http Nedir, http Ne İşe Yarıyor

http Nedir, http Ne İşe Yarıyor
http Nedir, http Ne İşe Yarıyor

http, internet ortamında sıkça karşılaşılan bir kavramdır. Ancak bu kavram hakkında çoğu kişi pek fazla bilgi sahibi değildir. Aşağıda yer alan bilgileri incelerseniz, http nedir konusunda daha kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

http Nedir

http Nedir” sorusuna en temel cevap olarak, “İnternet aracılığıyla bilginin sunucudan kullanıcıya ne şekilde ve nasıl aktarılacağını belirten bir araçtır.” yanıtını verebiliriz. Bu düzen belli kurallar ve yöntemler kapsamında oluşturulmaktadır.

Günümüzde bilgiye çeşitli arama motorları ile ulaşmak mümkün. Arama motorlarındaki linke tıkladığınızda, tarayıcınız http eklentisini otomatik olarak kullanılır. Bunun sebebi sunucular aracılığı ile birçok farklı web siteleri üzerinden indirme yapılması istendiği zaman, bunun talebi http aracılığı ile yapmaktır. Herhangi bir web sitesine giriş yapmak istediğiniz zaman sunucu bu isteği http kapsamında bir komut olarak algıllamaktadır. Ayrıca bu kurala uygun bir şekilde indirme yapmaktadır.

Günümüzde sunucuları arasında bilginin kontrollü bir şekilde aktarılabilmesi için çeşitli protokoller bulunmaktadır. http uzantısı, bu protokollerin içerisinde bulunan en önemli ifadedir. Önemli olmasının sebebi ise, bu uzantı olmadan hiçbir internet sitesine giriş yapamayacak olmanızdır.

www Açılımı Nedir

http Açılımı Nedir

İnternet ortamında sıkça karşılaşılan bu uzantı, bazı sözcüklerin ilk harfleri kullanılarak oluşturulmuş bir kısaltmadır. Çoğu insan http açılımı hakkında bilgiye sahip değildir. Bu kavram, “Hypet Text Transfer Protocol” ifadesinin kısaltılmış halidir. http açılımı Türkçe’de “Üstün Metin Transfer Protokolü” anlamına gelmektedir.

http nedir
http nedir

http Ne İşe Yarıyor

İnternet üzerinde, herhangi bir web sitesine bağlanmaya çalışırken http yazmadıysanız, sistem bunu site adının yanına otomatik olarak ekleyecektir. Çünkü bu kavram, bağlı olduğu sistem kurallarına göre erişmek istediğiniz alana bir komut yöneltir ve siz bu komut aracılığıyla siteyle bağlantı kurabilirsiniz. “http Ne İşe Yarıyor” sorusuna kısaca cevap verirsek; internet üzerinde web sitelerine erişmenizi sağlayan bir araçtır.

http Nasıl Ortaya Çıktı

1990 yılında bilim adamları internet bilgi ağının temellerini atıyordu. Bu temelleri atarken, bu erişimin güçlü ve güvenli olabilmesi için geniş kapsamlı çalışmalar yürütmüşlerdir. http, bilim adamlarının bu çalışmaları esnasında ortaya çıkan bir kavramdır. Tabi o dönemlerde bu protokol, oldukça basit bir sistem üzerine kuruluydu. O zamanlar bu protokolün amacı sadece bilginin aktarımını sağlamaktı. Teknolojik gelişmelerin yaşanması ile birlikte bu protokol farklı bir hal aldı ve bilginin güvenli bir şekilde taşınmasını da sağladı. Son teknolojik gelişmelerle beraber http, günümüzdeki halini almıştır. İlk haline kıyasla şuan oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.

http Nasıl Çalışıyor

Bu protokol, bilgiyi sağlayan sucular ile istemci olan bilgisayarlarla arasında verinin aktarılması için bir köprü oluşturur. Ayrıca bu kaynaklar arasında gerçekleşen bilgi alışverişinin kurallarını da belirlemektedir. Bu kurallardan en önemlisi bilginin güvenli bir şekilde aktarılmasıdır.

İnternet çağında yaşıyoruz ve buna bağlı olarak bir günde onlarca web sitesine giriyoruz. İnternette web siteleri arasında gezinirken farkında olmadan çeşitli sunuculara taleplerde bulunuyoruz. Bu talepleri, genelde yaygın olarak kullanılan İnternet Explorer, Mozilla, Google Chrome gibi web browserları aracılığı ile gönderiyoruz. Gönderdiğimiz bu talep sunucuya ulaşım sağlıyor. Talebin sunucuya ulaşmasının ardından sunucu da Apache, IIS gibi çeşitli web sağlayıcı programları aracılığıyla gönderilen talebe cevap veriyor. Bu yanıtı tek başına oluşturmuyor. Tam bu esnada http protokolü devreye giriyor. Protokol, gönderdiğimiz talebin cevabının bize güvenli bir şekilde karşılığının gelmesini sağlıyor. Bu protokol sayesinde, internette güvenli bir şekilde bilgi aktarımı sağlanıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here