Kırıma Uğramak Ne Demek, Kırıma Uğramak Nedir

Kırıma Uğramak Ne Demek, Kırıma Uğramak Nedir
Kırıma Uğramak Ne Demek, Kırıma Uğramak Nedir

Kırıma Uğramak Ne Demek

Ana haber bültenlerinde meydana gelen helikopter ya da uçak kazası ile ilgi açıklamalar yapılırken kazanın sebebi olarak, helikopterin/ uçağın kırıma uğraması sonucu kaza yaptığı şeklinde açıklamalar duymaktayız. Helikopterin/ uçağın düşmesine sebep olan kırıma uğramak ne demek? Bu konu hakkında tüm merak edilenlerin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kırım kelimesi Türk Silahlı Kuvvetleri ve havacılık sektöründe kullanılan bir terimdir. Bazı durumlarda helikopter hasar görür. Bu hasarların giderilmesi için yapılan bakım onarım çalışmaları neticesinde tekrar kullanıma uygun hale gelmesine kırıma uğramak denir. Bir hava taşıtının kırıma uğrama sebepleri çok farklı nedenlere bağlı olabilir. Helikopterin motorunda meydana gelen teknik bir arıza ya da pervanesinde oluşan hasarlar helikopterin kırıma uğraması sebepleri arasındadır.

Zeplin Nedir

Kırıma Uğramak Nedir

Birçok kişinin anlamını bilmediği, çoğunlukla havacılık sektöründe çalışanlar ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan kişilerin aşina olduğu bu terimi bir anket çalışması yaparak kırıma uğramak nedir? Sorusunu yöneltsek çoğu kişinin vereceği cevap soy kırımın anlamıyla eş değer olacaktır. İkisi birbirinden farklı anlamlar taşımaktadır.

Yapılan istatistiklere göre havacılık sektöründe meydana gelen kazaların çoğunluğunu helikopter kazaları oluşturmakta. Meydana gelen kazalardan sonra uçak havada iken olan her türlü veriyi kayıt altına alan kara kutunun incelenmesiyle ortaya çıkan sonuç gösteriyor ki helikopter ve uçak kazalarına çoğunlukla insan faktörü sebep olmaktadır. Uçak ya da helikopterin güvenli bir şekilde uçmasına engel olabilecek her türlü sebebe kırım denilmektedir. Güvenli bir şekilde uçmasını engelleyen sebepler olmasına rağmen kaza yapıp düşen helikopterin kara kutu incelenmesinden sonra elde edilen sonuca kırıma uğramak denir.

İHA Nedir

Helikopter Kırıma Uğramak Nedir

1990 ‘lı yıllardan bu yana havacılık sektörü teknoloji anlamında oldukça ilerleme göstermiştir. Birçok insan hava yolu ile yolculuk yapmaktan korkuyor olmasına rağmen, uçak ya da helikopter ile ulaşım kara yolu ile ulaşımdan daha güvenlidir. Gerekli olan tüm tedbirlerin yüzde yüz alınmış olması durumunda kaza yapma olasılığı çok düşük bir ihtimal olur. Ne yazık ki gerekli tedbir alınmadığı için uçak ve helikopter kazalarında çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir.

helikopter kırıma uğramak nedir
helikopter kırıma uğramak nedir

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, eğitim uçuşu yaptığı sırada düşen helikopterin kırıma uğradığı ve düşüş sebebin bu olduğu şeklinde bir haber okuduğunuz zaman aklınıza helikopter kırıma uğramak nedir? sorusu akıllara gelmektedir. Herhangi bir nedenle oluşan hasarların onarılarak helikopterin tekrar uçması sağlandıktan sonra kaza yapıp düşmesi ve bu kaza sonucunda ölü ve yaralı insanların olması durumuna helikopterin kırıma uğraması denir. Helikopterin kırıma uğramasının sebepleri farklılık göstermektedir. Bu sebepler arasında insan faktörü, helikopterin yeterli teknolojik donanıma sahip olmaması, Hava yolu şirketleri ya da Türk Silahlı Kuvvetleri  yönetim birimlerinin gerekli tedbirleri almaması ve olumsuz hava koşulları helikopter kazalarına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.

Önceki İçerikJargon Ne Demek, Jargon Nedir
Sonraki İçerikPotur Ne Demek, Potur Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.