Hindistan Nerede, Nüfusu, Dili ve İlgiç Bilgiler

Hindistan Nerede, Nüfusu, Dili ve İlginç Bilgiler
Hindistan Nerede, Nüfusu, Dili ve İlginç Bilgiler

Bu yazımızda okuyucularımız için Hindistan nerede, hangi diller konuşulur, Hintliler hangi dine/dinlere inanır, yemeklerinin özellikleri nelerdir sorularını cevapladık ve Hindistan ile ilgili ilginç bilgiler derledik.

Konu Başlıkları

Hindistan Nerede

Asya kıtasında bulunan Hindistan, Dünya’nın kuzey yarım küresinde, 8°4′ ve 37°6′ Kuzey enlemleri ile 68°7′ ve 97°25′ doğu boylamları arasında yer alır. Güney Asya’nın büyük bir bölümünü kaplayan Hindistan 3,287,263 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve dünyanın 7. büyük ülkesidir.

Bir yarımada olan Hindistan güneyde Hint okyanusu, güneydoğusunda Bengal körfezi, güneybatısında Umman denizi ile çevrilidir. Karadan batısında Pakistan, kuzey ve kuzey doğusunda Çin, Nepal ve Butan Krallığı, doğusunda Bangladeş ve Burma ülkesine, denizden Endonezya, Maldivler, Sri Lanka ve Tayland ile sınır komşusudur.

Hindistan Nerede
Hindistan Nerede

Hindistan’da Konuşulan Diller

Hindistan’da iki ana dil konuşulmaktadır. En çok konuşulan hindistan dili, Hint-İran dil ailesinin Hint kolu olan İndo-aryan dilidir ve Hint nüfusunun %74’ü bu dili konuşmaktadır. İkincisi ise Dravid dilidir, ülke nüfusunun %24’ü tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca İngilizce de ülkede en fazla konuşulan dillerden biridir. Genellikle Hindistan iş dünyasında İngilizce konuşulmaktadır.

Hindistan Nüfusu

Hindistan, Çin’den sonra dünyanın nüfusu en yüksek ikinci ülkesidir. 2017 yılında nüfusu 1.342.512.706 olarak sayılmıştır ve kilometrekareye 452 insan düşmektedir. Hindistan’ın en kalabalık şehri başkenti Yeni Delhi’dir. Yeni Delhi’de 2017 nüfus sayımlarına göre 19.072.564 kişi yaşamaktadır.

Hindistan’ın toplam nüfusu dünyanın toplam nüfusunun %16’sını oluşturur. Bu, gezegende her 6 insandan birinin Hindistan’da yaşadığı anlamına gelmektedir. Hindistan’ın 2030 yılında nüfusunun 1.53 milyar olacağı düşünülmektedir.

Hindistan nüfusu 696.955.398 erkekler, 652.687.124 kadınlar tarafından oluşturulmaktadır. Nüfusun %50’den fazlası 25 yaşın altındadır. Nüfusunun %72,2’si kırsal bölgelerde, %27,8’i kentlerde yaşamaktadır.

Hindistan Nüfusu
Hindistan Nüfusu

Hindistan’ın nüfus oranı her yıl artmaktadır. Nüfusunun hızlı büyümesinin nedenleri yoksulluk, okuma-yazma oranının düşük olması, yüksek doğurganlık oranı, ölüm oranlarının düşük olması, Bangladeş ve Nepal’dan yapılan göçlerdir. Hızlı nüfus artışına önlem olarak dünyada ilk kez Hindistan’da 1952 yılında Aile Planlama Programı uygulanmaya başlanmıştır. Bu program çerçevesinde 1965-2009 yılları arasında doğum oranları yarıya düşürülmüştür, ancak nüfus oranı her yıl artmaya devam etmektedir.

Hindistan Yemekleri

Hint yemekleri denince akla baharatlı, acı, yağlı ve egzotik yemekler gelir. Oysa Hindistan, dünyanın en sağlıklı yemek tariflerine sahip nadir kültürlerden biridir. Hint yemekleri taze sebze ve meyvelerin besin değerlerini kaybetmeyecek şekilde pişirilmesi temeline dayanır ve geleneksel Hint yemekleri mutlaka taze malzemelerle pişirilir.

Hint yemeklerinin temel taşları baharatlardır. Zerdeçal, zencefil, sarımsak ve yeşilbiber Hint yemeklerinde kullanılan başlıca baharatlardır. Bu baharatlar yemeklere lezzet vermesinin yanında insan bedeni için önemli şifa kaynaklarıdır. Geleneksel Hint mutfağı karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve bolca lif içerir ve bir insanın günlük besin ihtiyacını tamamen karşılamaya yöneliktir.

Pek çok ülkede Hindistan yemekleri popüler hale gelmektedir. Hint yemeklerinin ilk bölümünü iştah açan mezeler oluşturur. Samosa veya Samsa denilen bu mezeler üçgen biçimindedir. Genellikle içine patates ve çeşitli sebzeler konur.

Hint ana yemekleri pek çok Hint lokantasında mutlaka bulunan temel yemeklerden oluşur. Kilden yapılmış tandır fırınlarda pişirilen “Tavuk Tandır” bu temel yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Hint yemekleri denince akla mutlaka Biryani de gelir. Haşlanmış pirinç ve çeşitli sebzelerle yapılır. Ünlü bir Hint yemeği olan Masala ise çeşitli ot karışımlarından ve baharatlardan oluşan geleneksel bir Hint yemeğidir.

Hint ana yemekleri genellikle Köri ile servis edilir. Soğan, sarımsak, domates ve zencefilden yapılan lezzetli bir sostur, içine çeşitli Hint otları ve baharatları katılır. Korma, asıl malzemesi domates olan kremsi bir sostur, diğer Hint yemeklerine nazaran daha az baharatla yapılır.

Hindistan Dini İnançları

Hindistan pek çok dinin birlikte barış ve uyum içinde yaşadığı nadir ülkelerden biridir. Nüfusun çoğunluğu %74.33’lük bir oranla Hindu dinine mensuptur. Hindu, adını Hindistan’ın kuzeybatısındaki “Sindhu” nehrinden alır. Sanskritçe bir sözcük olan “Sindhu” milattan önce Aryanlar tarafından o bölgede yaşayan insanların ve bölgenin adı olarak kullanılmış bir sözcüktür.

Hinduizm kast sistemi denilen bir sisteme dayanır ve inananlar dört bölüme ayrılır. En üst tabakayı brahmanlar denilen rahipler oluşturur. İkinci tabaka yönetici sınıfı olan Kshatriyalar, üçüncü sınıf tüccar sınıfı olan Vaishyalar, dördüncü sınıf ise işçi sınıfı olan Sudralardır. Her sınıf kendi içinde de alt sınıflara ayrılmaktadır. Hinduizm’de bir peygamber ve yazılı bir metin yoktur, tarihsel geleneğe dayanan bir dindir. Temelini milattan önce 1500 yıllarında yazıldığı düşünülen Vedalar denilen ve Hindular tarafından kutsal sayılan metinlerden alır. Hinduizm farklı öğreti ve felsefeleri içinde barındırır.

Hinduizm’in temelini karma ve reenkarnasyon oluşturur. Hindu dinine göre dünyada başımıza gelen her şey daha önceki hayatlarımızdan kaynaklanan ödüller veya cezalardır. Kişinin dünyaya tekrar reenkarne olmaktan kurtulması için karmasını temizlemesi, iyilik yaparak, geçmişteki borçlarından kurtulması gerekir.

Hindistan nüfusunun. %20’sini Müslümanlar oluşturmaktadır. Nüfusun %5.84’ü Hıristiyan, %5.63’ü ise diğer dinlere mensuptur.

Hindistan ile İlgili İlginç Bilgiler

Hintliler sol elin kirli olduğuna inanırlar ve sol elleriyle asla yemek yemezler.

İnekler Hindistan’da kutsaldır, caddelerde, şehirlerde özgürce dolaşırlar. Ayrıca dünyanın en büyük süt üreticisi Hintlilerdir. Hindistan yılda 140 bin ton süt üretir.

Dünya’da en fazla kürtaj Hindistan’da yapılmakta, sağlıksız koşullar nedeniyle kürtaj sırasında her iki saatte bir kadın hayatını kaybetmektedir.

Satranç Hindistan’da doğmuş bir oyundur. Sanskritçe “chaturanga” kelimesinden gelir, anlamı “ordunun 4 elemanı”dır.

Hintliler matematik ve trigonometri alanında inanılmaz icatlara sahiptir. Sıfır, Hintliler tarafından bulunmuştur.

Hindu dini inananları 12 yılda bir 4 kez, Ganj Nehri de dahil 4 kutsal sayılan nehirde kutlanan Kumbh Mela festivalinde bir araya gelir, bu nehirlerde yıkanırlar. Kumbh Mela, dünyanın en büyük festivalidir.

Hindistan 150.000 posta ofisiyle dünyanın en büyük posta merkezine sahiptir.

Merkezi Amerika’da olan pek çok ünlü şirketin sahibi Hintlidir. Sun Mikro-sistemlerinin sahibi Vinod Khosla, Pentium Chip şirketinin sahibi Vinod Dahm, Hotmail’in kurucusu Sabeer Bhatia, Hewlett-Packard grubunun kurucusu Rajiv Gupta Hintli girişimcilerdir.

Dünyanın en yüksek kriket sahası Hindistan’da, Himaçel Pradeş’tedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 2444 metredir. Ülkeye İngilizler tarafından getirilen kriket, Hindistan’ın en popüler sporudur.

Hindistan dünyanın ikinci en uzun tren yollarına sahip ülkedir. Hindistan tren yollarında 16 milyondan fazla insan çalışmaktadır.

Hindistan, İngiliz sömürgesi olmadan önce dünyanın en zengin ülkesiydi. Kristof Kolomb zengin Hindistan’a gitmek için yola çıkmış, yanlışlıkla Amerika’yı keşfetmiştir.

“Pi” sayısı ilk kez Hintli matematikçi Budhayana tarafından hesaplanmıştır.

Dünyada elmas ilk kez Hindistan’da Krishna Nehri deltasından çıkarılmıştır. 1896 yılına kadar Hindistan dünyanın tek elmas kaynağıydı.

Hindistan’daki Bailey Köprüsü dünyanın en yüksek köprüsüdür. Himalaya dağlarında Dras ve Suru nehirleri arasındaki köprü 1982 yılında Hint ordusu tarafından inşa edilmiştir.

Hindistan’da Madhya Pradeş eyaletinde bulunan erotik heykellerle süslü Khajuraho tapınağı dünyanın en fazla turist akınına uğrayan yerlerinden biridir.

Hindistan’da cenaze törenlerinde dünyanın genelinin aksine siyah yerine herkes beyaz giyer.

Hindistan’ın ünlü Taç Mahal’i İmparator Şah Jahan tarafından sevgili karısı Mümtaz Mahal için yaptırılmıştır. 22000 işçi tarafından 22 yılda tamamlanmıştır.

Hindistan dünyada tüketilen tüm baharatın %70’ini üretmektedir.

Hindistan’da çiftçiler Coca Cola ve Pepsi’yi bitkilere bulaşmış haşereleri öldürmek için kullanmaktadır.

Hindistan’ın ulusal meyvesi mango, ulusal kuşu tavus kuşudur.

Hinduizm, Budizm, Jainizm başta olmak üzere pek çok din Hindistan’da ortaya çıkmıştır.

Şampuan Hindistan’da keşfedilmiştir. Şampuan kelimesi “masaj” anlamına gelen Sanskritçe “champu” kelimesinden gelmektedir.

Ünlü Queen grubunun solisti Freddie Mecury aslında bir Hintliydi ve asıl adı Farrokh Bulsara idi.

Önceki İçerikHavale, EFT ve Virman Nedir, Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikİmece Nedir, Ne Demek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.