İbraz Ne Demek, İbraz Etmek Nedir

İbraz Ne Demek, İbraz Etmek Nedir
İbraz Ne Demek, İbraz Etmek Nedir

İbraz Nedir

Hukuki bir terim olarak kullanılan bu kelime, meydana çıkarma, ortaya koyma anlamlarına gelmektedir. Bu sözcük ile mahkemelerde olayların, resmi şekilde kanıtlanmasıdır. Kanıtlanan olayların, resmi belgeler ile mahkemeye sunulması, ibraz etmek demektir. İbraz ne demek? Hangi anlamlarda kullanılır? Detayını merak edenler, aşağıdaki yazımızı okuyabilirler.

İbraz Ne Demek

Genel olarak, ortaya çıkarma anlamında kullanılan bu kelime, resmiyet taşıyan bir terimdir. Yani ibraz edilen şey, belgelerle kanıtlanan, resmi olarak varlığı kabullenilmiş olaylardır. Örneğin; bir kişi, alacaklı olduğu kişiden borcunu tahsil edemediğinde, elindeki senedi borçluya gösterirse, borçlu borcunu kabul etmek zorunda kalır. Aynı şekilde, kişiler arasında çıkan uyuşmazlıklarda, uyuşmazlığa neden olan ve tarafların haklı olup olmadığını belirleyen belgeler mahkemeye ibraz edilirse, anlaşmazlığın çözümü resmi şekilde ve daha kolay olacaktır.

izmir evden eve nakliyat

Günlük hayatta, çeşitli resmi işlerde de bu kelimenin kullanıldığını görmekteyiz. Seçim zamanı geldiğinde, belirli yaştaki herkes oy kullanır. Ancak, kişinin oy kullanabilmesi için, bazı yeterliliklere sahip olması gerekmektedir. Bunun için, kimlik ibrazı yapılır. Yani, kimliğini ibraz eden seçmen, oyunu kullanabilir. Sözcük, resmi işlerin yürütülmesinde kolaylık sağlamaktadır. Bir nevi kanıtlama anlamına gelen bu kelime, belgelerle kanıtlama, olayları ispatıyla beraber resmi kaynaklara dayandırılacak şekilde ortaya çıkarma demektir.

Ticari hayatta da sık kullanılan sözcük, yine hukuki kanıt niteliğinde kullanılmaktadır. Anlaşmazlık durumlarında, ticari defterlerin mahkemeye ibraz edilmesi, anlaşmazlığa neden olan olayların, resmi dayanaklarının incelenmesini sağlar. Farklı hukuki işlerde, ilgili olaylara dair kişilere ”kuruma ibrazı gerekiyor” şeklinde uyarı gelmektedir. Uyarıyı alan kişiler ibraz ne demek araştırmaktadır. Sonuçta ibrazın, resmi belgelerle birlikte ilgili kurum ve kuruluşlara başvurulması gerektiği anlaşılmaktadır.

ibraz ne demek
ibraz ne demek

İşe girecek vatandaşlardan, işe girmesinde bir sakınca olup olmadığının belirlenmesi için çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler aslında, ibraz niteliği taşımaktadır. Kişi, kendisinden istenilen belgeleri toplayıp, ilgili kuruma takdim eder. İşe giriş için kimlik bilgileri, ikametgah bilgileri, adli sicil bilgileri ve sağlık durumuyla ilgili bilgiler, işe girilecek kuruma resmi belgelerle ibraz edilmelidir. Çoğu kişi tarafından kanıtlamak olarak bilinen bu sözcük, kanıtlamadan daha da öte, resmi belgelerle olayları ortaya çıkarmadır. Yani ibraz şeklinde kanıtlanan olay, belgelere dayandığından kesinlikle doğrudur.

Günlük yaşamda toplum içerisinde pek sık kullanılan bir kelime olmayan bu sözcük, resmi işlerde ve hukuki alanda en sık kullanılan terimlerdendir. Yasal bir iş olanlar bu kelimeyi duyduğunda doğal olarak ibraz nedir diye düşünmektedir. Görüldüğü üzere bu sözcük, yasal işlerin yürütülmesinde gerekli olan ve resmi kanıt anlamı taşıyan bir terimdir. Resmi işlerde, kendisinden istenileni ilgili kurumlara ibraz edenler, yasal olarak olayları kanıtlamış olur.

Hayatın her alanında karşılaşılabilecek resmi işlerde, tarafların en sık duyduğu kelimelerden biridir ibraz. Meydana çıkarma, ispatlama ve ortaya çıkarma gibi anlamlara gelmekte ancak, resmi olarak kanıtlamaya dayalı bir terim olduğundan hukuki işlerde sık kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here