Evde Grip Nasıl Geçer, Gribe Ne İyi Gelir

Evde Grip Nasıl Geçer, Gribe Ne İyi Gelir
Evde Grip Nasıl Geçer, Gribe Ne İyi Gelir

Özellikle kış aylarında en çok karşılaştığımız hastalıklardan olan grip için Uzm. Dr. Güner Yurtsever grip nasıl geçer, gribe ne iyi gelir evde, gripten nasıl korunuruz sorularını biobilgi.com okuyucuları için cevapladı.

Grip İçin

Grip, influenza adı verilen virüsün yol açtığı bir rahatsızlıktır. En ciddi belirtileri, ateşin birden 39 dereceye kadar yükselmesi, vücutta halsizlik yapması, kas ve eklemlerde ağrı olması, baş ağrısı yapması (bknz: Baş Ağrısına Ne iyi Gelir), kuru kuru öksürme ve ateşe bağlı titreme durumlarıdır.

Gribin en fazla etkin olduğu insanlar, başka rahatsızlıklar yüzünden bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, çocuklar, yaşlılar ve kalp, akciğer, böbrek veya şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahip kişilerdir. Çok bulaşıcı olan grip, bu sayılan risk grubundaki kişilerde için ölümcül olabilmektedir.

Grip genelde 24 ile 72 saat arasında bulaşıcı duruma gelir ve istirahat edildiği takdirde en fazla 10 gün içinde geçer. Ağır grip vakaları bazen tehlikeli olabilir. Bu yüzden, ateş düşmüyorsa, nefes alma güçlüğü varsa, kusma oluyorsa, öksürük bir türlü geçmiyorsa ve süreli baş ağırısı çekiliyorsa en kısa zamanda doktora gitmek gerekir. Doktor uygun görmediği takdirde herhangi bir ilaç veya antibiyotik kesinlikle alınmamalıdır.

Şimdi grip nasıl ortaya çıkar konusuna eğilelim. Grip, her mevsim görülse de en fazla mevsim dönümlerinde ortaya çıkar. Ama en çok havaların soğumaya başladığı sonbahar ve kış aylarında rastlanır. Çünkü kalabalık ve iyi havalandırılmayan kapalı alanlar, bu dönemde daha fazla kullanılmaktadır.

Virüsün bulaşması ile ilk belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ilk dört gün gribin en bulaşıcı olduğu dönemdir.

Grip virüsünün bulaşma şekli, hapşırma ve öksürme sırasında ağızdan çıkan damlacıkların solunması ile olmaktadır. Çok nadir hallerde tokalaşma veya grip bulaşmış nesnelere dokunmakla bulaşabilir. Grip, çocuklarda yetişkinlere göre daha hızlı yayılır.

Grip Nasıl Geçer
Grip Nasıl Geçer

İshale ne iyi gelir? Öğrenmek için tıklayın.

Grip, insanları hırpalasa da genel olarak hafif atlatılır. Ancak bazı insanlarda ölüme kadar uzanan komplikasyonlar yaratabilir. Gribal enfeksiyon açısından riskli insanlar şunlardır:

 • Bebekler ve yaşlı insanlar
 • Astım, bronşit, böbrek yetmezliği, kalp, romatizma, şeker, Parkinson ve anemi gibi kronik hastalığı olan insanlar
 • Kanser hastaları
 • Başka rahatsızlıklar yüzünden bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar
 • Sigara kullananlar

Gribin belirtileri on gün kadar sürer. Bu süre içinde vücut sürekli olarak virüs ile mücadele ettiği için yorgunluk hissi çok duyulur ve kaslar çok fazla ağrır. Vücut bitkin düşer.

Peki grip korkutucu bir hastalık mıdır? İnsanlar grip olma konusunda fazlası ile endişelidir. Bunun nedeni gribin hasta hayatını olumsuz etkilemesi ve grip virüsünün akciğerlere inmesi ve zatürre gibi tehlikeli bir başka hastalığa neden olmasıdır. Gribin zatürreye dönüşmesi durumunda bu hastalığın bir hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle hamile bayanların, yaşlıların, bebeklerin ve kronik hastalığı olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bir de grip için çözüm arayışında uzmanların önerilerine kulak vermek gerekmektedir.

Gribe Ne İyi Gelir

Gribe yakalandıktan sonra insanlar, grip nasıl geçer hemen ya da grip nasıl geçer evde telaşına düşer. Bu konuyu içeçecekler ve yiyecekler açısından ayrı ele almakta yarar var. Önce içeceklere bakalım.

Son yıllarda grip için bitkisel çaylar ve gıdalara ağırlık verilmektedir. Bitkisel çaylar önemli miktarda antioksidan ve vücuda güç kazandıran vitamin ve mineraller içermektedir. Ancak aşırıya kaçılması durumunda içindeki etken maddeler yan etkiler gösterebilir. Özellikle doktor kontolünde ilaç alınıyorsa bu konuda doktora danışmak gerekmektedir.

Gribin etkilerini hafifleten zencefil, nane, okaliptüs ve mate çayları farklı etken maddeler sahiptir. Örneğin zencefil çayı göğsü rahatlatır, ağrıları hafifletir, kan dolaşımını güçlendirir ve solunum yollarını açar. Okaliptüs çayı, ayrıca öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir. Mate çayı içeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde vücudu canlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Lavanta çayı, antibakteriyel özelliği ile tanınır.

Bu arada normal koşullarda bile vücudun günde sekiz bardak suya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Gribe iyi gelen yiyecekler arasında C vitamini bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Brokoli ve taze elma C vitamini deposudur. Ayrıca haşlama balık, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları ile portakal, greyfurt, mandalina ve limon gibi turunçgiller en faydalı gıdalardır.

Gribe ne iyi gelir sorusuna önerebileceklerimiz arasında tarhana çorbası da bulunuyor. Tarhana, A ve B grubu vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de içermektedir ve besleyici olması yanında bağışıklık sistemini güçlendiren özelliktedir.

Balık, Omega-3 yağları ve zengin proteinlere sahiptir. Ayrıca içeriğinde D vitamini, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır.

Soğan ve sarımsak da vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Vücutta üretilen glutanyon, çok güçlü bir antioksidandır ve birçok hastalığın nedeni olan serbest radikalleri hücre içinde yok etmektedir. Soğan içinde bulunan bir madde glutanyon üretmektedir.

Gribe ne iyi gelir evde sorusuna cevap arayanların bu noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Halk arasında çok bilinen bir deyiş var; grip ilaçla bir haftada, ilaç kullanmadan yedi günde geçer. Doktor tarafından uygulanan tedavi mutlaka önemsenmeli ve grip tedavisi için hasta beslenmesine dikkat edilmelidir.

Kısaca grip için ne yapmalı noktasında gribe karşı vücudu güçlendirmek gerekiyor. Vücudun bağışıklık sistemi güçlü olmak zorundadır.

Grip Nasıl Geçer

Yukarıda da açıklandığı gibi grip tedavisinde belli bir yöntem yoktur. Buna karşılık, kolay atlatılmasını sağlayacak bazı yöntemler de yok değil. Tıp ve eczacılık alanında yaşanan gelişmeler paralelinde gribe karşı etkili bazı anti-viral ilaçlar bulunmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki bu ilaçlar mutlaka bir doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Bu tür ilaçlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığı takdirde, en azından hastalık süresi kısalmaktadır. Bu ilaçlar, ateşi düşürme, ağrıyı hafifletme, burun tıkanıklığını giderme ve öksürüğü engelleme yönünde etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçlar tamamen tedavi etmeye değil, gribin seyrini hafifletmeye yöneliktir. Bu bakımdan aşağıda grip için ne iyi gelir konusunda bazı öneriler yer almaktadır.

Grip nasıl geçer konusunda en önemli nokta vücudun su kaybının önüne geçmektir. Bu nedenle bütün hastalarımıza bol su içmelerini öneririz. Ancak kahve, çay veya kola benzeri kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekiyor.

Grip nasıl geçer noktasında antibiyotik konusu ayrı bir önem taşıyor. Çünkü ülkemizde ne yazık ki antibiyotik kullanımı bilinçsizdir. Bir doktor önermedikçe antibiyotik alınmamalıdır. Çünkü antibiyotikler bakterileri öldürür ama gribe neden olan virüsler üzerinde etkili değildir.

Grip belirtileri şiddetli ise ve ateş düşmüyorsa, doktora başvurmak gerekir. Belki bu hastalık, grip belirtileri gösteren başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle şu sayılan belirtilerden biri varsa mutlaka doktora gitmelidir: nefes alma zorluğu varsa, uzun süredir ateş düşmüyorsa, kusma varsa, yutkunurken ağrı oluyorsa ya da sürekli baş ağrısı çekiliyorsa.

Aslında gripten korunmak önemlidir ama bir kere grip olduktan sonra bunu çabuk atlatabilmek de önemlidir. Grip nasıl geçer sorusu burada önem kazanıyor. Daha çabuk grip nasıl geçer:

 • Birinci öneri istirahat etmek ve uyumaktır. Virüslere karşı vücut direnç gösterdiği için yorgun düşer. Bu da insanda halsizlik ve yorgunluk yaratır. Gripten kurtulmak için istirahat etmek ve vücudu yoran hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca uyku düzenine de dikkat etmek gerekiyor. Uyurken salgılanan melatonin hormonu, vücudun biyolojik saatini korumakta ve ritmini ayarlamaktadır. Ayrıca uyku sırasında özellikle hücre yenilenmesi olmaktadır. Yeterli uyku sayesinde vücudun savunma sistemi güçlenmekte ve gribin neden olacağı başka etkilerin önüne geçilmiş olmaktadır.
 • İkinci öneri iyi beslenmek ve sıvı tüketimini arttırmaktır. Özellikle C vitamini içeren turunçgiller yanında kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler vücudun direncini arttırmak bakımında önemlidir. Ve bol su içmek gerekiyor. Grip için bitkisel çaylar, örneğin adaçayı, ıhlamur, kuşburnu ve papatya çayları içmek hem rahatlatıcı olması hem de vücuda su alınması bakımından oldukça etkilidir.
 • Üçüncü öneri ise tedaviyi aksatmadan sürdürmektir. Ancak tedavi yöntemi konusunda kendi başına karar vermek doğru değildir. Mutlaka bir doktora gitmeli ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçlar genelde gribin etkilerini hafifletmeye, hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlamaya ve olası komplikasyonları önlemeye yardım eder. Bu arada yine doktor önerisi ile vücut direncini artırmak için vitamin alınabilir.
Gribe Ne İyi Gelir
Gribe Ne İyi Gelir

Grip İle Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark

Grip mi, soğuk algınlığı mı? Grip tehlikeli sonuçlara yol açabilen bir hastalık olmasına rağmen, halk arasında bu iki rahatsızlık birbirine karıştırılır. Oysa bu iki rahatsızlık aynı şey değildir. Grip ile soğuk algınlığı arasındaki farklar pek bilinmez.

Grip, solunum sisteminde ortaya çıkan ve çeşitli grip virüslerinin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Burun, bronşlar ve akciğerde etkili olan grip son derece bulaşıcıdır. Kısaca, grip virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Oysa soğuk algınlığı daha çok üst solunum yollarında (burun ve boğazlarda) ortaya çıkan ve çeşitli mikropların neden olduğu bir rahatsızlıktır. Genelde hafif seyreder ve bilinen mikropların sayısı 200 civarındadır.

Bu iki rahatsızlığı daha iyi anlayabilmek için aşağıda karşılaştırmalı bir tablo verilmiştir. Gripten farklı olarak soğuk algınlığında yüksek ateşin olmaz, burun akıntısı, hafif kırgınlık ve hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır. Soğuk algınlığı ile grip arasındaki en temel farklar:

Ateş Yükselmesi

Grip’te 38-39 derece, soğuk algınlığında olmaz.

Baş Ağrısı

Grip’te sürekli, soğuk algınlığında nadiren olur.

Boğaz Ağrısı

Grip’te bazen, soğuk algınlığında sık görülür.

Genel Ağrı

Grip’te genellikle, soğuk algınlığında az görülür.

Halsizlik Durumu

Grip’te sürekli, soğuk algınlığında hafif.

Burun Tıkanması

Grip’te bazen, soğuk algınlığında genellikle.

Hapşırma

Grip’te bazen, soğuk algınlığında genelde.

Öksürme

Grip’te genelde, soğuk algınlığında nadiren görülür.

Yatak İstirahatı

Grip’te gerekir, soğuk algınlığında gerekmez.

Komplikasyonlar

Grip’te bronşit ve zatürre, soğuk algınlığında sinüzit ve kulak ağrısı.

Engelleme

Grip’te aşı ve anti-viral ilaçlar, soğuk algınlığında hiçbir şey yapılmaz.

Gripten Korunmak İçin

Gripten korunmanın bir yolu aşı olmaktır. Ancak grip açısından riskli gruba giren bebeklerin bağışıklık sistemi henüz kuvvetli olmadığı için, bebek ve çocuklara grip aşısının yapılmaması yönünde arka arkaya makaleler yayınlanıyor. Ayrıca grip aşısı soğuk algınlığına karşı etkili değildir. Çünkü grip aşısı sadece bilinen virüsler için etkilidir. Oysa uzmanlara göre soğuk algınlığına neden olan mikropların sayısı çok fazladır.

Grip aşısı dışında, gripten korunmanın bir başka yolu henüz bulunmuş değildir. Ancak önerilen tek yöntem vücudun hijyenik olmasıdır. Özellikle de ellerin.

Ayrıca son günlerde gripten korunma konusunda, gribe ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemi var mı şeklindeki arayışlara, ada çayı ve ıhlamur gibi içecekler önerilmektedir.

Grip aşısının temel hammaddesi ölü virüslerdir. Bu yüzden aşının grip yapması mümkün değildir. Ancak grip aşısı vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği için kaslarda ağrı veya düşük ateş yapabilir.

Gripten korunmak için bazı öneriler:

 • Yakında öksüren veya hapşıran biri varsa, yüzünüzü koruyun
 • Gözlere, burna ve ağza ellerle dokunmayın (bunlar, mikropların vücuda en kolay girdiği noktalardır)
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Telefon, klavye gibi ortak kullanılan yüzeyleri arasıra dezenfekte edin (virüsler bu yüzeylerde en fazla sekiz saat yaşar)
 • Gribin fazla yaşandığı dönemlerde kalabalıklardan uzak durun
 • Tam bir koruma sağlamasa da her yıl grip aşısı olun
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve ve sebzeler tüketin
 • Düzenli egzersiz yapın

Uzm. Dr. Güner Yurtsever tarafından kaleme alınan makalemiz bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi yerine geçmez. Grip tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.