Hipoglisemi Nedir? Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

hipoglisemi nedir, hipoglisemi belirtileri nelerdir?
hipoglisemi nedir, hipoglisemi belirtileri nelerdir?

Ülkemizde çok sık rastladığımız ancak ihmal edildiğini de gözlemlediğimiz hipoglisemi, ciddiye almanız gereken bir durumdur. Kontrol altına alınması gerekir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple birçoğumuzun pek de farkında olmadığı hipoglisemi hakkında bilmeniz gereken ne varsa araştırdık, ayrıntılı bilgileri sizler için derledik. Özellikle hipoglisemi nedir, hipoglisemi belirtileri nelerdir sorularına  ayrıntılı olarak bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Hipoglisemi Nedir?

hipoglisemi nedir?
hipoglisemi nedir?

Normal şartlar altında açken kişinin kan şekeri değerinin 70-100 mg/dL arasında olması gerekir. Kan şekerinin 70mg/dL değerinden daha aşağıda seyrediyor olması, düşük kan şekeri ya da tıptaki karşılığıyla hipoglisemi olarak adlandırılır. O halde hipoglisemi nedir, sorusuna kısaca düşük kan şekeri diyebiliriz. Uzun zaman fark ettirmeden ilerleyen bu durum aslında bir hastalık değildir ancak kontrol altına tutmak oldukça önemlidir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Kan şekeri diye adlandırdığımız şey aslında glikozdur. Diğer bir deyişle, besinlerin sindirim sisteminde parçalandıktan sonra hücrelerin kullanması için oluşan basit bir şekerdir. Normal kan şekerinin alt değeri 70 mg/dL’dir. Fakat az önce de belirttiğimiz üzere hipoglisemide kan şekeri normal değerlerin altına düşer. Hipoglisemi tanısı için genellikle kan tahlili yaptırmak gerekir. Genel bir muayenede kişi, hipogliseminden haberdar olmasa da kan tahlili yaptırdığında bu durum tespit edilebilir.

Kan şekerini 70-100 mg/dL olan normal seviyelerde tutmak kişinin yaşam kalitesini artırır. Ancak kan şekerinin düşük olması durumunda yorgunluk, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme gibi belirtiler ortaya çıkar. Bununla beraber kan şekerinin normal değerinin üzerinde çıkması da büyük risktir. Çeşitli rahatsızlıkların temel sebebidir. Kan şekeriniz yüksek çıkıyorsa bu durum kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde diyabet riski artar.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

hipoglisemi belirtileri nelerdir?
hipoglisemi belirtileri nelerdir?

Kan şekerinin yüksek olmasını hastalık olarak değerlendirsek de hipoglisemi için aynısını söyleyemeyiz. Düşük kan şekeri bir hastalık değildir. Ancak kan tahlillerinde kişinin kan şekeri düşük çıkmışsa bir süre takip etmek gerekir. Süre sonunda kan değerleri değişiklik göstermiyorsa doktorunuz ilaç tedavisine başlayabilir. Ancak bu durumun sadece ilaç tedavisi ile çözülmesi pek mümkün değildir. Kişinin günlük beslenmesine ve yaşantısına da dikkat etmesi gerekir. Hipoglisemi belirtileri nelerdir, hipoglisemi doktora gitmeden anlaşılır mı, kişi kendini gözlemleyerek bunu anlayabilir mi? Hipoglisemi belirti gösterir mi, gibi zihninizi kurcalayan birçok soru olduğunu biliyoruz. Bu sebeple de hipoglisemi belirtilerini sizler için araştırdık.

Hipoglisemi sinsi ilerleyen bir rahatsız olsa da aslında bazı küçük belirtiler gösterir. Fakat şunu unutmayın ki en doğru teşhis elbette kan tahlili ile konabilir. Şimdi bu belirtileri inceleyelim.

Hipoglisemi Belirtileri
 • Ellerde titreme
 • Aşırı terleme
 • Karın Ağrısı
 • Halsizlik
 • Unutkanlık
 • Huzursuz gece uykuları
 • Çarpıntı
 • Baş ağrısı
 • Titreme
 • Konuşma Bozukluğu
 • Gece Terlemeleri
 • Uykuda kabus görme
Yemek Yedikten Sonra Hipoglisemi Olur Mu?

Hipogliseminin teşhisi genellikle kişi açken mümkündür. Ancak bazı durumlarda kişi yemek yese de kan şekeri yükselmez. O halde yemek yedikten sonra hipoglisemi olur mu, açıklayalım:

Yemek yedikten sonra pankreas organı insülin salgılayarak kan şekerini dengeler. Ancak bu insülin gereğinden fazla salgılanırsa kan şekeri düşer. Reaktif hipoglisemi diye adlandırdığımız bu duruma daha çok bypass ameliyatı olan kişilerde rastlamaktayız.

Hipoglisemi Neden Olur?

hipoglisemi neden olur?
hipoglisemi neden olur?

Kan şekerinin düşük olmasının birçok nedeni vardır. Kişinin vücudu kan şekerini hızlıca tüketiyor olabilir. Bu da hipoglisemiye neden olur. Pankreas organı, insülini kana fazlaca pompalıyorsa kan şekeri hızla düşer. Hipoglisemi, yetişkinlik döneminde sonradan da görülebilir. Glisemik değeri yüksek olan tatlı veya abur cubur yedikten sonra kan şekeri  hızla yükselir. Kan şekerini düşürmek için ise pankreas yüksek dozda insülin hormonu salgılar. Bu da kan şekerinin aniden düşmesine neden olur. Bu iniş çıkışlara vücudumuz adapte olamaz. Zamanla da bu kişilerde hipoglisemi belirtileri görmeye başlarız. Tatlı yedikçe tatlı yeme krizi oluşması bu nedenledir. Bu durumun da sağlıksız beslenme ve ara öğünleri atlamadan kaynaklandığı unutulmamalıdır. Peki, yukarıda bahsettiklerimiz hipoglisemi neden olur, sorusu için yeterli midir? Aslında değil. Hipoglisemi neden olur sorusuna diğer cevaplar ise şunlardır:

Hipoglisemi Nedenleri

 • İnsülin ya da diyabet ilaçlarını kontrolsüz kullanmak
 • Sık sık öğün atlamak ya da uzun süre aç kalmayı alışkanlık edinmek
 • Hormonal rahatsızlıklar
 • Aşırı alkol tüketmek
 • Vücudu yoran, yüksek enerji gerektiren egzersizler yapmak
 • Karbonhidrat tüketimini gereğinden fazla azaltmak ya da tamamen bırakmak. Son dönemlerde kilo almaya neden olduğu için karbonhidrat içeren besilerden uzaklaşıldığını görüyoruz. Ancak unutmamalısınız ki vücudumuzun karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Dolayısıyla bilinçsizce yapılan diyetlerde karbonhidratlardan uzak durmak, düşük kan şekerine neden olur. Düşük kan şekeri ise halsizliğe, sürekli yorgunluğa neden olur.
 • Kalıtımsal rahatsızlıklar
 • Oruç tutmak
 • Metabolizmanın işleyişini etkileyen ilaçlar kullanmak
 • Zayıflamak amacıyla olunan ameliyatlar
 • Kaygı ve strese bağlı bozukluklar

Hipoglisemi Tedavisi

hipoglisemi tedavisi
hipoglisemi tedavisi

Kan şekerinin düşük olması hastalık olarak görülmez. Ancak düşük kan şekeri kontrol altına alınmadığı takdirde kişinin yaşam kalitesini düşürür. Hatta nörolojik veya diyabetik hastalıklara neden olabilir. Kan şekeri normal değerlerin altına indiğinde kişide titreme daha da ötesi baygınlık görülebilir. Bu tür durumlarda kişiye müdahale etmek gerekir. Kan şekerini yükseltmek için şeker ya da meyve suyu gibi besinler tüketmesi sağlanmalıdır. Ardından en kısa zamanda hipoglisemi tedavisi için doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaptıktan sonra uygun tedaviyi başlatacaktır.

Doktorlar muayene sonrasında hipoglisemi tedavisi için genellikle glikoz tabletleri vermektedir. Ancak hipoglisemi kişiye ağızdan şeker verilemeyecek kadar ileri boyutlara varıyorsa, glukagon iğnesi alternatif bir çözümdür.

Hipoglisemi tedavisinde dikkat edilmesi gereken temel nokta düşük kan şekerinin altında yatan nedendir. Hipoglisemiye neden olan durum ne kadar doğru tespit edilirse tedaviden aldığımız sonuç o derece yüksek olur. Kan şekeri düşüklüğü vücuttaki bir tümöre ya da hormonal bir bozukluğa bağlı ise sadece glikoz desteği yeterli olmayacaktır.

Hipoglisemi Atağı ve Beslenme

hipoglisemi atağı ve beslenme
hipoglisemi atağı ve beslenme

Aşırı terliyorsanız ya da baygınlık geçirdiyseniz bu hipoglisemi atağı olabilir. Hipoglisemi atağı geçiren birini, hemen yere uzatmalı ve ayaklarını yüksek bir yere kaldırmalısınız. Eğer kişinin düşük kan şekeri olduğu biliniyorsa şekerini yükseltecek besinler yedirmelisiniz. Böylece kişi yavaş yavaş kendine gelecektir. Düşük kan şekeri ciddiye alınmazsa hipoglisemi ataklarına neden olabilir. Hipogliseminin altında yatan bir hastalık yoksa bu durumdan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bununla beraber hipoglisemi atağı ve beslenme arasında güçlü bir ilişki vardır. Kişinin kendini ve vücudunu iyi tanıması ve kan şekerini dengede tutacak şekilde beslenmesine özen göstermesi gerekir. Kan şekerini dengede tutacak şekilde beslenmek hipoglisemi ataklarının önüne geçecektir.

Hipoglisemi Diyeti

Düşük kan şekerini yükseltmek ayrıca hipoglisemi ataklarını önlemek için birtakım önlemler alabilirsiniz. En başta söylemek gerekirse kesinlikle öğün atlamamak gerekir. Bunun yanı sıra alınacak diğer tedbirler şöyledir:

 • Uzun süre aç kalmamalısınız.
 • Öğünleri hep aynı saatlerde yemelisiniz.
 • Basit karbonhidrat ve rafine şeker ( Pirinç, makarna, beyaz şeker, hamurlu gıdalar, pizza, beyaz şeker)tüketmemeye özen gösterin.
 • Tam tahıllı besinleri beslenmenize ekleyin. Böylece tokluk süresini de uzatmış olursunuz.
 • Yüksek glikoz içeren şerbetli tatlılardan ve hazır meyve sularından uzak durmalısınız.
 • Protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın.
 • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.
Önceki İçerikTer Kokusu Neden Olur? Ter Kokusu Nasıl Giderilir?
Sonraki İçerikUykusuzluk Neden Olur? Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.