İdiot Ne Demek, İdiot Nedir

İdiot Ne Demek, İdiot Nedir
İdiot Ne Demek, İdiot Nedir

Zekasal gelişim insanların bütün hayatlarını etkileyen bir faktördür. Her insanın doğuştan gelen özelliklerinde zeka düzeyleri de belirgindir. Bazı insanlar genetik olarak yüksek zeka düzeyine sahipken bazıları ne yazık ki düşük zeka düzeyine sahiptir. Doğuştan düşük zeka düzeyine sahip olan insanların zekalarını geliştirmeleri mümkün değildir. Ancak seviyelerine göre bazılarının eğitimleri mümkündür. Yapılan zeka testlerinde en düşük zeka seviyesine sahip grup idiot grubudur. Halk arasında aptal olarak da isimlendirilen bu tür zeka geriliği ve idiot ne demek kelime anlamı olarak, yazının devamında bulabilirsiniz.

Embesil Ne Demek

İdiot Nedir

İdiot, kelime anlamı olarak budala, aptal anlamında kullanılan bir kelimedir. Halk arasında argo sözcükler ile birlikte ya da bir kişiye kötü söz anlamında da kullanılır. Almanca, İngilizce, Fransızca karşılığı da benzer kelimelere denk gelen bu sözcük, tıp dilinde de zeka seviyesi en düşük kişiler için kullanılan bir terimdir. Doğuştan zeka seviyesinde aşırı düşüklük olan bu kişiler, hayatlarının sonuna kadar başkaları tarafından bakılmak zorundadır.

İdiot Ne Demek

İdiot, tıp dilinde 0-19 zeka seviyesine sahip bireylere verilen isimdir. Teşhisin tam olarak konulmasından önce hastanın özel zeka testine girmesi gerekir. Hastanın yaşına göre farklı sorular ya da nesneler ile uygulanan bu testin sonucunda elde edilen seviyeye göre kişinin değerlendirmesi yapılır.

İdiot Kime Denir

İdiot nedir kısaca ele aldıktan sonra yine kısaca idiot kime denir sorusuna da cevap vermek istiyoruz. İdiot, 0-19 arası zeka seviyesine sahip kişilere tıp dilinde verilen addır. Kendi temel ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamayacak kadar zeka seviyeleri düşük olan idiotların sürekli bir başkası tarafından bakılması gerekir. Sene olarak yaşları kaç olursa olsun bu kişiler 1-2 yaş çocuk zekasına sahiptir. Kendi başlarına yemeklerini yemeleri, kendi başlarına tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri oldukça zordur.

Lavuk Ne Demek

idiot ne demek
idiot ne demek

İdiot Tedavisi Var Mı

İdiot, doğuştan gelen bir özelliktir. Bu nedenle geçici değil kalıcıdır. İleri derecede zeka geriliği olan bu kişilerin eğitilmeleri de söz konusu değildir. Böyle bir çocuğa sahip olan anne babalar çocukları için rahat edebileceği farklı çözümler geliştirebilir. Ailelerin bu konuda en bilinçli olmaları gereken nokta çocuklarının özel olduğu ve her zaman kendilerine ihtiyacının olacağıdır.

İdiotun Nedenleri

İdiot yani ileri derecede zeka geriliği her hamilelikte görülebilir. Ancak bazı faktörler bu durumu tetikleme özelliğindedir. Tüm zeka geriliklerin de olduğu gibi idiotun da en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Akraba evliliklerinden kaynaklanan pasif genlerin aktifleşmesi ya da bazı genetik bozukluklar zeka geriliğine neden olabilir. İdiotlu çocukların genel olarak dış görünüşlerinde bir bozukluk yoktur. Bu nedenle hamilelikteki testlerin tam yaptırılmadığı durumlarda anne karnında bu hastalığın teşhisi yapılamayabilir. Ancak dünyaya geldikten sonra bebeklik ya da çocukluk çağındaki öğrenememe durumlarında ailelerin doktora başvurması sonucu teşhis konulabilir. Teşhisin ardından aileler doktor tarafından çocuklarına karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda mutlaka bilgilendirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.