Hamilelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar, Nelerdir

Hamilelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar, Nelerdir
Hamilelik Belirtileri İlk Ne Zaman Başlar, Nelerdir

Kadınların yaşadığı en büyük heyecanlardan biri kuşkusuz hamileliktir. Bazen bu büyük heyecan ve anne olma isteğinin getirdiği sabırsızlık, bazen de istenmeyen gebelik endişesi ile ilk hamilelik belirtileri nelerdir, ilk hafta hamilelik belirtileri görülür mü, hamilelik ilk belirtileri ne zaman başlar ya da gebelik testi ne zaman yapılmalıdır sorularının cevabı araştırılmaktadır.

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve İnfertilite (tüp bebek) le uğraşan Op. Dr. Salim Şehirali hamilelik belirtileri ve gebelik testi ile ilgili merak edilenleri biobilgi.com okuyucuları için anlattı.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Görülür Mü

Hamilelik belirtileri ilk hafta görülür mü sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Anne adayları ilk hafta hamilelik belirtileri hissetmezler. Çok az hamilede iç çamaşırında pembe ya da kahverengi iz bırakacak şekilde hafif kanama, baş dönmesi, göğüslerde hassasiyet, kokulara karşı duyarlılık ve halsizlik gibi bazı belirtiler 2. ve 3. haftadan itibaren başlayabilir. Ancak bu belirtiler hissedilebilir ölçüde değildir ve anne adayları tarafından bu erken hamilelik belirtileri genellikle yakalanamaz. Bu hafif kahverengi kanamanın çoğu kere klinik riski yoktur.

İlk Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik beklentisi olan çiftler ilk hamilelik belirtileri ne zaman başlar merakı içindedir. Hamilelik belirtileri ve bu belirtilerin başlama zamanı hamileden hamileye ve hamilelikten hamileliğe değişmektedir. Çoğu anne adayı için ilk hamilelik belirtisi adet gecikmesidir denebilir. Çok az hamile adet gecikmesinden önce hamilelik belirtilerini yakalar.

Hamilelik İlk Belirtileri
Hamilelik İlk Belirtileri

Hamilelik İlk Belirtileri

Az sayıdaki hamile grubunda gebeliğin 2. ve 3. haftasında adet gecikmesinden önce hamilelik belirtileri olarak hafif kanama, baş dönmesi, bazı anne adayları için erken başlayan halsizlik ve koku hassasiyeti, yine az sayıdaki hamile için göğüslerde büyüme ve hassasiyet adet gecikmesinden önce hissedilen hamilelik belirtileri arasındadır. Bunun dışında hamileler çoğunlukla adet gecikmesi ile gebeliği yakalarlar. Bulantı, kusma, kokulara karşı hassasiyet, yorgunluk, halsizlik, uyku hali, sık idrara çıkma, göğüslerde büyüme ve hassasiyet, duygu değişiklikleri, iştah artışı, iştahsızlık, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi hamilelik belirtileri genellikle 6. haftadan itibaren daha hissedilir hale gelirler.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Adet gecikmesi: Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Bazı hamilelerde adet döneminde açık renkli akıntı gelebilir. Bu akıntı adet kanaması değildir ve hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Akıntı: Embriyonun yerleşmesi esnasında normalde olduğundan daha açık renkte ve adet kanaması kadar yoğun olmayan lekelenme şeklindeki kanamalar görülebilir. Bu kanamalar ilk hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bu kanamalar çoğu kere normaldir. Ancak kanamaların devam etmesi durumunda mutlaka gebeliği takip eden doktora haber verilmelidir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?
Hamilelik belirtileri nelerdir?

Göğüs hassasiyeti: En önemli gebelik belirtilerinden bir tanesi de göğüslerdeki değişikliklerdir. Hamilelikte göğüsler eskiye göre daha dolgun ve daha hassastır. Bazı hamilelerde göğüs damarları daha belirgin hale gelebilir ve göğüs uçları koyulaşabilir. Ayrıca göğüslerde ağrı oluşması da sık görülen hamilelik belirtileri arasında yer alır. Göğüslerdeki ağrı uyurken, kıyafet değiştirirken ya da banyo yaparken daha yoğun hissedilir.

Kasık ağrısı: Kasık ağrıları hamilelik ilk belirtileri arasında yer alır. Bu hamilelik belirtileri kasık ağrısı çoğunlukla tek taraflı olmasına karşılık bazen iki taraflı da olabilmektedir. hamilelik belirtileri kasık ağrısı en erken başlayan belirtilerden biridir ve keskin, kısa süreli ağrılar şeklinde seyreder. Genellikle zararsız ağrılardır, keskin olmasına karşılık çoğu zaman rahatsızlık vermez.

Şişkinlik: İlk hamilelik belirtilerinden bir tanesi de şişkinlik hissidir. Bu hissin nedeni artan gebelik hormonlarıdır.

Bulantı ve kusma: Mide bulantısı ve kusma gebeliğin ilk üç ayında görülen hamilelik belirtileridir. Bulantılar genellikle sabahları daha çok görülür. Ancak bazı anne adaylarında bu bulantılar gün boyu devam edebilir. Bulantının şiddeti ve sıklığı hamileden hamileye değişebilir. Bazı anne adaylarında çok yoğun hissedilen bulantı kusmaya neden olabilir. Bu durum halsizliği de beraberinde getirebilir. Hamilelerin %40’ında hiç bulantı görülmeyebilir.

Halsizlik ve yorgunluk hissi: Yorgunluk ilk hamilelik belirtileri arasındadır. Hamileliğin ilk dönemlerinde anne adayları için sabahları yataktan kalkmak oldukça zor olabilir. En ufak bir iş yapıldığında yorgun düşmek, sürekli uyuma isteği, gün içinde halsiz düşmek erken hamilelik belirtileri arasındadır. Bu belirtiler gebeliğin ilerleyen aylarında ortadan kalkar.

Baş ağrısı: Gebelik hormonlarındaki artışla birlikte bazı hamilelerde baş ağrısı şikayetleri görülebilir. Baş ağrısı erken hamilelik belirtileri arasındadır.

Baş dönmesi: Erken hamilelik belirtileri arasında baş dönmesi de vardır. Baş dönmesi hamileliğin ilk dönemlerinde yoğun bir şekilde hissedilebilir. Özellikle uzun süre ayakta kalındığında ya da oturur vaziyetteyken bir anda ayağa kalkıldığında baş dönmesi yaşanabilir. Sıklıkla 3. aydan sonra sıvı açığının da olmaması kaydı ile kaybolur.

Kokulara karşı hassasiyet: En sık karşılaşılan erken dönem hamilelik belirtileri arasında kokulara karşı duyulan hassasiyet vardır. Hamileler için yiyecek, yemek ve parfüm kokuları zaman zaman çok rahatsız edici olabilir ve bulantıyı tetikleyebilir.

İştah artışı ya da iştahsızlık: Anne adaylarında özellikle gebeliğin ilk haftalarında aşırı iştah artışı, mevsiminde olmayan meyveleri aşırı isteme (halk arasında buna aşerme denir), daha önce çok sevilen yiyeceklere karşı tiksinti gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler gebeliğin ilk haftalarında başlar ve bu nedenle hamilelik ilk belirtileri arasında sayılabilir.

Cilt değişiklikleri: Vücutta yağlanma, kuruluk, sivilce ve çatlakların görülmesi hamilelikte karşılaşılan durumlardandır. Bazı hamilelerde bunlara ek olarak cilt lekeleri meydana gelebilir. Bu lekeler çoğunlukla herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın doğumdan sonra kendiliğinden azalır ve yok olur.

Vücut ısısında değişiklik: Vücut ısısının artması sık görülen hamilelik belirtilerindendir. Vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı mevsim farketmeksizin ateş basması, vücut ısısının yükselmesi gibi hamilelik belirtileri görülebilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının kilo almasıyla vücut ısısı artışı daha da hissedilir olur.

Sık İdrara çıkma: Normalden daha sık idrara çıkma erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bazı hamilelerde bu belirti hamilelik süresince görülürken, bazı hamilelerde ise sadece gebeliğin son aylarında sık idrara çıkma eğilimi görülür. Hamilelikte sık idrara çıkmanın temel nedenleri hormonal değişiklikler, hamilelikte vücudun daha fazla kan hacmine sahip olması ve bunun neticesinde böbreklerdeki filtrasyonun artarak vücudu atık maddelerden daha hızlı temizlemesi, rahmin idrar torbasına baskı yapması.

Kabızlık: Kabızlık da sık görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Gebelikte yükselen progesteron seviyesi hazmı yavaşlatabilir. Bunun sonucunda da hamilelerde kabızlık görülebilir. Kabızlık şikayeti olan hamileler bu şikayetlerini doktorlarıyla paylaşarak, hamileliklerini takip eden doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda bu sorunlarını çözmelidir. Bol su içmek, uygun egzersizleri yapmak ve lifli gıdaları tüketmek de hamilelikte kabızlık sorunu için faydalı olacaktır.

Duygu değişimler: Vücuttaki gebelik hormonlarının artışı ile fiziksel değişikliklerin yanı sıra anne adaylarının ruh halinde de değişiklikler görülebilir. Hamilelikte anne adaylarının daha duygusal, daha sinirli, daha stresli ya da daha alıngan olmaları normal bir durumdur. Ağlama krizleri de hamilelerde sık görülen duygusal durumlardandır. Bu noktada baba adayları eşlerine destek olmalı, onlarla daha çok vakit geçirmeli ve hamile olan eşlerine karşı daha hoşgörülü yaklaşmalıdır.

Gebelik Testi

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi kesin hamile olduğunuz anlamına gelmez. Hamile olup olmadığınız konusunda daha net bir fikir sahibi olmanız için eczanelerde satılan gebelik testi size yardımcı olabilir. Bu testler güvenilirdir ve büyük oranda doğru sonuç vermektedir. Uygulanan bu testin sonucu pozitif çıktığında ise hamilelik teşhisinin kesin olarak konması için bir hekime başvurarak gerekli kan testlerini yaptırabilirsiniz. Ayrıca testin sonucunun negatif çıkması kesin olarak gebelik yoktur anlamına gelmez.

Gebelik Testi
Gebelik Testi

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır

Daha güvenilir sonuç vermesi için bu teste ne zaman başvurulmalı? Gebelik testi ne zaman yapılır? Gebelik testi için en uygun zaman adet gecikmesini takip eden bir haftanın sonunda yapılmasıdır.

Yazan: Op. Dr. Salim Şehirali

Uzmanlığı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Uzmanı, İnfertilite (Tüp Bebek)

Telefon: (0232) 463 99 03

Adres:  1401 sk. No: 18 Hikmet Dugles Apt. D:13-14 Alsancak-İzmir


İlk Hafta Hamilelik Belirtileri – Op. Dr. Sertan Aksu

6 YORUMLAR

  1. […] Bezelyenin içeriğinde yüksek oranda protein ve lif bulunmaktadır. Ayrıca şeker içeriği de oldukça fazladır. Bunun yanı sıra B vitamini bakımından da zengindir. Dolayısıyla içeriğinde bol miktarda folik asit bulunmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerde bulunan folik asit, fetusun gelişmesinde ve insanların sinir sisteminde önemli rol oynamaktadır. Folik asit vitamini genelde hamileliğin ilk haftalarında, bazen hamile kalmadan önce de takviye olarak önerilmektedir. (Bknz: Hamilelik Belirtileri Nelerdir) […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.