Hercai Ne Demek, Hercai Nedir

Hercai Ne Demek, Hercai Nedir
Hercai Ne Demek, Hercai Nedir

Köken itibarıyla Farsça’dan gelen hercai (harcāyī هر جايى) kelimesi, “Olduğu yerde durmayan, sabit olmayan, her yerde yetişebilen” gibi anlamlara gelmektedir. Kelimenin kökenini açacak olursak, Farsça ‘har’ هر  “her” ve ‘cāy’ جاى “yer” anlamlarına gelen iki sözcüğün birleşmesinden oluşmaktadır. Peki günümüzdeki kullanımı ile hercai ne demek, şarkılarda geçen anlamları ile hercai nedir:

Ahmet Vefik Paşa’nın 1876 yılında neşrettiği Lugat-i Osmani adlı eserde ‘hercai’ kelimesinin külhan kelimesiyle aynı anlama geldiği söylenmiş; her iki kelimeye de ‘serseri’ manası verilmiştir. Ülkemizde ‘hercai’ deyince akla ilk gelen şeylerden biri de hercai menekşe olup aşağıda bir başlıkta bununla ilgili detaylı bilgi verilecektir.

Dominant Ne Demek

Hercai Ne Demek

Bir kimse hakkında bu vasıf kullanıldığında, onun hiçbir işte kararlı olmayan veya konudan konuya geçiveren bir kimse olduğu kastedilmektedir. Bu kimseler bir mesleğe başlasalar ya da onlara bir görev verilse, onda sebat edemezler ve çabucak sıkılırlar. Fazla dikkat gerektiren işler, uzun ömürlü sorumluluklar bu kişilere göre değildir.

hercai ne demek
hercai ne demek

Kelimenin Türkçe karşılığı olarak ‘yeltek, gelgeç’ kelimeleri de kullanılagelmiştir. ‘Hercai aşık’ diye vasfedilen bir kimsenin ise şıpsevdi, aşkta değişken ve sevgilisine karşı vefasız olduğu ima edilmektedir. Bu kelime bir de menekşe denilen çiçek türü için kullanılır. Bu çiçeğe bu ismin verilmesinin sebebi ise çok çabuk üremesi ve bir daldan yeni pekçok çiçek çıkmasıdır.

Hercai Nedir

Hercailik, yaptığı şeylerde çabuk bıkkınlık göstermek, gelgeç fikirli olmak gibi anlamlara gelmektedir. Bu sebeple de bu karakterdeki kimse, etrafındakilere güven vermemekte; bu kimse bu şekilde dilden dile dolaşarak karakteri hakkında insanlar uyarılmaktadır.

Hercailik özelliğine sahip kişiler iş yerlerinde tercih edilmeyen türde kişilerdir. Çünkü pekçok meslek, bir konuda daima çalışıp tamamen uzmanlaşmayı, doğal olarak rutin bir düzeni gerektirir. Oysa bu kişiler asla böyle bir yaşamı kabullenemezler ve hayatlarında her daim değişiklik isterler.

Spesifik Ne Demek

Hercai Menekşe Ne Demek

Menekşegiller familyasından, türlü renkte (mor, beyaz, sarı) açan ve irice olan bu çiçek, ‘alaca menekşe’ diye de anılır. İlk olarak hangi topraklarda türediği kesin olarak bilinmeyen hercai menekşelerin melez türleri ilk kez Avrupa ülkelerinde üretilmiştir. 20 santimetreye kadar boy verebilen hercai menekşe, iki yıllık olabildikleri gibi çok ömürlü de olabilirler.

hercai menekşe nedir
hercai menekşe nedir

Her yıl tekrar tekrar ekmeye gerek olmayan bu bitki, bir kez yerini sevdi mi hiç bakım yapılmasa bile yaşamını sürdürür. Bu yazımızda hercai ne demek her iki manasıyla ele alınmıştır. Her iki anlamıyla da çok kullanılan bu kelime, genel olarak olumsuz anlam taşıyan bir kelimedir.

Önceki İçerikHalüsinasyon Ne Demek, Halüsinasyon Görmek Nedir
Sonraki İçerikEşref Saati Ne Demek, Eşref Saati Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.