Halıdan, Duvardan ve Kıyafetten Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdan, Duvardan ve Kıyafetten Yağ Lekesi Nasıl Çıkar
Halıdan, Duvardan ve Kıyafetten Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna doğru bir cevap verebilmek için, öncelikle lekenin nereye bulaştığını bilmek gerekir. Çünkü, yağ lekesini çıkarmak için bulaştığı bölgeye göre, uygun malzeme ile doğru müdahalede bulunmak gerekir ki bölge uygulamadan zarar görmesin. Bu nedenle, herhangi bir mağduriyet durumunda, yağ lekeleri nasıl çıkarılır konusunda yardımcı olmak amacıyla, lekenin bulaştığı bölgeye göre uygulanabilecek tekniklerden bahsedelim.

Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar
Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar

Kumaştan Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır

  • Kumaştan yağ lekesini çıkarmak için, kumaşın cinsine göre müdahalede bulunulması gerekir. İpek ve saten kumaşlar hassas olduğu için, yanlış bir uygulama, kumaşın zarar görmesine yol açabilir. Hassas giysilerden yağ lekesini çıkarmak için, karbonat kullanılabilir. Yağın bulaştığı bölge, ıslak bezle biraz nemlendirilebilir. Sonra, lekenin üstünü karbonatla tamamen kapatılır. Biraz beklenirse, karbonat yağı emer. Uygulamadan sonra giysi yıkanır. Pudra ve eter de, hassas giysiler için alternatif yağ çıkarma yöntemleridir. Uygulama şekli, karbonatın uygulanma şekliyle aynıdır.
  • Pamuklu kumaşlardan yağ lekesi, bulaşık sabunu veya sıvı deterjanla çıkarılabilir. Bir miktar bulaşık sabunu veya sıvı deterjan yağlı bölgeye dökülerek ovulur ve giysi makineye atılır. Büyük ihtimalle leke çıkacaktır. Ancak çıkmazsa, amonyak ile çıkarma yöntemi denenebilir. Biraz suyla az miktarda amonyak karıştırılarak yağ lekesinin üzerine dökülür ve biraz beklendikten sonra yıkanır.
  • Kadife kumaşlardan yağ lekesini çıkarmak içinse, nişasta uygulanabilir. Yağın bulaştığı bölgeye lekeyi kapatacak kadar nişasta dökülür ve en az 20 dakika bekletilir. Sonra üzerine azıcık su damlatılır ve ovulur. Son aşamada ise, giysi makinede yıkanarak işlem tamamlanır. Elbiseden yağ lekeleri nasıl çıkar sorusu için bu teknikler, en basit ve etkili yöntemler olarak uygulanabilecek alternatif yağ çıkarma yöntemleridir.

Halıdan Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır

  • Halılara bulaşan yağ lekesini çıkarmak için en çok bilinen ve uygulanan yöntem, bulaşık sabunudur. Böyle bir durumda, bir kova sıcak suyun içine bol miktarda bulaşık sabunu dökülür ve köpürtülür. Yağlı kısım, leke sökücü bir bezle iyice silinir. En sonunda temiz bir bezle durulanır. Genelde olumlu sonuç veren bir yöntemdir.
  • Diğer bir teknik ise, tiner uygulamasıdır. Tiner ile halının yağlı bölgesi silinir. Birkaç defa işlem uygulandıktan sonra, uygun bir temizleyiciyle tekrar silinir ve durulanır.
  • Halıdan yağ lekesini çıkarmak için pudra da kullanılabilir. Yağın döküldüğü bölgeye bol miktarda pudra serpilir ve nemli bezle ara ara bastırarak pudranın yağı iyice çekmesi sağlanır.

 Duvardan Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır

Duvardan yağ lekesini çıkarmak, diğer yüzeylere göre daha zordur. Boyaya zarar vermeden lekeyi çıkarmak zaman almaktadır. Duvarın boyasının türü, duvardaki yağ lekesini çıkarmak için kullanıacak yöntemi etkilemektedir.

  • Duvardaki yağ lekesini çıkarmak için, birkaç malzemenin karışımı kullanılabilir. Bulaşık sabunu ve çamaşır suyunun biraz ılık su içerinde karıştırılarak yağlı yüzeyin silinmesi, yağ lekelerini çıkaracaktır.
  • Alkol ve kolonya ile de duvardaki yağ lekesi çıkarılabilir. Yağlı yüzeye direk uygulanan alkol veya kolonya, yağın duvardan çıkarılmasında etkilidir.

Beklenmedik bir kaza sonucu, herhangi bir yüzeye bulaşan yağ lekesini çıkarmak için bahsettiğimiz bu yöntemler, yağ lekesi nasıl çıkarılır sorusu için önerilebilecek en etkili yöntemlerdir.

Önceki İçerikKDV (Katma Değer Vergisi) Nedir, Nasıl Hesaplanır
Sonraki İçerikÇikung (Qigong) Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.