Güney Kore Nerede, Tarihi ve İlginç Yasakları

Güney Kore Nerede, Tarihi ve İlginç Yasakları
Güney Kore Nerede, Tarihi ve İlginç Yasakları

Güney Kore

Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güney kısmında kalan Güney Kore, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey tarafından ayrılarak başlı başına bir devlet haline gelmiştir. Bugün Türkiye’nin yabancı ülkeler ile olan ilişkilerinde ismini sık sık duyduğumuz bu ülke, yaşam standartları açısından bakıldığında da gelişmiş ülkelerden birisi olarak nitelendirilebilir.

Yakın bir zamana kadar ülkenin başında bulunan ve aynı zamanda 11. Güney Kore başkanı olan Park Geun-hye, ülkede büyük yankı uyandıran yolsuzluk gibi suçlamalarla ilk olarak meclis oylaması aracılığıyla 9 Aralık 2016 tarihinde görevden azledilmiştir. Ardından da Geun-hye’nin 10 Mart 2017 tarihi itibariyle Kore Anayasa Mahkemesi’nden çıkan son kararla kesin olarak görevinden alınmıştır.

Bu olay sonucunda, Kore’de göreve gelen ilk kadın cumhurbaşkanı olma özelliğini taşıyan Park Geun-hye’nin aynı zamanda demokrasi ile seçilen ancak görevinden alınan ilk Güney Kore başkanı olduğu da söylenebilmektedir. Ünlü devlet kadınının görevinin Anayasa Mahkemesi kararı ile sonlandırılmasının ardından ise Güney Kore’nin 60 gün içerisinde tekrardan sandığa giderek yeni devlet başkanını seçmesi beklenmektedir.

Güney Kore Coğrafi Konumu

Ülke’nin coğrafi konumu ile ilgili bilgi vermek gerekirse; ülkenin batıda Çin Halk Cumhuriyeti ile komşudur. Doğuda ise Japonya ve kuzey tarafında da Kuzey Kore’ye sınırı bulunmaktadır. Başkenti Seul olan ülke, genel olarak dağlık bir yapıda bulunmakta ve ülkede ılıman iklimin etkileri görülmektedir. Ülkenin yüzölçümünün ise 100.201 kilometrekareyi kapsamaktadır.

Güney Kore Nerede?
Güney Kore Nerede?

Güney Kore Nüfusu

2016 yılı verilerine göre Güney Kore nüfusu 50.503.933 olarak belirlenmiştir. Nüfus artışının yüzde 0,42 olduğu ülkenin dünya nüfusuna oranı ise yüzde 0,7’dir. Kadınlar, yüzde 50.3 ile nüfusun çoğunluğunu oluştururken bu oranı 25.097.277 kişi sayısı ile yüzde 49.7’lik dilimi kapsayan erkekler takip etmektedir. Bunun yanı sıra Güney Kore nüfusu ile ilgili olan bir diğer bilgi de ülkenin yüzde 82.6’sının şehirlerde yaşadığıdır.

Güney Kore Tarihi

Bu köklü devletin geçmişinin M.Ö. 3000 yılına kadar dayandığı bilinmektedir. Çin’in himayesinde olduğu yıllarda hem Çinlilerin hem de Budizm’in etkisinde kalan ülke, 7. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında ise farklı hanedanların yönetimi üzerinden bağımsız olarak varlığını sürdürmüştür. 1910 yılına gelindiğinde Kore’yi işgal altına alan Japonlar nedeniyle koloni durumuna gelen Güney Kore, 1945 yılına kadar bu şekilde devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın kaybeden taraf olması, Güney Kore’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilmesine neden olmuştur. Bu olayla birlikte Güney Kore’de demokratik rejimin de ilk temelleri atılmıştır.

25 Haziran 1950 tarihinde 2. Dünya Savaşı’nda kuzeyi işgal eden Rus askerlerinin yönettiği Kuzey Kore ordularının, yarımadanın her yerine Kuzey Kore’nin o dönemki rejimi olan komünizmi kabul ettirmek istemeleri nedeniyle Güney Kore’ye saldırdıkları bilinmektedir. Yaşanan bu işgal üzerine araya giren BM ise Güney Kore’nin kurtarılması adına çalışmalarda bulunarak bölgeye askeri birliklerini göndermiştir.

Türkiye’nin de dahil olduğu bu askeri harekatlar sonucunda da işgalci Kuzey Kore birliklerinin Güney Kore’den temizlenmesi mümkün olmuştur. Hatta tüm Güney Kore tarihi açısından bu dönem içerisinde Türk askerinin ülkede gösterdiği büyük başarı ve cesaret, dünya gündemine de konu olmuş ve bu ülke ile Türkiye ilişkilerini oldukça olumlu yönde etkilemiştir.

İşgalcilerin temizlenmesinin ardından yapılan uzlaşma görüşmeleri ile 27 Temmuz 1953 günü ateşkes ilan edilmiş ve yarımadanın 38. paraleli Güney ve Kuzey Kore’nin arasındaki sınır olarak çizilmiştir. Ateşkes ile sonlanan savaşın ardından da Güney Kore’de başkanlık sistemi başlatılmış ve ilk Güney Kore başkanı seçimle başa gelmiştir.

Günümüzde halen Kuzey ve Güney Kore’nin birleşerek tek devlet haline gelmeleri konusunda barış görüşmeleri devam etmekte ve bu konu tüm dünya gündeminde de sık sık dile getirilmektedir.

Güney Kore Yasakları

Güney Kore’nin tarihi ile ilgili en önemli noktaları dile getirdikten sonra merak edenler için Güney Kore yasakları hakkında bilgi verelim. Komşusu olan Kuzey Kore’deki gibi ağır ve garip yasakları olmasa da diğer pek çok ülkede olduğu gibi bu ülkede de de izin verilmeyen bazı konular mevcuttur. Bu yasakların başında ise dövme yaptırmak gelmektedir. Buna göre ülkede dövme yaptıran kişilere ağır yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Yine ülkede doğumdan önce ebeveynlerin çocuklarının cinsiyetlerini öğrenmeleri de Güney Kore yasakları arasındadır. Zira Güney Kore vatandaşı pek çok anne babanın, erkek olmaması durumunda çocuklarını aldırma yollarına başvurduğu bilinir. Ülke yasaları da buna engel olabilmek amacıyla böyle bir yasağı ilan etmiştir.

Son olarak Güney Kore’de kürtajın ancak ensest ilişki, tecavüz veya kadında hayati tehlike taşıyan bir durumun olması halinde yapılabilmesi mümkünken, 24 haftayı geçen bebeklerde bu gerekçelerde dahi kürtaj işlemi uygulanması yasaktır.

Güney Kore Hakkında
Güney Kore Hakkında

Güney Kore ile İlgili İlginç Bilgiler

Güney Kore ile ilgili ilginç bilgiler de, duyanları gerçekten şaşırtacak bazı konuların olduğu söylenebilmektedir. Buna göre Güney Kore hakkında bilinmeyenleri merak edenlere kısa kısa bilgilendirmeler yapılabilir.

Ülke, dünyanın en hızlı internet bağlantısına sahip ülke olarak bilinir. Arkasından gelen Japonya’nın bağlantı hızına göre yüzde 40 önde olan ülkede internet hayatın en önemli parçalarından birisidir.

Ülkede binaların numaralarının tamamı, binanın hangi yılda inşa edildiğine dayanarak sıralıdır. Buna göre bir sokakta 1 numaralı binanın, o sokağın en eski binası olduğu anlamına gelir. Sokakların bu şekilde numaralandırılması, Güney Kore ile ilgili ilginç bilgiler arasında ön sıralarda gelmektedir.

Güney Kore’de askerlik 2 yılda yapılmaktadır. Üniversitesini donduran kişiler, askerliklerini yapıp yeniden üniversite okumaya devam edebilir. Bu da ülkede 20 yaş civarındaki pek çok gencin askeri üniformalar ile sokaklarda dolaşmasına sebebiyet vermektedir.

Bu ülkede estetiğe çok önem verilir. Halkın pek çoğu, gözlerini büyütmek amacıyla estetik operasyonlar yaptırmaları ile bilinir. Bu nedenle özellikle Güney Koreli kadınların oldukça bakımlı ve güzel oldukları söylenebilir.

Güney Kore’de dünyaya gelen her bebek 1 yaşında olarak kayıtlara geçer. Bu da aslında bizden 1 yaş büyük olarak doğdukları anlamına gelir.

Ülke, intihar oranlarının en çok olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda gelir. 2014 yılında yapılan araştırmalar, her 100.000 kişinin 27.3’ünün çeşitli nedenlerle intihar ettiğini göstermiştir.

Güney Kore’de insanlar hemen her şeyi yiyebilir. Canlı ahtapot yemek ise son yıllarda oldukça popüler olan yeme alışkanlıklarından birisidir. Ülkede ayrıca canlı ahtapot yemeye çalışırken boğulan 20’den fazla vatandaş olduğu da yine Güney Kore ile ilgili ilginç bilgiler arasında gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.