Gavat Ne Demek, Gavat Nedir

Gavat Ne Demek, Gavat Nedir
Gavat Ne Demek, Gavat Nedir

Yolsuz birleşmeler için aracılık görevi görenlere gavat denir. Bu sözcük argo olarak kullanılmakla birlikte, “pezevenk” anlamı ile aynı şekilde kullanılır. Usulsüz kabul görmeyecek işlere ön ayak olanlar için kullanılan bir kelimedir.

Bu kelime daha çok küfür ve hakaret amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca yöresel kullanımdaki bir başka anla mı da “kendi karısını pazarlayan erkek” olarak da geçmektedir.

Embesil Ne Demek

Gavat Ne Demek

En yaygın şekilde kullanılan anlamı ile gavat, kadın pazarlığı yapan kişilere denir. Gavat ne demek sorusu için ilk olarak kadın pazarlayan kişi cevabını vermek doğru olacaktır. Fuhuşa ön ayak olan kişi şeklinde de tanımlamaları bulunur. Günümüzde eşini kıskanmayan ve rahat davranan erkekler için de sıklıkla kullanılan bir argo sözcüğü haline gelmiştir. TDK içerisinde bu kelimenin anlamı ”pezevenk” olarak geçmektedir.

Yine TDK için bu kelime aslında ”kavat” olarak kabul edilmektedir. Pezevenk her durum karşısında tam olarak gavat kelimesinin anlamını karşılamayabilir. Çünkü pezevenk olarak nitelendirilen kişi, fuhuş yolu ile para kazanan ve bu yolu meslek olarak tercih eden kişidir. Gavatlar ise, bu eylemi gizli olarak yapar. Tam olarak bir meslek şeklinde ele alınamaz ve hakaret olarak kullanılır. Pezevenk için durum bu şekilde değildir. Bu nedenle bir küfür olarak da kabul edilmesi gerekir. Bu kelime, ülkenin birçok yerinde ağır bir hakaret anlamı ile kullanılan ve oldukça kaba bir küfür niteliği taşır. Bu kelimeyi kullanan kişi, hitap ettiği diğer kişinin aile yakını olarak sayılan kadınlarını para karşılığı fuhuşa ittiğini ima eder.

gavat ne demek
gavat ne demek

Gavat Nedir

Gavat nedir sorusuna, yolsuzluğa ve fuhuşa neden olan kişi cevabını vermek de doğru olacaktır. Kadın pazarlayan kimse, gavat olarak nitelendirilir.

Gavat Kelimesinin Kökeni

”Kavvad” olarak bilinen ilk hali ile gavat kelimesinin kökeni Arapçaya dayanır. Arapça içerisinde ”iş bitirdi, ön ayak oldu” tanımlamaları ile kullanılmaya başlayan bu kelime, zamanla kötü yola ve zinaya aracı olan anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Dilimize Arapçadan geçen bu kelime bugün olumsuz ve argo anlamlarda kullanılmaktadır.

İdiot Ne Demek

Gavat Kelimesinin Hikayesi

5. yy zamanında, Sasaniler’de Mazdek adlı bir düşünür reform başlatır. Başlattığı reform tarihin ilk sosyalist reformu olarak kabul edilir. Mazdek malların ortak şekilde kullanılmasını savunur. Ancak Mazdek yalnızca malların ortak kullanılması ile kalmaz. Kadınların da ortak kullanılmasını ister. Zamanın Şahı ise bu fikri destekler. Fikrin yayılması için tüm İran halkına fetvalar verilmeye başlanır.

Ancak zamanla bu konu İran’da bir isyan hareketine dönüşür ve Şah ile halk çatışır. Halk, İran sarayını bastığında, Şah karısını bırakıp kaçar. Kayınpederine sığınan Şah’a babası tarafından ”git ve isyanı bastır” emri verilir. Şah da geri dönerek isyanı ordusu ile bastırır. Bu Şahın tam ismi ise Şah I. Kavad olarak bilinir. Gavat kelimesi de bu hikayeden türeyerek gelmektedir.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here