Gottlob Frege Kimdir, Kısaca Hayatı

Gottlob Frege Kimdir, Kısaca Hayati
Gottlob Frege Kimdir, Kısaca Hayati

Gottlob Frege Kimdir

Friedrich Ludwig Gottlob Frege, 1848 yılının 8 Kasım’ında Wismar’da Dünya’ya gelmiştir. Günümüzde modern matematiksel mantık ve aynı zamanda analitik felsefenin de kurucusu olarak bilinmektedir. Alman mantıkçı ve filozof Frege, 1869 senesinde Jena Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamış ve sonrasında çok kısa bir süre içerisinde Felsefe Doktoru unvanını almıştır. Bu zamanlarda matematik dersleri vermeye başlamış, 1879 yılında doçentlik unvanı, 1896 yılında da profesörlük unvanı almaya hak kazanmıştır. Gottlob Frege kimdir sorusunu daha da açmak gerekirse:

Frege’nin Bilime Katkısı

Frege, 1918 yılına dek süren akademiksel çalışma programını tek bir amaç doğrultusunda sürdürmüştür. Bu amaç, aritmetiği mantık çerçevesinde bir temel olarak baz almaktı. Bu amaçla beraber, hem sayıların tanımlamaları hem de sayı sıralamalarının ritmik bir sırada yakalanması sağlanacaktı.

Gottlob Frege, 1884 yılında yazmış olduğu eserinde aritmetiğin en temel noktalarına değinmiş, aritmetiğin temel konularını en güzel şekilde kaleme almıştır. Sayılarla adeta dans eden Frege, sayıların mantıktan nasıl türediğini, aritmetik kavramının dizgi içerisine nasıl dâhil olduğunu yaşamı boyunca anlatmaya çalışmıştır.

Mantık kavramının matematiğe indirgenebildiğinin ilk savunucularından olan Frege, aritmetik ile ilgili de mantık kuralları doğrultusunda bilime katkı sağlayacağına inanmıştır. Kesişim ve bileşim kavramlarının da tanımlamalarını ilk kez bulan Frege, bilim ve düşünceyi iyi harmanlamış, bilim ve felsefe dünyasında yeni bir çığır açmıştır. Ölümüne dek büyük ölçüde eser bırakan Frege, akademik çalışmalarına hiç ara vermemiş, sürekli bilim ve felsefe dünyasına yarar sağlamak için çalışmıştır. Yeni buluşları ve savunmaları ile de ölümünden sonraki zamanlarda da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Gottlob Frege Kimdir
Gottlob Frege Kimdir

Frege ve Felsefe Dünyası

Felsefe anlamında da bir dahi olan Frege, hayatı boyunca dil felsefesine de çok büyük bir yer ayırmıştır. Über Sinn und Bedeutung isimli yazılarında anlam ve gönderim kavramlarını iki farklı düşünce altında anlatmıştır. Makalesinde öncelikle özel isim gönderimlerinden bahsetmiştir. Frege’ye göre isme sahip olan nesne, o ismin gönderimini oluşturmaktadır. Fakat Frege, sonraki zamanlarda ise isim dışında yer alan ifadeler ile ilgili de gönderim kavramını kullanmıştır. Frege’ye göre haber cümlesi önermesinin gönderimi, bir önermenin doğruluk derecesindeki değeri olarak karşımıza çıkar. Önerme kavramının tanımı da belirtilen önermenin açıkladığı düşünce şeklidir. Bir ifadenin anlamıysa gönderim gerçekleşen nesnenin sunuluş şekli olarak açıklanmaktadır.

Frege aynı zamanda da bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalara ek olarak bileşim ve kesişim tanımlamalarını bulan bilim adamıdır.

Frege’nin Ölümü

Frege sürekli kendini yenileyen ve kendini bilime adamış biri olarak, yaşadığı topluma sürekli fayda sağlayan bilim adamlarından biri olarak tanınır. Bilime sürekli katkı sağlamış, yaşamı boyunca bilime ve düşünceye önem veren insanları etkilemeyi başarmıştır. 77 yaşına kadar bilim dünyasından elini çekmeyen Frege, 1925 yılının 26 Temmuz gününde Bad Kleinen şehrinde yaşamını yitirmiştir. Frege, 1879 yılında yazdığı Kavram Yazısı eseri ile bilim dünyasına yazılı eser bırakmaya başlamıştır. 1923’e kadar da bilim ve felsefe dünyasına birçok eser bırakan Frege, 1923 yılında “Gedankengefüge”; Türkçe’ye çevrilmiş adıyla Bileşik Düşünce adlı kitabı ile insanlığa son eserini bırakmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here