Fotoğraf Sanatçısı Güneş Karacabay Kimdir

Fotoğraf Sanatçısı Güneş Karacabay Kimdir
Fotoğraf Sanatçısı Güneş Karacabay Kimdir

Pinhole Fotoğrafçılığı Nedir

Güneş Karacabay kimdir sorusuna cevap vermeden önce Pinhole fotoğrafçılığından biraz bahsedelim. Pinhole fotoğrafçılığı veya dilimizdeki ifadesi ile iğne deliği fotoğrafçılığı, gerçeküstü bir dünyanın kapılarını aralayan bir fotoğraf tekniğidir. Aslında bu teknik yeni bir teknik değil. Bugünün fotoğraf sanatının temellerini atan bir teknik olan pinhole fotoğrafçılığı, son derece basit bir çalışma mantığına sahiptir. Pinhole kamera, lensleri, vizörü ve deklanşörü olmayan bir kamera çeşididir. Bir tarafında küçük bir delik bulunan ve ışık geçirmez bir kutudur. Bütün mesele bu küçük delikten ışığın kutuya girmesi ve kutuda deliğin tam karşısında bulunan filme dışarıdaki görüntünün yansıtılmasıdır. Görüntü filme ters çevrilmiş bir şekilde düşmektedir.

Günümüzde akıllı telefonlara sayesinde çılgınca çekilen fotoğraflar da aslında aynı mantıkla oluşmaktadır. Ancak pinhole fotoğrafçılığında bir beceri gerekmektedir. kameraya giren ışığın süresini, bir başka ifade ile pozlanma süresini iyi ayarlamak gerekiyor.

Pinhole Kamera Nedir

Güneş Karacabay Kimdir

Bugün bu işi en iyi yapanlardan biri Güneş Karacabay’dır. Şimdi Güneş Karacabay kimdir bir bakalım.

Güneş Karacabay 1963 yılında Ankara’da doğmuştur. Çalışma yaşamında özel bir sektörde betonarme teknik ressam olarak başlamıştır. Bugün de bu işini sürdürmektedir.

Onun fotoğrafçılık merakı 1970’lerde babasının bir yurt dışı yolcuğundan kendisine getirdiği Kodak Instamatic Camera ile başlar. Bugün bu makinalar antikalar arasına girmiştir. Güneş Karacabay bu kamera ile ailesinin ve arkadaşlarının siyah beyaz fotoğraflarını çeker.
Fotoğrafçılığa olan ilgisi gittikçe artan Güneş Karacabay, bunun arkasından Zenith marka bir kamera edinir. Bu şekilde daha bilinçli ve daha ciddi fotoğraflar çekmeye başlar.

Arkasından, fotoğrafçılığın sadece deneme yanılma işi olmayacağına ve eğitiminin alınması gerektiğine inanır ve Fotoğraf Sanatı Kurumu’na kaydolur. Burada hocası Altuğ Özpineci’dir. Hem siyah beyaz fotoğraf teknikleri hem de karanlık oda teknikleri konularında temel eğitim alır. Fotoğraf dünyasına asıl adımını bu şekilde atmış olur.

Deneyimi ve bilgi birikimi arttıkça bunları gençlerle ve fotoğraf tutkunları paylaşmaya karar verir ve Ankara’da bulunan Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) temel eğitim asistanlığı yapmaya başlar. Bu kuruluş, temel fotoğraf, ileri fotoğraf, doğa fotoğrafçılığı ve digital fotoğrafçılık konularında eğitimler veren, fotoğraf gezileri organize eden ve sergiler düzenleyen bir kuruluştur.

Güneş Karacabay Çalışmaları

Teknoloji bir yandan hızla ilerliyor ancak fotoğraf icat edildikten bugüne temel yapı aynıdır. Pinhole kameranın karanlık kutusu bugün hala var. Temel mantık değişmiyor. Fotoğrafçılık tutkusu da aynen şekilde devam ediyor. Güneş Karacabay’da olduğu gibi.

güneş karacabay kimdir
güneş karacabay kimdir

Bugüne kadar Güneş Karacabay birçok karma sergilere katılmıştır.

Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda, İşleyen Eller adını verdiği ve kalaycıları konu alan bir sunum yapmıştır.

Bugün bu kuruluşta Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca evindeki stüdyosunda film banyoları ve baskı işleri yapmakta ve siyah beyaz fotoğraflar üretmenin keyfini sürdürmektedir.

Büyük fotoğraf sanatçıları pinhole kameraları, fotoğraf makinelerinin atası olarak kabul eder. Güneş Karacabay hala pinhole kamera ile muhteşem görüntüler elde etmektedir. Ona göre fotoğrafçığa merak salan kişilerin önce bu ilkel çekim tekniği ile başlamaları gerekir. Çünkü fotoğrafın nasıl çekildiği en iyi ancak bu şekilde anlaşılabilmektedir.

Bu arada bir noktayı hatırlatalım. Her yıl Nisan ayının son Pazar günü pinhole günü olarak kutlanmaktadır. Meraklıları bu teknikle ürettikleri fotoğrafları http://pinholeday.org sitesine gönderebilirler.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here