Hashtag Nedir, Hashtag Nasıl Yapılır

Hashtag Nedir, Hashtag Nasıl Yapılır
Hashtag Nedir, Hashtag Nasıl Yapılır

Hashtag Nedir

Hashtag sözcüğünü neredeyse duymayan kalmamıştır. Peki ya hashtag nedir? Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile bir çok faklı terim hayatımıza girdi. Hashtag de bu terimler arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi. İlk olarak Twitter’da kullanılması ile popüler hale gelen bu kavram, kısa sürede diğer sosyal medya hesaplarının da vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı.

#tbt ne demek? öğrenmek için tıklayın?

Hashtag Ne Demek

Kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaya başlayan ve adeta sosyal medyanın olmazsa olmazı haline gelen bu terim tam anlamı ile ne anlama gelmektedir? Hashtag ne demek? Kısaca bahsedelim.

Sosyal medya üzerinde ya da çeşitli tv kanallarının program ve dizilerinin alt kısmında “#” işaretini görmeyen yoktur. İşte bu sembole hashtag denilmektedir. Bu sembol ilk olarak Twitter’daki bütün twitlerin kategorilere ayrılması ve arama sisteminde istediğiniz sözcüklerin daha kolay bulunmasını sağlamak amacı ile geliştirilen bir sistemdir. Hashtagın kullanımının artması ve sağladığı kolaylıklar nedeni ile Twitter‘dan sonra bu kavram artık İnstagram, Facebook, Tumblr ve Pinterest gibi bir çok sosyal medya platformunda da çok sık kullanılan bir özellik haline gelmiştir.

Sosyal medyada bir paylaşımda bulunduğunuzda istediğiniz bir kelimenin başına bu işareti koymanız, o kelime ile ilgili bütün sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Sizden önce o kelime ile ilgili kimlerin yazı yazdığını ya da fotoğraf paylaştığını hashtag özelliği sayesinde rahatlıkla görebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından gereksiz görülse de aslında bu kavram sosyal medya üzerinde etkileşimi kolaylaştırarak yeni bir iletişim aracı haline dönüşmüştür.

Hashtag Nasıl Yapılır
Hashtag Nasıl Yapılır

Hashtag Nasıl Yapılır

Hashtag, bir konu hakkındaki görüşleri bulmayı sağladığı gibi, aynı düşünceye sahip insanları bir araya getirmek için de kullanılabilmektedir. Eğer siz de hashtag oluşturmak isterseniz yapmanız gereken şey aslında çok basit. Belirlediğiniz bir kelimenin ya da kelime grubunun önüne “#” simgesini koyarak paylaşım yapmanız yeterli olacaktır. Mesela iPhone telefonlara ilginiz var ve bu telefon hakkındaki diğer kullanıcıların görüşlerini merak ediyorsunuz. Bunun için yazmanız gereken şey #iPhone yazarak istediğiniz bir sosyal medya platformunda arama yapmaktır. Böylece karşısınıza bu telefonla ilgili diğer kullanıcıların her türlü paylaşımları çıkacaktır.

Hashtag yaparken dikkat edilmesi gereken nokta ise, bir kelime yerine kelime grubu ile ilgili hashtag yaparken bütün kelimelerin aralarında boşluk olmadan bitişik yazılması gerekmektedir. Mesela en güzel telefon modeli hakkında bu işareti kullanarak bir arama ya da paylaşım yapmak isterseniz #engüzeltelefonmodeli şekilde bir hashtag oluşturmanız gerekmektedir. Hashtag oluştururken dikkat etmeniz gerek bir diğer önemli nokta ise kullanacağınız cümlenin çok fazla uzun olmamasına özen göstermelisiniz. Çok aşırı uzunlukta olan hashtaglerin etkileşim özelliği azalmaktadır. Bu nedenle anlatmak istediğiniz şeyi en kısa ve öz şekilde yazmalısınız.

Sağladığı Avantajlar Nelerdir

Bu kavram sosyal medya da aramalarda görünürlüğünüzü artırarak daha popüler olmanızı sağlar. Merak ve ilgi duyduğunuz konularda sizinle ortak fikirde olan insanlarla etkileşiminizi artırır. Ayrıca bu kavramı kullanmanız blog ve web sitelerine kişileri yönlendirerek sitenin ziyaret oranını da artırır. Hastagın sağladığı faydalar bunlarla da sınırlı değildir. Çünkü artık bu kavram ile bir çok firmanın ürün pazarlama ve tanıtım gibi faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.