Harakiri Ne Demek, Harakiri Nedir

Harakiri Ne Demek, Harakiri Nedir
Harakiri Ne Demek, Harakiri Nedir

Harakiri Nedir

Her ülkenin, her medeniyetin kendine özgü bir kültürü vardır. Bu kültürü, yaşam biçimi, gelenekleri ve görenekleri oluşturur. Harakiri de, Japon kültürüne ait bir gelenektir. Çoğu kişi bilse de, harakiri nedir diye merak edenler için açıklayalım; harakiri, Japonlara özgü ilginç bir intihar etme yöntemidir. Hatta yöntemi değil geleneğidir. Yaklaşık 10 asırlık bir geçmişe dayalı bu gelenek, sıradan bir intihar türü değil, belirli bir ön hazırlık gerektiren bir töredir. Harakiri yöntemiyle intihar edecek kişi, kendisini bir gün önceden gereken şekillerde hazırlamaktadır.

Reenkarnasyon Ne demek

Harakiri Ne Demek

Japonca karın deşmek anlamına gelen harakiri, ilginç ve korkunç bir Japon töresidir. Harakiri ya onur koruma amaçlı olarak ya da sevilen bir kişinin vefatı dolayısıyla kişinin kendi karnını yatay olarak deşmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu şekilde intihar edecek olan kişi, bir gün öncesinden hazırlanır. Bir idam mahkumunun son günü gibi temizlenir, duşun alır, sevdiği yemeklerden yer ve rahat bir uyku uyur. Ertesi gün, katana adı verilen samuray kılıcıyla, karnını yatay şekilde keserek iç organlarını dışarı çıkarır.

Ancak karın deşme, gelenekselleşmiş bir yöntem olduğundan, belirli kuralları vardır. Gösteri, isyan, protesto, show gibi amaçlar için yapılmaz, yapılır ise de harakiri olarak kabul edilmez. Tabi bunu duyan çoğu kişi, zaten harakiri bir intihar töresi değil mi diyecektir. Elbette bir intihar şekli. Ancak, Japonlara göre bu gelenek, onur koruma amaçlı gerçekleştirilmektedir. Yani onlar için bir intihardan çok, onur ve şerefini kurtarma biçimi olarak algılanmaktadır. Onur koruma amaçlı yapıldığından, kişinin kendini öldürürken daha fazla acı çekmek adına bazı gaddar kuralları vardır. Harakiri yapan kişi, karnını keserken artı şeklinde keser. Böylede, daha çok acı çekeceği düşünülür.

Hepsinden öte harakirinin öyle bir kuralı vardır ki, sanırım en katı kuralı da bu. Kişi intihar ederken, asla acı çektiğini belli etmemelidir. Kendi karınlarını katanayla kesip deşerken, bağırma veya yüzlerinde ufak bir acı işareti bile olmamalıydı. Çünkü bu uygulama, onların onurunu korumaya yönelikti. Kişi, bu yöntemle intihar ederken, gerçekten kurallara uygun şekilde yapıp yapmadığını gözlemlemek için yanında mutlaka birisi bulunur.

Bumerang Nedir

Harakiriyi Herkes Yapabilir Mi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, harakiriyi herkes yapamaz. Geleneğin başlangıcı, samuray savaşlarına dayanmaktadır. Eski savaşçılar, görevlerini layıkıyla yerine getirmediği için, şerefini korumak adına kendilerini samuray kılıcıyla karınlarını deşmek suretiyle öldürmüşlerdir. Aslında karın deşmek mecburi bir töre değildir. Kişiler kendi tercihleri doğrultusunda bu yola başvurmuştur. Ancak, onurunu korumak için kendini harakiri tekniğiyle öldüren kişi, Japonlar tarafından çok kutsal birisiymiş gibi gösterildiğinden insanlar, dolaylı olarak harakiri yapmaya yönlendirilmiştir.

harakiri nedir
harakiri nedir

Harakiri, kişilere çok acı veren katı kurallı bir intihar biçimi olduğundan, zaman içerisinde belirli kuralları değiştirilerek biraz hafifletilmiştir. İlk dönemlerde, karınlarını delerek kendini öldürmeye çalışan kişiler, bununla yetinmeyip deştikleri iç organlarını toprağa da gömmek için uğraşırlardı. Sonraları, kişinin daha az acı hissetmesi adına karnını deşen kişi, işini bitirmesinin akabinde kafası koparılarak öldürülmeye başlandı. Kılıçla kafa koparma işi, intihar eden kişinin yakın arkadaşına bir görev olarak verilirdi. Bu görevi yapan kişi de seppuku diye anılırdı. Ancak, kişi eğer yapamayacakmış gibi bir şüpheye düşerse, herhangi birisi gelip ikisinin birden kılıçla kafasını koparırdı.

Japon kültürüyle bütünleşmiş bir hal alan geleneğin, hukuksal olarak da dayanağı vardır. Eğer bir kişi harakiri yaparak onurunu kurtarırsa, onun mal varlığı, aile bireylerine dağıtılırdı. Harakiri ne demek deyince, çoğu kişi basit bir Japon intihar geleneği olarak bahseder. Ancak, basit bir intihar geleneğinden daha da öte harakiri, belirli ve katı kuralları olan acı bir töredir. Sıradan bir intihar yöntemi değildir. Belirli kurallara uygun şekilde yapılmazsa, harakiri olarak kabul edilmez, aksine sıradan bir intihar sayılır.

Bazı durumlarda, harakinin değişik şekillerde yapılması da kabul edilmiştir. Örneğin; savaş zamanında yenilerek onurunu kaybeden kişiler, bulunduğu ortamda kendi kafasını kılıçla uçurduğu takdirde, yine harakiri yapmış olarak kabul edilirdi. Harakiri yaparak kendini öldüren kişinin olay anında kullanıldığı tüm eşyalar, ölümünün akabinde yok edilmekteydi. Çünkü Japonlar, ölüm sırasında kullanılan bu eşyaların, ölümün izlerini taşıdığına inanırlar. Bu nedenle, intahar sonrası kişinin dünyevi eşyaları ortadan kaldırılır.

Harakiri Günümüzde Uygulanıyor Mu

Harakiri normalde yasaklanmıştır ancak, büyük utanç veren bazı durumlarda hala zaman zaman uygulandığı da görülmektedir. En çok, ikinci dünya savaşı dönemlerinde görülen karın deşme, Japonların hala gizli de olsa bazı zamanlarda başvurduğu bir onur kurtarma yöntemi olarak görülmektedir.

Ateşli silahların kullanılmadığı çok eski dönemlerde şeref koruma yöntemi olarak geliştirilen harakiriyi, siyasi itibarını kaybedenler, savaşta yenilenler ve herhangi bir onur kırıcı durum yaşayanlar gerçekleştirmekteydi. Hatta, Japonlara bir onur simgesi olan saçları kesenlerin de onurlarını korumak adına harakiri yaptığı da bilinmektedir.

Dinsel bir ayinle gerçekleştirilen bu intahar yöntemi, sıradan aklına esenin ben kendimi öldüreceğim demesiyle yapılmıyor. Kurallara uygun şekilde yapıldığının kanıtlanması için şahit de gerekiyor. Üstelik, kişinin eşyalarının intahar sonrası hemen yok edilmesi gerekiyor.

Görüldüğü üzere harakiri, eski dönemlerden beri uygulanan en ilginç ve katı kuralları olan intihar tekniğidir. Japon kültürüyle bütünleşen bu karın deşme intihar şekli, şimdilerde sık uygulanmasa da, hala bazı kesim tarafından onur kurtarıcı bir töre olarak kutsal kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here