Halüsinasyon Ne Demek, Halüsinasyon Görmek Nedir

Halüsinasyon Ne Demek, Halüsinasyon Görmek Nedir
Halüsinasyon Ne Demek, Halüsinasyon Görmek Nedir

İnsan beyni harikulade bir sisteme sahip olup duyular yoluyla yaşanan her şey beyinde algılanarak hissedilir. Ancak birtakım ruhsal bozukluklar, alınan ilaçlar, travma gibi beynin darbe aldığı durumlar beynin yanlış sinyaller almasına neden olabilir. Bu makalede halüsinasyon nedir, halüsinasyon görmek nasıl meydana gelir bunlar ele alınmış ve halüsinasyon ne demek açıklanmıştır:

Konu Başlıkları

Halüsinasyon Nedir

Duyu organlarından birinin herhangi bir uyarıcı durum ya da nesne olmaksızın bir duyguyu yaşadığına dair beyne sinyaller göndermesi ve kişinin de kendisini bunu yaşamış kabul etmesi haline halüsinasyon denir. Halüsinasyon, Türkçe’ye çevrilmiş haliyle ‘varsanı’ olarak da tabir edilmektedir.

Kişiler beş duyudan herhangi biri yoluyla (Görme, duyma, dokunma, tat alma ve koklama) varsanı halini yaşayabilmektedir. Ancak bir hastalıklarının bulunduğunu bilmedikleri için yaşadıklarını sandıkları duruma tamamen inanmaktadırlar. Ancak göz bozukluğundan kaynaklanan ya da migren hastalığında görülen, birtakım ışıkların görülmesine neden olan sorunlar, bu sınıfa girmemektedir.

Sanrısal bozukluklar nedeniyle görülen halüsinasyonlar zarar görme, takip edilme, düşüncelerinin okunması, uzaylılar tarafından kaçırılma, peygamber olma gibi uçuk düşüncelere yol açmaktadır. Halüsinasyonun tedavisinde doğru ilaç kullanımı kadar hasta ve hekim arasındaki iş birliği de oldukça önemlidir.

Hasta sanrıları sebebiyle doktoruna da güvenmeyebilir ve onun kendisine zarar vermeye çalıştığını sanarak verdiği ilaçları kullanmayabilir. Halüsinasyonlara eşlik eden depresyonun tedavisi de hastalığın nihayete ermesi konusunda etkilidir. Yapılan çalışmalar, antipsikotik kullanımının tedaviye %80 oranında olumlu katkı sağladığını göstermektedir.

Reenkarnasyon Nedir

Halüsinasyon Ne Demek

Kelime Türkçe kökenli olmasa da espri amaçlı olarak da olsa çokça kullanılan bir kelime olduğundan halüsinasyon ne demek aşağı yukarı herkes bilmektedir. Ancak genellikle halüsinasyonun sadece gözle görüldüğü sanılmakta; oysa bütün duyularda meydana gelebilmektedir. Örneğin kişi olayı sadece beyninde yaşayabilir; düşüncelerinin bir başkası tarafından bilindiği hissine kapılabilir.

Halüsinasyonların kişinin yaşadığından emin olamadığı yanılmalar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Zira halüsinasyonda kişi yaşadığından emindir; asla şüphe duymaz. Ayrıca ne kadar kuvvetli hissedilirse hissedilsin rüyadaki hisler, uykuya dalarken veya uykudan kalkarken görülenler halüsinasyon sayılmaz.

Sıklıkla halüsinasyon gören kişilerde öfke, eleştirel ve suçlayıcı davranışlar, çabuk rahatsız olma, tutarsızlık, saldırganlık, aşırı savunmacılık, her durumda kendini haklı bulma, heyecansızlık, kırılganlık, kin tutmak, hırs, nefret, düşmanlık, duyarsızlık, küçük ayrıntılara aşırı dikkat, suç işleme gibi tavırlar görülebilir.

Ayrıca bu kişiler zamanla başkalarının kendilerine sadece çıkarları için yaklaştığını zanneden, yakın arkadaşlarına dahi güvenmeyen, sıradan biri olsa da kişisel bilgilerinin kendilerine kötülük için kullanılabileceğini düşünen, namuslu eşlerinden bile şüphe duyan kişiler haline gelebilmektedir.

Halüsinasyon Görmek

Dr. Jane Garrison’a göre halüsinasyon görülmesi, beyinde PCS bölgesinin normalden kısa olması nedeniyle meydana gelir. Zira beyindeki bu bölge, bilginin halüsinasyon olup olmadığını ayırt etmeyi sağlamaktadır. Oysa ki PCS’si kısa olan insanlar, halüsinasyonla aldıkları bilginin gerçekten dışarıdan geldiğine inanırlar. Halüsinasyon öylesine gerçek yaşanır ki duyulabilir, görülebilir, tadı olabilir, kokusu olabilir ve dokunulabilir. Bazı halüsinasyon görme biçimleri:

  1. Bazen kişilerin de görüldüğü, bazen sadece seslerin duyulduğu birbiriyle konuşan kişilere ait sesler duyulması. Kişi bu konuşmalar karşısında fikir karmaşası yaşayarak bunalıma düşer.
  2. İçinden geçen düşüncelerin yankılandığını duymak.
  3. Somatik halüsinasyonlar: Kişinin bedeniyle ilgili gerçeğin hilafına duyumlar alması.
  4. Ekstrakampin halüsinasyonlar: Duyusal alanda bulunmayan ya hiç var olmayan nesnelerin algılanması.
  5. Alkol kullanımı sonrasında bilinç açıkken ortaya çıkan, çok uzun süren, çoğunlukla işitsel halüsinasyonlar.

Halüsinasyon Görmenin Nedenleri

Uzmanlara göre halüsinasyon görmenin çeşitli nedenleri vardır. Şizofreni tanısı koyulmuş ya da ailesinde şizofreni geçmişi olan kişilerde görülme ihtimali yüksektir. Avrupa’daki bazı üniversitelerde yapılan araştırmalara göre ön beyindeki “paracingulate sulcus (PCS)” denilen kıvrımlı bölgenin kısa olması, şizofreni hastalarının halüsinasyon görmesiyle doğru orantılıdır.

halüsinasyon nedir
halüsinasyon nedir

Bu bölüm doğum öncesi beyinde en son gelişen kıvrımdır ve boyutları her insanda farklılık göstermektedir. Daha önce Cambridge Üniversitesi’nden bir heyet, PCS bölgesinin uzunluğundaki değişikliğin gerçek bilgiyi hayalden ayırt etme yeteneğine etki ettiğini kanıtlamıştır. Heyet bu çalışmasında bu kıvrımın uzunluğunun 1 cm kısa olması halinde halüsinasyon görme olasılığının %20 oranında arttığını tespit etmiştir.

Uzmanlar sadece beynin bu bölümündeki farklılığın değil, diğer bölgelerde oluşabilecek değişimlerin de halüsinasyona yol açabileceğini söylemektedir. Bu bölgelerin görsel ve işitsel bilginin algılandığı yerler olduğu ihtimali yüksektir. Özellikle ‘psikotik’ denilen psikiyatrik hastalıkta kişi gerçek yaşamdan kopmuş vaziyette olup sanrılar görmektedir.

Halüsinasyon Türleri Nelerdir

Kişiyi gerçekliğine inandıran halüsinasyonların türleri sıklıkla rastlanıp rastlanmamasına göre şu türlere ayrılır:

1. Görsel halüsinasyonlar: Kişinin görülmemiş varlıklar, silüetler, birtakım hayvanlar gördüğünü sandığı varsanılar, en sık görülen halüsinasyon türleri arasındadır. Görüntüler çoğu zaman birkaç saniye içerisinde kaybolsa da bazıları kalıcı olarak kişiye sıkıntı verebilir.

Görsel halüsinasyon görenlerin çoğunu Alzheimer ve Parkinson hastaları oluşturur. Bu tarz varsanılarla karşılaşılması, havale ve enfeksiyon gibi ateşli hastalıklar olabilir. Bazı ilaçların yan etkileri de varsanılara neden olabilmektedir. Ancak bu durum prospektüste bildirildiğinden her ilaca karşı tedirgin olmaya gerek yoktur. Beyindeki değişimler de görsel varsanıların sebebi olabilir.

2. İşitsel halüsinasyonlar: Seslerin duyulduğu işitsel halüsinasyonlar genellikle şizofreni gibi ruhsal hastalıklarla alakalıdır. Kişilerin yanındakiler tarafından duyulmayan ya da korkunç boyuttaki sesleri, gürültüleri duyması halidir.

Böyle bir şey yaşayan kişinin kendi kendine halüsinasyon teşhisi koymaması; evvela kulak kontrolü yaptırması gerekmektedir. Bazen de hastanın kendi kendisine konuşmasından ve karşı taraftan cevap bekler gibi davranmasından da bu hastalık kendini belli edebilir. Kişiler uzun süren kulak çınlamasını halüsinasyonla karıştırabilmektedir.

3. Ruhsal halüsinasyonlar: Bu sanrıları gören hastalar, fikir ve düşüncelerinin dışarıdan da farkedildiğini zanneden, akıllarından geçenleri başkalarının da bildiğini sanan, kendi ideolojisine yabancı düşüncelerin kafasına bazı illegal yöntemlerle sokulduğunu düşünen kişilerdir.

Halüsinasyon Ne Zaman Görülür

Tedavinin gerektiği şekilde yapılabilmesi açısından halüsinasyonların hangi durumlarda veya hangi maddelerin alımından sonra görüldüğü tespit edilmelidir. Uzun süre karanlık ortamda tutulan kişiler de halüsinasyon görebilmektedir. Bunun nedeni karanlıkta gözlerin uzun süre açık tutulması halinde görecek bir şey bulamayan göz için beynin görüntüler oluşturmasıdır. Bu durum gözleri açık vaziyette rüya görmek gibidir.

halüsinasyon ne demek
halüsinasyon ne demek

Felç, beyin tümörü, göz hastalıkları, migren, tifo, menenjit gibi hastalıklarda da sanrılar görülebilir. Ruhsal hastalıklar ise çoğunlukla işitsel halüsinasyonlara neden olmaktadır. Kişiler aşırı yorgun olduğu dönemlerde, yaşlılık zamanında uyurken ya da uyanırken bazı şekiller görebilirlerse de bu normal olarak kabul edilmiştir.

Halüsinasyonlara sebep olabilen maddeler başlıca olarak LSD, esrar ve uyuşturucu maddelerdir. Yüksek oranda alkol alımlarında da birtakım sanrılar görülebilir. Alkolikler genellikle beyaz fare, Extacy gibi sentetik uyuşturucu bağımlıları da korkunç ve sıradışı olaylar gördüklerini düşünürler. Ameliyat ortamında verilen atropin ve benzeri antikolinerjik ilaçlar da belli yaşın üzerindekilerde sanrılara ve bilinç bulanıklığına sebep olabilmektedir.

Dalgıçlarda görülen azot sarhoşluğu halinde de halüsinasyonlar, kısmi bilinç kaybı, sahte mutluluk, hesaplama hataları gibi şeyler yaşanmaktadır. Azot sarhoşluğu, ameliyatta uzun kalınması neticesinde de görülebilmektedir. Bu makalede halüsinasyon nedir açıklanarak halüsinasyon görmek hakkındaki her detaya değinilmiştir.

Önceki İçerikHidroelektrik Nedir, Hidroelektrik Santrali Zararları
Sonraki İçerikHercai Ne Demek, Hercai Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.