Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelik Testleri Hangileridir?

hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir?
hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir?

Gebelik, yaşayan her anne adayı için çok önemli ve çok özel bir durumdur. Ayrıca 40 hafta boyunca devam eden bir süreçtir. Bununla birlikte her anı, hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için oldukça dikkat gerektiren bir süreçtir. Çünkü hamilelik başlangıcı ile birlikte normal yaşantınıza devam ederken süreci destekleyen birtakım tedbirler almanız gerekebilir. Dolayısıyla hamilelik belirtilerini erkenden fark etmek önemlidir. Kişi ilk hamileliğini yaşıyor yani öncesinde tecrübesi yok ise belirtileri görmesi zaman alır. Bu sebeple sizler için hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir, sorularını ve daha fazlasını kapsayan bir yazı hazırladık. Yazımızın tamamını okuyarak hamilelik konusunda aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Anne adayında hatta anne adayının yakın çevresindeki insanlarda bile duygusal ve fiziksel birçok değişiminin yaşandığı bir dönemdir. Hamilelik her anne adayı tarafından hemen anlaşılmayabilir. Gebelik ilk dönemlerinde belli başlı hafif belirtiler gösterir. Ancak bu belirtiler, her kadında aynı zaman ve etkide görülmeyebileceği unutulmamalıdır.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

hamile olduğumu nasıl anlarım?
hamile olduğumu nasıl anlarım?

Hamilelik başlar başlamaz anne adayı, vücudunda birtakım belirtiler görmeye başlar. Zamanla belirtiler artacağı için kişinin hamile olduğunu anlaması zamana bağlı olarak kolaylaşır. Fakat gerekli tedbirleri almak için hamileliği olabildiğince erken fark etmek gerekir. Özellikle ilk hamilelikte tecrübeden yoksun olunduğu için bu belirtileri görmek daha zordur. Dolayısıyla kişi endişeye kapılabilir, kendi kendine hamile olduğumu nasıl anlarım, diye sormaya başlayabilir.

Ancak telaşa gerek yoktur. Kendinizi bir süre gözlemlemeniz yeterli olcaktır. Örneğin hamile olduğumu nasıl anlarım, sorusuna ilk akla gelen cevap regl gecikmesidir. Hamilelik belirtileri arasında ilk ve kesin bir belirti olarak kabul edilir. Ancak regl(adet kanaması) gecikmesi sadece hamilelikte karşılaştığımız bir durum değildir. Başka bir ifadeyle her regl gecikmesini hamilelik işareti olarak görmemek gerekir. Çünkü hormonal bozukluklardan ya da psikolojik sorunlardan dolayı regl gecikmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle regl gecikmesi, tek başına hamile olduğunuza dair yeterli ve net bir kanıt değildir.

Sonuç olarak her gebelik başlangıcı ile birlikte regl gecikmesi yaşanır. Ancak her regl gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılmamalıdır. Bunun yanında başka belirtiler de olmalıdır. Bunları hamilelik belirtileri nelerdir, başlığı altında detaylıca inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri nelerdir?
hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin başlar başlamaz fark etmek oldukça önemlidir. Gebelikten şüphelenen anne adayının bu durumu fark etmesini sağlayacak birçok belirti vardır. Kişinin kendini gözlemleyerek belirtileri görmesi oldukça kolaydır. Yeter ki bu belirtilerin neler olduğunu bilelim. O halde hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelikte ne tür belirtiler görülür, birlikte inceleyelim.

Bu yazımızda hamilelik belirtilerini kapsamlıca sizlere aktardık. Ancak hatırlatmakta fayda var ki söz konusu belirtiler herkeste aynı değildir. Kişiden kişiye farklılık göstermesi olağan bir durumdur. Dolayısıyla hamilelik şüpheniz var ise en yakın zamanda kadın doğum uzmanından yardım istemeniz en doğru olanıdır.

Hamilelikte Regl (adet) Gecikmesi

Gebeliğin halk arasında en iyi bilinen belirtisi adet (regl) döneminin gecikmesidir. Çoğu kadın, regl döneminin gecikmesi ile hamile kaldığından şüphelenir. Dolayısıyla emin olmak için diğer kesin sonuç veren araştırma yöntemlerine başvurmaktadır. Çünkü adet kanamasının gecikmesi tek başına yeterli kanıt değildir. Bununla birlikte hamilelikte regl (adet) gecikmesi olağan bir durumdur.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma ve İdrar Rengi Değişimi

Rahimde bir bebeğin oluşumu ile birlikte idrar kesesine baskı başlar. Bunun neticesinde ise hamilelikte sık idrara çıkma ve idrar rengi değişimi söz konusu olur. Bu belirtilere her anne adayında rastlamak mümkündür. Bununla birlikte bazı anne adaylarında sık idrara çıkma ve idrar rengindeki değişim ilk günlerde başlayıp hamileliğin son dönemlerine değin sürebilir. Diğre taraftan daha koyu renkli idrar tek başına gebeliğin belirtisi olabilir.

Hamilelikte Memelerde Ağrı

Gebeliğin başlamasıyla birlikte hormonal birtakım değişimler olur. Hamilelikte memelerde ağrı da bu değişimlere bağlı ve sık rastlanan bir ağrı çeşididir. Bu dönemde meme bölgesinde aşırı hassasiyet, şişkinlik ve sertlik, karıncalanma hatta renk değişikliği gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte İştahsızlık veya İştah Açılması

Yazımızın başında da belirttiğmiz üzere hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hamilelikte iştahsızlık veya iştah açılması da buna en güzel örneklerden biridir. Kimi anne adayları için hamilelik dönemi sürekli yeme isteği ile dolu olarak geçerken; kimi anne adaylarının iştah kaybı yaşadığı, yemek yeme isteğinin kalmadığını biliyoruz. Burada önemli olan kendinizi tanımaktır. Normal yaşantınıza göre iştah değişikliği yaşıyorsanız gerekli kontrolleri yaparak hamilelik durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan bir durumdur. Ancak hamilelikte mide bulantısını 9 ay boyunca yaşamak da mümkündür. Özellikle sabah bulantısı adını verdiğimiz bu belirtiler, sabah saatlerinde ya da sabaha karşı uykudan kaldıran cinsten bir bulantıdır. Benzer deneyimleriniz var ise ya da sık sık bu bulantıları yaşıyorsanız hamile olabilirsiniz.

Hamilelikte Uyku Hali ve Halsizlik

Hiçbir yorucu iş yapmadığınız halde, anlamsız yere kafanızı bile kaldıracak türden halsizlikler yaşamaya başladıysanız hamile olabilirsiniz. Çünkü hamilelikte uyku hali ve halsizlik çok sık rastladığımız bir belirtidir. Metabolizma hızındaki artış sebebiyle kendinizi daha halsiz ve daha yorgun hissedersiniz. Uyku sürenizi öncesine oranla daha arttırır hatta sürekli uyumak istersiniz. Özetle, kendiniz çok halsiz hissediyor ve uykudan uyanmak konusunda çok zorlanırsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

Hamilelikte Ani Duygu Değişimleri

Gebelik ile birlikte başlayan hormon değişimlerinin hem fiziksel hem de psikolojik etkileri vardır. Bu etkilerden biri de hamilelikte ani duygu değişimleri yaşamaktır. Anne adayı bu dönemde ani sinirlenmeler, aşırı duygusal tavırlar sergileyebilir. Bu tarz duygu atakları son derece normaldir. Süreci eşler birbirlerine destek olarak, anlayış göstererek atlatmalıdır.

Hamilelik Belirtisi Kanama

Regl ya da adet dönemi kanaması ile hamilelik belirtisi kanamayı karıştırmamak gerekir. Normal kanamadan farklı olarak ağrısı ve sancısı olmaz. Ayrıca rengi de kahverengidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde rastladığımız bu kanamaya halk arasında üstüne görme denir. Ancak bu kanama her hamilelik için geçerli değildir. Bununla birlikte tek başına kesin hamilelik belirtisi de değildir. Kesin sonuç için gebelik testi yapmak faydalı olacaktır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu tip bir kanama olursa ciddiye almak gerekir. Vakit kaybetmeden hamilelik takibinizi yapan doktora bildirmeniz gerekir.

Hamilelikte Cinsellik

Yine vücuttaki hormon değişimlerine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bununla birlikte hamilelikte cinsellik durumu kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde cinsel istek artarken, bazılarında cinsel isteksizlik söz konusu olabilir.

Bununla birlikte hamilelikte cinsel ilişki olur mu, sorusu da sıkça sorulmaktadır. Hemen ifade edelim ki bu da kişiden kişiye değişen bir durumdur. Eğer hamilelik süreci olağan akışı içinde devam ediyorsa hiçbir sakıncası yoktur. Fakat erken doğum, düşük ve benzeri riskler barındıran hamileliklerde dikkatli olmak gerekir. Bu konuda içiniz rahat olsun istiyorsanız doktorunuzdan görüş almak en doğrusu olacaktır.

Hamilelikte Kabızlık ve Hamilelikte Mide Yanması

Bir sindirim sistemi sorunu olan kabızlık, hamileliğin ilk dönemlerindeki en yaygın şikayetler arasındadır. Bununla beraber ilk zamanlarda mide yanması sorunu da baş gösterir. Özellikle yatar pozisyondayken artan mide yanması şikâyetini azaltmak için yastığınızı yükseltmenizi tavsiye ederiz. Kabızlık için ise bol su tüketmek, lifli gıdalarla beslenmek gerekir. Hamilelikte kabızlık ve hamilelikte mide yanması şikayetlerine sık rastlarız. Ancak bu belirtilerin sadece bir tanesinin, hamile olduğunuza dair kesin bir kanıt olmadığını da hatırlatmak isteriz.

Hamilelik belirtilerinin en azından birkaç tanesini yakın zamanlarda ve sıkça yaşadıysanız hamile olma olasılığınız daha yüksektir. En kesin sonuç için bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Böylece kan ya da idrar testi yaptırarak hamileliğinizden emin olabilirsiniz. Eğer hamileyseniz uzman doktor takibini başlatmak şarttır. Bunun bebeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde izlemek için gerekli olduğunu unutmayınız.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

"<yoastmark

Hamile kalıp kalmadığından şüphelenen kadınların ilk olarak yaptıkları şey, hiç şüphesiz evde gebelik testi uygulayarak sonucu öğrenmektir. Ancak hamileliğin başlayıp başlamadığını öğrenmek için testi doğru zamanda yapmak gerekir. Dolayısıyla gebelik testi ne zaman yapılır, sorusuna vereceğimiz cevap oldukça önemlidir.

Eğer düzenli bir adet süreciniz var ise gebelik testi için en uygun zaman, adet gününden 6 gün sonrasıdır. En doğru sonucu bu dönemde alırsınız. Buna karşın adet düzensizliği yaşayan biri iseniz cinsel ilişki tarihinden 21 gün sonra gebelik testini yapmanız en doğru sonucu verecektir.

Özetle düzenli regl süreciniz varsa adet gününüzden 6 gün sonra, düzensiz regl döneminiz var ise cinsel ilişki tarihinden 21 gün sonra gebelik testini uygulamalısınız. Hamilelik testinde çift çizgi görmeniz gerekir. Böylece hamile olduğunuzu doğrulamış olursunuz.

Ayrıca evde gebelik testini yaparken en doğru sonucu almak için bir konuya dikkat etmeniz gerekir. Gece boyunca biriken Hcg hormonu ilk idrarda daha belirgindir. Bundan dolayı hamilelik testini, sabah ilk idrar ile yapmak daha kesin sonuç üretir.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

evde gebelik testi nasıl yapılır?
evde gebelik testi nasıl yapılır?

Özellikle ilk hamilelik deneyimini yaşayacak kişilerin çok merak ettiği bir konudur. Çünkü bu test, kişinin hayatını değiştirecek bir müjdenin habercisidir. Bundan dolayı kesin sonuç almak için testi en doğru şekilde uygulamak gerekir. O halde evde gebelik testi nasıl yapılır, hemen açıklayalım.

  1. Evde gebelik testi için ilk önce eczaneden bir gebelik testi temin etmeniz gerekiyor. Hemen hemen tüm eczanelerde kolayca bulabileceğiniz gebelik testi için eczane dışında her hangi bir yer tercih etmemenizi öneriyoruz. Eczacınıza danışarak size en uygun gebelik testini almaya gayret gösterin. Ayrıca kutunun üzerinde herhangi bir yıpranma aşınma olmamasına dikkat edin. Açılmış kutuları asla satın almayın. Ayrıca aldığınız gebelik testinin son kullanma tarihini kontrol etmeyi de unutmayın.
  2. Son adet gününüzden 7. günün sabahı eczaneden aldığınız gebelik testinin paketini açın. Paketin içinden çıkan test çubuğuna bir miktar idrarınızdan damlatın. Ardından 5 dakika bekleyin. Sürenin sonunda test çubuğunun üzerini kontrol edin. Eğer tek çizgi görüyorsanız sonuç negatiftir. Yani hamile değilsiniz. Ancak çift çizgi varsa durum pozitif yani hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.
  3. Gebelik testi uygulamadan önce her türlü sonuca kendinizi hazırlamanız önemlidir. Gebelik testini, kendinizi hazır hissettiğinizde uygulamanızı tavsiye ederiz.

**Gebelik testinin markalara göre değişen uygulama yöntemleri olabilir. Bu nedenle satın aldığınız gebelik testi paketinin içinden çıkan kullanma talimatını dikkatlice okumalısınız.

Hamilelik/Gebelik Testleri Hangileridir?

hamilelik/gebelik testleri hangileridir?
hamilelik/gebelik testleri hangileridir?

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi ortalama 5-6 gündür. Döllenmiş yumurtanın oluşması ile birlikte vücut, HCG adını verdiğimiz (human chorionic gonadotropin ) bir hormon salgılamaya başlar. Normal koşullarda kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonunun yükseldiğinin testlerde tespit edilmesi gebeliğin kesin kanıtıdır. Hamilelik testi sonuçlarında kandaki HCG hormon seviyesine bakılarak gebeliğin olup olmadığı öngörülebilir. Peki bu durumda hamilelik/gebelik testleri hangileridir?

İdrar ile Gebelik Testi 

Hamile olup olmadığınızı en kolay ve pratik şekilde öğrenmenin yolu idrar ile gebelik testi yapmaktır. Eğer adetiniz 1 hafta geciktiyse eczaneden bu testlerden alıp kontrol edebilirsiniz. Kandaki b-HCG hormonu belli bir seviyeyi aştığında idrara da geçmeye başlar. Gebeliğin ilerlemesiyle idrarda tespit edilebilir. İdrarla yapılan bu testlerin amacı HCG  varlığının veya yokluğunun tespit edilmesidir.

Ancak gebelik henüz başlamış ise b-HCG yeterli seviyeye ulaşmadığı için idrara geçmez. Bu nedenle idrar testinin zamanını iyi tayin etmek gerekir. Çünkü test erken yapıldıysa b-HCG  tespit edilemez. Sonucun negatif olması gebelik yoktur anlamına gelmez. Böyle bir durumda test 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır.
İdrar testlerinde sonuç pozitif ise hata oranı oldukça düşüktür. Adet gecikmesinin üzerinden 10 gün geçmiş ise test %99 oranında güvenilirdir.

Kan ile Gebelik Testi

İdrar testleri b-HCG ‘nin varlığını veya yokluğunu tespit ederken kan testlerinin ayrıcalığı b-HCG ‘nin kandaki seviyesini saptamaktır. Dolayısıyla idrar testine göre kan ile gebelik testi daha güvenilirdir. Böylelikle adet gecikmesinin ilk gününde bile bakıldığında gebelik olup olmadığı kesin tespit edilebilir. İdrar testlerindeki şüpheli durumlarda kan ile gebelik testi teşhis için %100 güvenilirdir.

Ultrason ile Gebelik Teşhisi

Kan veya idrar testlerine göre biraz daha gecikmelidir. Çünkü ultrason ile gebelik teşhisi yapmak için adet gecikmesinin üzerinden en az 1 hafta geçmiş olması gerekir. Gebelik teşhisini b-HCG ile yapmış iseniz ultrason muayenesi, bize çok önemli soruların cevabını verir:

  • Gebelik normal mi?
  • Döllenmiş  yumurta  rahim içinde midir, yoksa dış gebelik midir? Doğru yere tutunmuş mudur?
  • Bebek canlı mı?
  • Mol gebelik (üzüm gebeliği) söz konusu mudur?
  • Gebelik tek mi çoğul mu?

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, gebeliğin var olduğunu tespit etmiş iseniz artık yeni bir hayatın başlangıcı söz konusudur. Dolayısıyla bir kadın doğum doktorunu ziyaret etme vaktiniz gelmiştir. Kontrolsüz bir gebelik süreci oldukça risklidir. Hem sizin için hem de bebeğiniz için sağlıklı bir hamilelik süreci dileriz.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Söz konusu tavsiyeler veya bilgiler genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler tıbbi teşhis veya tedavi yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her uygulama öncesinde mutlaka uzman doktora danışılması gereklidir. Uzman doktora danışmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

Önceki İçerikTai Chi Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikSıcak Şarap Tarifi, Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.