Geri Dönüşüm Nedir, Neden Önemli

Geri Dönüşüm Nedir, Neden Önemli
Geri Dönüşüm Nedir, Neden Önemli

Geri Dönüşüm Nedir

Geri dönüşüm neden önemlidir? Geri dönüşüm nedir? İnsanlar, günlük hayatta birçok yiyecek tüketmektedir. Bu yiyeceklerin tüketim için uygun olmayan kısımlarını ise, geri kazandırmak amacıyla, cinsine göre farklı kutularda biriktirip, görevli araca teslim etmektedir.

Hem üretici hem tüketici konumundaki insanoğlu, tüketilen maddelerin, bazı teknik ve kimyasal işlemlerden geçirilerek yine kullanıma sunulmasını sağlamaktadır. Geri dönüşüm olarak adlandırılan bu olayın, hem doğa için hem de insanlık için büyük faydaları vardır. Üstelik geri dönüşüm, sadece günümüzde değil, çok eski tarihlerde de uygulanmıştır. Büyük savaşlar döneminde, maddi sıkıntısı olan ülkelerin, hammadde sıkıntılarına çözüm bulmak için uyguladığı bir sistem olarak geri dönüşüm, o zamanlardan beri, teknolojik gelişmelere göre farklı tekniklerle yapılarak günümüze kadar geliştir. Geri dönüşüm nedir? Avantajları nelerdir ve hangi maddeler geri dönüştürülebilir? konusunda daha ayrıntılı bilgiler, aşağıdaki yazımızdadır.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir

İnsanlar tarafından günlük hayatta kullanılan birçok madde geri dönüştürülebilir. Doğal dengenin korunması ve hem maddi hem manevi açıdan rahat bir yaşam için geri dönüşümün birçok faydası vardır. Maddelerin tüketilemeyecek kısımlarının çeşitli işlemlerden geçirilerek, ilk üretildiğindeki özelliklere sahip olan hammaddeye dönüştürülmesi şeklinde yapılan geri dönüşümün, doğal dengenin korunması ve sağlıklı yaşam açısından önemi büyüktür.

Aslında, geri dönüşüm neden önemlidir sorusunun cevabını herkes bilmektedir. Geri dönüşüm, maddelerin baştan üretilirken harcanması gereken enerjinin, çok az bir kısmıyla yapılabilmektedir. Bu nedenle, çevre kirliliğinin azaltılması açısından oldukça avantajlıdır. Onun haricinde geri dönüşüm ile, hem su kirliliği hem de su kullanımı, önemli ölçüde azalmaktadır. Kağıt üretimi için ağaç kesimini de azaltan geri dönüşümün faydalarını, daha açıklayıcı şekilde anlatalım.

Geri Dönüşümün Faydaları

Enerji tasarrufu sağlar: Geri dönüşümün faydaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Geri dönüştürme sırasında, sıfırdan üretime göre daha az enerji harcanmaktadır. Geri dönüştürme aşaması, dönüştürülen maddenin cinsine göre uzayıp kısalsa da, yine de yeni üretime oranla daha enerjiden büyük oranda tasarruf edilmektedir.

geri dönüşebilen maddeler
geri dönüşebilen maddeler

Ekonomiye katkısı vardır: Geri dönüşüm, hammadde tüketimini azaltır, doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur. Bu durumda doğal olarak, ekonomiye katkısı büyüktür.

Doğal kaynakların korunmasında yardımcıdır: İnsanlar tarafından kullanılan bazı maddelerin geri kazandırılması ve tekrar değerlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasında yardımcıdır. Malum, nüfus ve konut artışının maksimum seviyelere ulaştığı günümüzde, doğal kaynakların korunmasının önemi daha da göz önüne çıkmıştır.

Geri dönüşümün insanlar açısından hayati derecede önemi vardır. Geri dönüşüm sayesinde, atık miktarı, ağaç kesimi, su kullanımı, su kirliliği ve her türlü enerji kullanımı azalır.

Geri Dönüşümün Ekonomiye Katkısı

Geri dönüşümün ekonomiye katkısı, yadsınamayacak kadar çoktur. Kullanılan ve atık şeklinde nitelendirilen malzemelerin doğrudan ekonomiye katkısı vardır. Hammaddelerin sıfırdan üretilmesi, hem ekonomik açıdan hem de üretim süreci açısından zordur. Geri dönüşüm, sıfırdan üretime oranla daha kolaydır ve daha az enerjiyle yapılabilmektedir. Daha az enerji harcanması, zaten ekonomik kazancı doğurmaktadır.

Geri Dönüşebilen Maddeler

Geri dönüşebilen maddeler oldukça fazladır. Başta cam olmak üzere, alüminyum, plastik, kağıt, akü, beton, motor yağı, beton ve organik atıklardır. Atık kağıtlar geri dönüştürüldüğünde, peçete, defter, kitap, deterjan kutusu, bazı inşaat malzemeleri ve ilaç kutusu olarak kullanıma sunulur. Cam maddeler de aynı şekilde, insanların kullanımı için birçok farklı ürüne dönüştürülebilmektedir. Bahsedilen tüm bu malzemeler, cinsine göre farklı teknik aşamalardan geçirilerek geri kazandırılır ve tekrar kullanıma sokulur.

Geri Dönüşümün Tarihçesi

Geri dönüşüm, yeni bir uygulama değildir ancak, teknolojik gelişmeler neticesinde daha hızlı ve kolay olarak yapılmaktadır. İkinci dünya savaşı’nın yaşandığı dönemlerde, ülkelerin hemen hepsi büyük maddi sıkıntı yaşamaktaydı. Özellikle, hammadde ihtiyacının fazla olması, devletleri bazı çözümler bulmaya mecbur bıraktı. Geri dönüşüm,bu mecburiyetin sonunda doğdu. Savaş zamanında ülkeler, hammadde ihtiyacını geri dönüşüm yoluyla sağladılar ve hem ekonomik açıdan hem de enerji tasarrufu açısından büyük tasarruf sağladılar.

Kısaca geri dönüşümün tarihi, Dünya savaşlarının yapıldığı döneme kadar uzamaktadır.

Geri Dönüşüme Nasıl Katkı Sağlanabilir

Geri dönüşüm, vatandaşların iş birliği ile yapılabilmektedir. Herkesin geri kazandırmak için yapabileceği şeyler bulunmaktadır. Örneğin; herkes çöp ve atık maddeleri ayrıştırarak, geri dönüşebilecek maddeleri sokaklarda çöp kutularının yanında bulunan ambalaj kutularına atarak geri dönüşümün ilk aşamasına katkıda bulunabilir.

Alışverişlerde, daha çok ambalajında geri dönüşüm işareti bulunan ürünler tercih edilerek, geri dönüşüme bireysel bir katkı sağlanabilir. Unutulmamalıdır ki, her bireysel katkı büyüyerek toplumsal bir katkıya dönüşür ve enerji tasarrufu ile dolaylı yönden ülke kalkınmasına katkıda bulunulur.

Cam ürünler, içeriğindeki gıda maddesi tüketildikten sonra, mutlaka geri dönüşüm kutularına atılmalıdır. Aynı zamanda, plastik kaplar da, geri kazandırım amacıyla çöp kutusuna değil, ambalaj atıkları kutusuna atılmalıdır.

Market alışverişlerinde, önemsiz küçük ihtiyaçlar için poşet kullanılmaması da, geri dönüşümü destekleyici bir adımdır.

Bazı kişisel ihtiyaçlar için, tek kullanımlık ürünler yerine, tekrar kullanılabilecek ürünlerin tercih edilmesi de, geri dönüşüme olumlu bir katkıdır.

Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleştirilir

Çoğu kişi, geri dönüşümün faydalı ve tasarruflu olduğunu bilse de, atık malzemelerin nasıl tekrar kullanılabileceğini merak etmektedir. Bu merak sonucunda, geri dönüşüm nasıl yapılır diye araştırma yapanların sayısı az değildir. Geri dönüşüm, belirli aşamalar dahilinde gerçekleştirilen bir süreçtir. İlk aşaması, atık malzemelerin toplanmasıdır. Bunun için, firmaların ve devletin görevlendirdiği atık toplama araçları vardır. Kişiler, geri dönüştürülebilecek malzemeleri fabrikalara kendileri de teslim edebilirler. Sonrasında, toplanan atık malzemeler, cinsine göre ayrılır çünkü, maddelerin cinsinden dolayı geri dönüşümünde kullanılan teknikler ve süreç farklıdır.

geri dönüşüm nedir
geri dönüşüm nedir

Cinsine göre ayrıştırılan maddeler, farklı kimyasal eklemeler ve teknolojik ekipmanlarla bir süreçten geçirilerek, geri kazanılır ve kullanıma hazır hale getirilir. Kağıt, plastik ve camın geri dönüşümü, diğer maddelerin geri dönüşümüne oranla daha kolay yapılır ve bu maddeler geri dönüştürülürken daha az enerji harcanır.

Kısaca geri dönüşüm, insanlar ve çevre için inkar edilemez faydaları bulunan bir kurtarma işlemidir. Geri dönüşüm sayesinde, günümüzde zirveye çıkmış olan hava kirliliği azaltılabilir. Aynı zamanda, su kirliliği de azaltılarak daha sağlıklı bir yaşamın kapıları aralanabilir. Geri dönüşüm, hem kaliteli ve sağlıklı yaşamak için hem de ekonomik kalkınma için, büyük katkılar sağlamaktadır. Yaşadığımız dönemde, hava, çevre ve su kirliliğine bağlı olarak hastalıkların oluşma riski artmıştır. Geri dönüşüm, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bu risklere karşı alınabilecek en etkili önlemdir.

Geri dönüşüm, tek kişinin katkısıyla yapılabilecek bir işlem değildir. Herkes üzerine düşeni yaparsa, geri dönüşümün önemi daha da artar. Burada insanlara düşen en önemli görev, organik çöpler ile geri dönüştürülebilecek atıkları, ayrı ayrı kutulara atmasıdır. Zaten, her çöp kutusunun yanında, bir atık toplama kutusu da bulunmaktadır.

Maddelerin, sıfırdan üretilerek hem daha fazla enerji harcanmasına hem de doğa çevre kirliliğinin artmasına sebebiyet vermek yerine, geri dönüşümü destekleyerek sağlıklı yaşama ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak herkesin yararına olacaktır. Geri dönüşüm sayesinde, farklı sektörlerde kullanılan birçok hammadde, daha az zamanda, daha az enerjiyle üretilir ve kullanıma sunulur.

Önceki İçerikTunguska Olayı Nedir, Tunguska Olayı Sırrı
Sonraki İçerikKara Lahana Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.