Göz Nezlesi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

göz nezlesi nedir belirtileri nelerdir nasıl geçer
göz nezlesi nedir belirtileri nelerdir nasıl geçer

Özellikle bahar aylarında çok sık görülen alerji kaynaklı bir göz rahatsızlığıdır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan dolayı belirtilerini gözlemliyorsanız mutlaka en kısa zamanda tedavi olmalısınız. En yaygın görülen belirtileri arasında gözlerde yaşarma ya da kızarıklık, ışığa hassasiyet vardır.  Göz nezlesi ciddiye alınması gerekir. Bu sebeple göz nezlesi ile ilgili merak edilen tüm bilgileri sizler için araştırdık. Göz nezlesi nedir, göz nezlesi neden olur, göz nezlesi belirtileri, göz nezlesi nasıl geçer ve göz nezlesine iyi gelir sorularının cevapları için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Göz Nezlesi Nedir?

Alerjik kökenli bir sağlık sorunu olan göz nezlesi, tıp dilindeki adıyla konjonktivit olarak da bilinmektedir. Genellikle ilkbahar gibi mevsim geçişlerinde görülen göz nezlesi, göz korneasında oluşan iltihap kaynaklı bir sağlık sorunudur. Göz nezlesi genelde iyi huylu olarak bilinir. Ancak kronik tip göz rahatsızlığı olan göz nezlesi, bulaşıcı özellikler taşıdığı için tedavisi kesinlikle ihmal edilmeden yapılmalıdır. Göz nezlesi nedir, sorusu kadar kaç türünün olduğu da önemlidir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Uzmanların açıklamalarına göre göz nezlesinin 3 türü vardır: Bakteri kökenli, viral kökenli ve alerjik kökenli olmak üzere göz nezlesinin 3 farklı türü vardır.

Göz Nezlesi Neden Olur?

göz nezlesi nedir
göz nezlesi nedir

Bu hastalığın nedenleri göz nezlesinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla göz nezlesi neden olur, sorusunu türlere ayırmak gerekir. Yapılan klinik araştırmalarda yetişkinlerde görülen göz nezlesinin daha çok viral, yani virüs kaynaklı olduğu görülmüştür. Çocuk ve yaşlılarda görülen göz nezlesinin sebebi ise genellikle alerjiktir. Ayrıca bakteri kökenli göz nezlesi ise daha çok çocuk ve yaşlılarda görülmektedir.

Türlere ayırdıktan sonra göz nezlesi neden olur sorusunu detaylandırmak gerekir. Göz nezlesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kontak Lensin Uzun Süreli Kullanımında Görülen Aşınma Gibi Hasarlar

Kontak lensin sürekli kullanımı her şeyden önce göz sağlığı için bir risktir. Kullanımına belirli sürelerle ara vermek gerekir. Uzun süreli kullanımlarda kornea zarar görebilir, haliyle de göz nezlesi olabilirsiniz.

 • Yanlış Kullanılan Göz Merhemleri ya da Göz Damlaları

Göz çok hassas bir organdır. Çok iyi korunması gerekir. Hangi sebeple olursa olsun kullandığımız göz ilaçlarının da amacına hizmet ediyor olması gerekir. Yanlış kullanılan merhemler veya damlalar göze zarar verebilir. Bu durumda göz nezlesi hastalığı riski yüksektir.

 • Göz Nezlesi Yaşamış Biri ile Yakın Temas

Göz nezlesi bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla göz nezlesine yakalanmış biriyle yakın temas sonucunda kendinize de bulaştırabilirsiniz. Bazen göz nezlesi hastalığına sahip biriyle aynı ortamı paylaşmak bile büyük risktir. Bu sebeple de ellerimiz temiz değilken gözümüze temastan kaçınmak gereklidir.

 • Gözyaşı Kanallarının Tıkanmış Olması

Gözyaşı kanallarının tıkanması sürekli sulu gözlerle dolaşmak anlamına gelir. Bu ise gözlerde kızarıklığa zamanla da enfeksiyona neden olmaktadır. Gözdeki iltihaplanmalar ise göz nezlesinin başlıca sebebidir.

 • Toz, Polen gibi Alerjik Faktörler

Gözde kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi birçok soruna yol açan polen alerjisi göz nezlesine de sebep olmaktadır.

Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

göz nezlesi belirtileri nelerdir
göz nezlesi belirtileri nelerdir

Çeşitli belirtiler ile ortaya çıksa da göz kızarıklığı, göz nezlesi belirtileri arasında en belirgin ve sık karşılaşılanıdır. Göz nezlesi kendini ilk etapta göz kızarıklığı ile belli eder. Bunun yanı sıra göz ve çevresinde şiddetli kaşıntı, gözlerde yanma ve yaşarma gibi belirtiler de görülmektedir.

Elbette göz nezlesi belirtileri bunlarla sınırlı değildir. Birkaç belirti gösteriyor olmak da göz nezlesi olduğunuzu kesinleştirmeye yetmeyebilir. Bu konuda en doğru tavır, şüpheleriniz var ise bir göz doktorundan yardım istemek olmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamanız gereklidir.

. Göz nezlesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gözde zonklama ya da şiddetli ağrı
 • Görme bulanıklığı
 • Göz kırpmada zorluk çekme
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Göz bölgesinde kızarıklık, kanlanma
 • Göz bölgesinde kaşıntı
 • Gözde yanma hissi
 • Gözde çapaklanma ya da akıntı
 • Göz kapağında şişlik
 • Göz yaşarması
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

göz nezlesi nasıl geçer
göz nezlesi nasıl geçer

Genellikle yaklaşık 5 – 7 gün içerisinde iyileşme eğilimi göstermektedir. İyi huylu olan göz nezlesi yetişkinlerde ciddi sorulara yol açmaz. Kendiliğinde iyileşmeyen ya da uzun süre iyileşme belirtisi göstermeyen göz nezlesi nasıl geçer? Bu durumda en kısa zamanda doktora gidilmelidir. Doktorunuz gerek görürse antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Ancak çocuk ya da yeni doğan bebeklerde göz nezlesi görülmesi durumunda acilen doktora gidilmesi gerektiğini unutmayın. Aksi halde tedavi edilmeyen ya da ihmal edilen göz nezlesi yeni doğan bebeklerde körlüğe bile neden olabilir. Bu sebeple de özellikle bebek ve çocuklarda göz nezlesi nedir, sorusu hafife alınacak bir soru değildir.

Göz nezlesinden kurtulmak için ilk etapta göz hijyenine ve temizliğine çok dikkat edilmelidir. Gözlerinizi bol bol ılık su ile yıkayın. Yüz havlunuzu başkalarıyla paylaşmayın. Yastık kılıfınızı uzun süre kullanmayın, sık sık yenisi ile değiştirin. Göz lensi kullanıyor iseniz göz nezlesi geçene kadar lensinizi takmayın.

Alerjik kökenli göz nezlesi sorunu yaşıyor iseniz alerjiye sebep olan etkenlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Ayrıca alerjik göz nezlesi tedavisi için soğuk tedavi de oldukça etkili sonuçlar verir. Bunu için buz torbası ile gözünüze düzenli ve belli aralıklarla kompres yapın. Ancak uzun süre geçmiyor ve ağrılar artış gösteriyorsa doktorunuz tarafından reçete edilen topikal steroid göz damlaları kullanmanız etkili olabilir.

Bakteri kökenli göz nezlesi durumunda antibiyotik tedavisi gereklidir. Doktorunuz muayene ettikten sonra antibiyotik etkili merhem ya da damlaları reçetede yer verir. Göz nezlesine neden olan bakterinin kendini yenilememesi için antibiyotik tedavisine sonuna kadar devam edilmelidir.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

En doğru tercih doktor yardımı almakla beraber evde kendi imkânlarınızla göz nezlesini durdurabilirsiniz. Çünkü göz nezlesi, göz hijyeni sağlandığında iyileşme ihtimali yüksek bir rahatsızlıktır. Ancak söz konusu özellikle çocuklar olduğunda doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmelisiniz. Göz nezlesine ne iyi gelir başlığı altında yazdıklarımız daha öncesinde denenmiş önerilerden ibarettir. Tıbbi geçerliliği yoktur.

 • Göz nezlesinin evde tedavisi için gözünüze çiğ patates koyabilirsiniz.
 • Göz nezlesinin şiddetli ağrılarını azaltmak için elma sirkesini temiz bir beze döküp gözünüzde bir süre bekletebilirsiniz.
 • Demlikte kalan siyah çay poşetlerini atmayın. Ilıdıktan sonra gözünüze pansuman yapabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem olarak aloe vera jelini de göz nezlesi için kullanabilirsiniz.
 • Göz nezlesini kısa sürede geçirmek için ayrıca ılık süt ile balı karıştırıp temiz bir bez yardımı ile gözünüze sürebilirsiniz.
 • Göz nezlesini yok etmek için gözünüzü hafif tuzlu su ile yıkamak da tavsiye edilen diğer bir doğal yöntemdir.
 • Soğuk su ile ya da buz torbası ile de göz nezlesinin etkileri en aza iner.

Özetle, göz nezlesi nedir sorusu kişinin yaşına göre önem kazanan bir sorudur. Yetişkinliklerde genellikle göz hijyeni sağlandığında geçerken çocuk ve bebeklerde muhakkak doktor tedavisi gereklidir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için de başkalarına bulaştırmamaya özen göstermek gerekir. En belirgin belirtileri gözlerde kızarıklık ve kaşıntı olmakla birlikte, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir.

Önceki İçerikSabah Kalkınca Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.