Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir, Hayatı ve Kitapları

gülseren budayıcıoğlu kimdir hayatı kitapları
gülseren budayıcıoğlu kimdir hayatı kitapları

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

1947 yılında Ankara’da dünyaya gelen Budayıcıoğlu, psikiyatr, yazar aynı zamanda sunucudur. Kariyerine öğrencilik yıllarında sunuculuk yaparak başlayan ünlü yazar, tıp fakültesinden mezun olduktan sonra hekimlik kariyerine geçiş yaptı. Hastalarıyla yaptığı görüşmelerden hareketle yazdığı Madalyonu İçi adlı kitabıyla büyük ilgi topladı. Son dönemde yazdığı kitapları televizyon dizilerine uyarlandı ve geniş kitlelerin beğenisini kazandı. Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir sorusuna cevap bulmak, hayatı ve eserleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Doğum Yeri ve Tarihi: Cebeci, ANKARA / 1947

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Hayatı

Yakın dönemin Türk dizi sektörüne kitap uyarlamalarıyla damgasını vuran Gülseren Budayıcıoğlu, bundan tam 74 yıl önce Ankara’nın Cebeci Semti’nde doğdu. Çocukluğu ve gençliği bu şehirde geçti. Memur bir ailenin çocuğu olan Budayıcıoğlu, anne babasından her fırsatta övgüyle söz etmektedir. Dışarıdan bakıldığında otoriter sert mizaçlı bir babaya, sevecen bir anneye sahip olduğu sanılsa da aslında tam tersidir. Özellikle annesi otoriter, geleneklerine bağlı, hayat disiplini yüksek biridir. Gülseren Budayıcıoğlu’nun hayatı bu sağlıklı aile ortamında şekillenmiş, başarısında bu aile ortamının katkısı büyük olmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Gençliği 

Son yılların en popüler yazarlarından biri olan Gülseren Budayıcıoğlu ilköğreniminin ardından Ted Ankara Kolejine yazılır. Ortaokul ve lise yılları burada geçer. Başarılı bir öğrenci olan ünlü yazar, özellikle edebiyat derslerindeki kompozisyonlarıyla yeteneğinin ilk emarelerini gösterir. Lise yıllarında yazdığı her yazı öğretmenleri tarafından çok beğenilir, sürekli takdir edilir. Budayıcıoğlu, başarılı bir lise hayatından sonra, üniversite sınavlarına girer ve yüksek puan alır. Gençliğinden beri hayalini kurduğu, hatta oturdukları semte çok yakın olan Siyasal Bilgiler Fakültesine ön kayıt yaptırır. Ancak annesinin arzusu başkadır. Onun isteği ve yönlendirmesiyle ön kayıt yaptırsa da Siyasalı değil Ankara Tıp Fakültesini tercih eder.

gülseren budayıcıoğlu hayatı
gülseren budayıcıoğlu hayatı
Tıp Fakültesi Yılları ve TRT Kariyeri

Okulun ilk yılında Gülseren Budayıcıoğlu hayatının en büyük hatasını yaptığını düşünür. Çünkü kolejliler arasında ODTÜ çok popülerdir ve ilk tercihleridir. Ankara Üniversitesinde ise başka bir iklim söz konusudur. Giyim kuşamlarından tutun da dinledikleri müziklere kadar çok yabancı olduğu bir ortamdır. İstemeyerek de olsa devam ettiği yükseköğrenim hayatına yeni bir kapı açmak ister. Bu sebeple de TRT’nin sunuculuk sınavlarına girmeye karar verir. İlk aşamayı geçince mülakat için başka bir salona alınır.

Sevim Ak Kimdir?

Salonun kapıları Gülseren Budayıcıoğlu’nun hayatına adeta yeni bir pencere açar. İlk ciddi mülakatını ünlü yazar Turgut Özakman’a verir ve spikerlik hayatına merhaba der. Bir yandan tıp fakültesi okurken diğer taraftan sunuculuk yapmaya başlar. Çok yoğun ve zorlu bir tempoda ilerleyen bugünlerin üstesinden başarıyla gelir. Artık hem bir tıp öğrencisi hem de başarılı, herkes tarafından bilenen bir spikerdir.

Fakat tıp fakültesinden mezun olduktan sonra aynı anda iki devlet kadrosunda yer alamayacağı için bir tercih yapmak zorunda kalır. Gülseren Budayıcıoğlu hayatının en kritik önemli kararlarından birini vermek üzeredir. Her ne kadar çok başarılı bir kariyeri olsa da sunuculuktan vazgeçip gönül verdiği doktorluğu tercih eder.

Doktorluk Kariyeri

Böylece Hacettepe Psikiyatri Bölümünde asistan doktor olarak işe başlar. Burada çalışırken öğrencilik yıllarından beri arkadaş oldukları eşiyle evlenme kararı alırlar. 34 Yıl sürecek mutlu bir birlikteliğe imza atarlar. Bu evlilikten iki çocuk dünyaya gelir. Eşi Aydın Bey de kendisi gibi doktordur ve çok yoğun tempoda çalışmaktadırlar. Gülseren Budayıcıoğlu’nun hayatında çok önemli yere sahip olan annesi bu yoğun günlerde en büyük destekçileri olur. Çünkü çok yoğun tempoda çalışan anne babanın iki minik çocuğunun bakımını üstlenir. Budayıcıoğlu, annesinin bu büyük fedakârlığını saygıyla anarken o günlerin ne kadar güzel günler olduğunu sık sık dile getirir.

Gülseren Budayıcıoğlu, Hacettepe Üniversitesinde geçen on yılın ardından yeni bir maceraya hazırdır. Üniversitedeki görevinden ayrılıp bir muayenehane açmaya karar verir. Yeni işiyle o kadar sıkı bağ kurar ki çok yoğun tempoyla çalışsa da yılların nasıl geçtiğini anlayamaz. Takvimler 2000 yılını göstermekte, yeni yıl Budayıcıoğlu’nun kapısını iki yeni heyecanla çalmaktadır. O yıl bir toruna kavuşan ünlü Psikiyatr, kariyerine de yeni bir heyecan olarak yazarlığı eklemeye karar verir. Özellikle doktorluk kariyerinin birikimini, hayata dair edindiği sırları insanlarla paylaşmak ister.

gülseren budayıcıoğlu camdaki kız kitabı
gülseren budayıcıoğlu camdaki kız kitabı
Masumlar Apartmanı

Böylece bu kararı aldıktan tam dört yıl sonra,2004 yılında, Madalyonun İçi adlı kitabını yayınlar. Madalyonun İçi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabıdır. Ne yazık ki 2006 yılında eşi hastalanır ve bir yıl sonra hayata veda eder. Eşinin ölümü Gülseren Budayıcıoğlu’nu derinden etkiler. Hatta eşinin yokluğunda yazmaya daha fazla yoğunlaşır. Böylelikle 2008 yılında ikinci kitabı olan Günahın Üç Rengi adlı kitabını yayınlar. Çok geçmeden 2011 yılında ise üçüncü kitabı Hayata Dön’ü okuyucuyla buluşturur. Ayrıca 2019 yılında ise Camdaki Kız romanını yazar.

Psikoterapik roman kategorisinde değerlendirilebilecek bu romanları ile Gülseren Budayıcıoğlu’nun hayatı değişir. O kadar büyük ilgi toplar ki birçok kitabı televizyona uyarlanır, dizi olur. Özellikle Masumlar Apartmanı, yayınlandığı günlerde reyting rekorları kırmaya başlar. Ayrıca Kırmızı Oda, Camdaki Kız, İstanbullu Gelin, Doğduğun Ev Kaderindir gibi televizyon dizileri de Budayıcıoğlu’nun kitaplarından uyarlanmıştır.

Söz konusu TV yapımları da, Masumlar Apartmanı kadar ilgi toplamış, neredeyse Gülseren Budayıcıoğlu kimdir, sorusunun karşılığı olmuşlardır.

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Edebi Kişiliği

Asıl mesleği doktorluk olan Budayıcıoğlu, yazarlık kariyerine 2004 yılında başlamıştır. Bununla beraber Gülseren Budayıcıoğlu’nun edebi kişiliği için iki farklı eleştiri söz konusudur. Birtakım eleştirmenler tutkulu bir yazar olduğu hatta bu duygusunu okuyucuya taşıyabildiğini ifade etmektedir. Ayrıca anlaşılır ve akıcı bir dile sahip olduğu eleştirileri de olumlu yanlarıdır. Diğer bir bakış açısına göre ise kitaplarının edebi derinliğe sahip olmadığı yönündedir. 

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Kitapları

gülseren budayıcıoğlu kitapları
gülseren budayıcıoğlu kitapları

2004 yılında başladığı yazarlık kariyerine şimdiye kadar beş kitap ekleyen Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları büyük beğeni topladı. Hatta yayınlanan her kitabı ülke çapında ses getirmiş, dizilere uyarlanmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu kitapları psikoterapik nitelikte olup, ilginç ayrıntılara ve ruh çözümlemelerine sahiptir. Eleştirmenler tarafından akıcı ve anlaşılır bir dil kullanmakla övülen yazarın kitapları şunlardır:

Madalyonun İçi
gülseren budayıcıoğlu madalyonun içi kitabı
gülseren budayıcıoğlu madalyonun içi kitabı

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabı olan Madalyonun İçi, yazarın tanık olduğu birden fazla hayatın hikâyesidir. Doktorluğu sırasında görüştüğü hastaların hayat hikâyelerinden esinlenerek yazmıştır. Dolayısıyla bu kitap “Bir Psikiyatrın Not Defterinden” başlığıyla okuyucuya sunulmuştur.

Gülseren Budayıcıoğlu Madalyonun İçi kitabı ile bu toplumun iç dünyasını okuyucuya yansıtmaya çalışmıştır. Remzi Kitabevi’nden çıkan kitap 22. baskıya ulaşmıştır.

Günahın Üç Rengi

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ikinci kitabı 2008 yılında Remzi Kitabevi tarafından basılan Günahın Üç Rengi’dir. Yazar bu kitabında üç farklı hayatı kaleme alır. Günahın üç rengi kırmızı, gri ve siyahtır. Kırmızı fahişeliği, gri eşcinselliği, siyah ise mazoşizmi temsil etmektedir. İlk kitabında olduğu gibi bu kitapta da gerçek hayat hikâyelerini romana uyarlamıştır.

Hayata Dön 

Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları arasında üçüncü sırada yer alır. Hayata Dön kitabını 2011 yılında yayınlamıştır. İlk baskısı Remzi Kitabevi tarafından yapılsa da 2021 yılı itibariyle yayın hakları Doğan Kitap tarafından alınmıştır. Hiçbir hayat göründüğü gibi değildir mesajını taşıyan kitap, kişinin kendine dışardan bakma imkânı sunmaktadır. Ayrıca söz konusu kitap televizyona uyarlanmış, İstanbullu Gelin adıyla izleyicinin beğenisine sunulmuştur.

Kral Kaybederse

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir, sorusu kadar kitapları da merak konusudur. Bu kitaplardan biri de Kral Kaybederse adlı kitabıdır. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da gerçek hayat öykülerinden esinlenmiştir. Özellikle akıcı ve sade bir dile sahip oluşu dikkat çekmektedir. Söz konusu kitap kendine aşırı güvenen bir adamın yaşadığı büyük yıkımı gözler önüne sermektedir.

Camdaki Kız

Kariyerinin zirvesini yaşamasını sağlayan Camdaki Kız yazıldığı günden beri adından söz ettirmeye devam ediyor. Birçok insanın Gülseren Budayıcıoğlu kimdir sorusunu sormasına vesile olan bir kitaptır. Çocukluğumuzda yaşadığımız travmaların hayatımızı ne yönde etkileyeceğine dair ilginç bir konuyu ele almaktadır. Çocukluğu sevgiden yoksun geçen Nalan, aradığı sevgiyi evlilikte arar. Ancak hayal kırıklığıyla karşılaşır. Gülseren Budayıcıoğlu Camdaki Kız kitabıyla, büyük bir zenginliğin içinde doğan ve öyle yaşamaya devam eden ancak sevgiden yoksun gri bir hayat hikâyesini anlatmaktadır.  Söz konusu bu kitap çok beğenilmiş, hatta aynı adla TV’ye uyarlanmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu Dizileri

gülseren budayıcıoğlu dizileri
gülseren budayıcıoğlu dizileri

Yazarlık kariyerine görüştüğü hastalarının hayat hikâyelerinden esinlenerek başlamıştır. İlk kitabını 2004 yılında yazan Gülseren Budayıcıoğlu dizileri ile de gündem olmaya devam ediyor. Sevilerek okunan kitaplarının uyarlandığı diziler ise şunlardır:

İstanbullu Gelin

İzleyici karşısına 3 Mart 2017’de çıkan dizi dram türüne örnektir. Yönetmenliğini Deniz Koloş ve Zeynep Güney Tan’ın üstlendiği dizi 3 sezon 87 bölüm olarak yayınlanmıştır. Başrollerini Özcan Deniz ve Aslı Enver’in paylaştığı İstanbullu Gelin dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun Hayata Dön kitabından uyarlanmıştır. Söz konusu dizi Star TV’de yayınlanmıştır.

Doğduğun Ev Kaderindir

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız kitabından uyarlanan dizi TV8 kanalında yayınlanmıştır. Başrollerini Demet Özdemir ve Engin Öztürk paylaşmıştır. Yönetmen koltuğunda Çağla Vila Lostuvalı oturmuştur. 25 Aralık 2009 tarihinde ilk bölümü yayınlanan Doğduğun Ev Kaderindir dizisi, 12 Mayıs 2021’de 43. bölümle final yapmıştır. Ayrıca Türkiye dışında Romanya ve Arnavutluk ülke televizyonlarında da yayınlanmıştır.

Kırmızı Oda

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabı olan Madalyonun İçi’nden uyarlanmıştır. Psikolojik dram türüne örnek olan bu dizi Türkiye dışında İsveç, Güney Kore ve Güney Afrika ülkelerinde de gösterime girmiştir. Kırmızı Oda dizisinin ilk bölümü 4 Eylül 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Senaryosunu Banu Kiremitçi’nin yazdığı bu dizinin başrol oyuncusu ise Binnur Kaya’dır. Yönetmen koltuğunu Benal Tairi, Cem Karcı, Başak Soysal ve Ali Balcı paylaşmaktadır. İlk sezonu 42 bölüm olarak yayınlan Kırmızı Oda’nın ikinci sezon başlama tarihi 17 Eylül 2021’dir.

Masumlar Apartmanı

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabı olan Madalyonun İçi uyarlaması olan bu dizi TRT 1’de yayınlanmaktadır. 15 Eylül 2020 tarihinde ilk bölümü yayınlanan Masumlar Apartmanı’nın yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı üstlenmiştir. Dizinin başrolünü Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Merve Dizdar ve Melisa Şenolsun paylaşmaktadır. Baskıcı bir annenin obsesif davranışlara sahip çocuklarının öyküsü anlatılmaktadır. Dizinin baskın karakterlerinden Safiye (Ezgi Mola) bu davranışlarının ardındaki annesiyle özdeş biridir.

Camdaki Kız

Yönetmenliğini Nadim Güç’ün üstlendiği dizi 8 Nisan 2021 tarihinde izleyiciyle buluşmuştur. Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız kitabından uyarlanan dizi Nalan adlı bir kadının öyküsüdür. Nalan karakterine Burcu Biricik hayat vermektedir. İlk sezonu 9 bölüm olarak izleyiciyle buluşan dizi Kanal D ekranlarında yayınlanmaktadır.

Özetle, Gülseren Budayıcıoğlu kimdir sorusu Psikiyatr aynı zamanda yazar diye karşılık bulsa da asıl ününü TV uyarlaması dizilerle yakalamıştır. Hali hazırda Madalyon Klinik adlı bir kliniğe sahip olan Budayıcıoğlu, yazarlık kariyerine de yeni kitaplar eklemeye hazırlanmaktadır.

Önceki İçerikKalsiyum Eksikliği  Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikİş, Oluş, Durum Fiilleri / Anlamına Göre Fiiller Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.