Homojen Ne Demek, Homojen Nedir

Homojen Ne Demek, Homojen Nedir
Homojen Ne Demek, Homojen Nedir

Homojen, matematik, fen ve tıp alanlarında sıklıkla duyulan bir terimdir. Genel anlamda, birbiriyle aynı veya yakın özellikteki maddeleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Yani, homojen nedir sorusunun cevabı, birbirine tamamıyla benzeyen maddelerin karıştığında, görünümünü ve özelliklerini değiştirmeden tek bir maddeymiş gibi görünmesidir.

Homojen Nedir

Maddelerin türdeş olduğunu tanımlamak için kullanılan bu terim, her yönüyle aynı özellikleri taşıyan, hiçbir farklı yönü bulunmayan anlamına gelmektedir. Homojen karışım cümlesini, günlük hayatta sıklıkla duyarız. Bu tür karışımdan kasıt, aynı özellikteki maddelerin birleşerek bir bütün olduğu ve ayrı hiçbir yönünün bulunmadığı karışımlardır.

Madde nedir?

Homojen Ne Demek

Diğer adı çözelti olan homojen, en ince ayrıntısına kadar aynı özellikleri taşıyan maddelerin birleştiğinde, mikroskopla dahi birbirinden ayırt edilemeyecek derecede birbirine benzemesidir.

Homojen Karışımlara Örnekler

Birden çok maddenin bir araya geldiğinde kendi özelliklerini kaybetmemesi şeklinde tanımlanan homojen karışımlara verilebilecek birçok örnek bulunmaktadır. Bu örnekleri, şu şekilde sıralayabiliriz:

Homojen Nedir
Homojen Nedir
  •  Şekerli su: Suyun içine bir miktar şeker atıldığında, şekerin suyun içinde eriyerek eşit dağılması sonucunda, suyun görünümünde herhangi bir değişikliğe sebep olmaması bu karışımlar için iyi bir örnektir.
  • Tuzlu su: Aynı şekilde, suya atılan tuzun eriyerek suyla bir bütünmüş gibi görünmesi bu karışımın bir örneğidir.
  • Çay: Çay, suyla karıştığında suyun her tarafına eşit miktarda dağılarak ayırt edilemez bir görünüm oluşturur. İçerisinde posa olmayan çay, homojen bir karışım örneğidir.
  • Soluduğumuz hava: Su, karbondioksit ve oksijenin karışımından oluşan hava da bu karışıma örnektir.
  • Çelik: Demir ve karbonun birleşmesinden oluşan çelik bu tür karışımlara verilebilecek önlemlerden birisidir.
  • Deniz suyu: Su, tuz ve oksijen karışımı olan deniz suyu da, ayırt edilemez bir karışımdır.
  • Gazoz: Su ve karbondioksit birleşerek homojen bir şekilde gazoz oluşur.

Bu örnekler haricinde kolonya, petrol ürünleri, sirke, madeni para, lehim, bilezik ve maden suyu, homojen ne demek sorusuna cevap olarak verilebilecek karışım örnekleridir.

Homojen Olmayan Karışımlara Örnekler

Birbiriyle aynı özellikleri taşıyan homojen maddelerin aksine, birde zıt özelliklerdeki maddeler vardır. Heterojen, aynı özelliklerde olmayan ve birleştiğinde farklı görünen maddelerdir. Tıpkı homojene olduğu gibi, hetorejen olmayan karışımlara da verilebilecek çeşitli örnekler bulunmaktadır.

  • Zeytinyağlı su: Zeytinyağı ve su birleştiğinde, iki madde de kendi özelliğini kaybetmez ve farklı görünür.
  • Talaş ve su: Talaş ile su da bir araya geldiğinde kendi özelliklerini kaybetmediğinden hetorejen karışımlara bir örnektir.

Bu örneklerden daha başka naftalin ile su, kükürt tozu ile su, tebeşir tozu ile su, kum ile çakıl ve su ile benzin, homojen olmayan karışım örnekleridir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.