düşünülen bir takım semboller, günümüzde birçok yerde insanların karşısına çıkmaktadır. Bazen bir klipte, bazen bir reklam filminde, hatta bazen çocukların izlediği çizgi filmlerde bile bu semboller ile karşılaşmak mümkün. Bu semboller İlluminati’nin var olduğunu güçlü kılan işaretlerdir.

İlluminati Ne Demek
İlluminati Ne Demek

Cemiyet bu semboller aracılığı ile insanların bilinçaltını etkilemeye çalışmaktadır. Günümüzde subliminal mesaj denilen kavram, bir objenin içine bir işaret veya bir mesaj saklamayı ifade etmektedir. Farkedilmeleri ilk anda mümkün olmasa da bu sembollerin ve mesajların insanların bilinçaltını etkiledikleri sanılmaktadır. Subliminal mesajlar en çok masonlar tarafından kullanılmıştır. Aynı şekilde İlluminati üyeleri de bu mesaj sistemini kullanmaktadır. En çok bilinen İlluminati sembolleri üçgen ve tek gözdür.

Hatırlanacaktır, bir tarihte Eurovision şarkı yarşmasına katılan Bonomo, şarkı sonunda ellerini yukarı kaldırarak başının üzerinde bir üçgen işareti yapmıştı. Şarkıcının bu işaret ile İlluminati propagandası yaptığı günlerce tartışılmıştı. Yine aynı yarışmada birinci olan Sertab Erener’in dansında kullandığı bir figür de aynı eleştirilere maruz kalmıştı.
Netice olarak İlluminati Cemiyeti, kendisini ve üyelerini sır gibi saklayan tehlikeli bir kuruluştur. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de bu cemiyete üye olduğu iddia edilen isimler bulunmaktadır.

Önceki İçerikNil Nehri Nerede, Uzunluğu ve Özellikleri
Sonraki İçerikIzgara Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.