Gala Ne Demek, Gala Nedir

Gala Ne Demek, Gala Nedir
Gala Ne Demek, Gala Nedir

Gala Nedir

Gala kelimesi uzun süredir dilimizde yerleşik olarak kullanılmasına rağmen yabancı kökenli bir kelimedir. İtalyanca ga’la kelimesinden dilimize geçmiştir. Gala nedir sorusunun cevabı 1924 yılında Mehmed Bahaeddin Toven’in Yeni Türkçe Lugat eserinde “hafif resmiyetle karışık büyük eğlence” şeklinde verilmiştir.

Gala Ne Demek

Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlükte bu kelime iki farklı şekilde tanımlanmıştır. İlk tanım Tıven’in tanımına oldukça yakın bir şekilde, bir resmi törenin ardından organize edilen büyük ve gösterişli eğlence olarak ifade edilmiştir. Sözlükte ikinci anlamı ise “ön gösterim” olarak verilmiştir. Bu kullanım günümüzde sinema başta olmak üzere sahne sanatları eserleri için kullanılmaktadır.

Prömiyer Ne Demek

Gala Kelimesinin Kullanımı

Bu kelimenin bir metin içinde tek başına kullanılabilse de genellikle tanımladığı olay ile birlikte kullanım tercih edilir. Bunun temel nedeni, kelimenin çok farklı durumları betimleyebilmesidir. Aşağıda kullanımı açısından birkaç örnek verilmiştir.

Gala Gösterimi

Gala gösterimi bir sinema filmi, tiyatro oyunu ya da benzer bir sahne performansının önceden davet edilmiş bir kitleye yapılan ön gösterimdir. Genel olarak bu gösterimlere eserlerin oyuncu kadroları ve/veya teknik ekibi de katılır. Bu ekibin gösterim öncesi basın mensuplarının karşısına geçerek eserle ilgili bazı ön bilgiler paylaşması beklenir.

Gala Gecesi

Gala gecesi ve gösterimi genellikle birbiri yerine kullanılır ve aynı şeyi ifade eder. Pratikte ise gala gecesi gala gösterimi ile birlikte daha geniş bir süreci anlatmak için kullanılır. Örneğin gösterim sonrası eğlence gibi bir etkinlik var ise bu durumda kullanımı daha doğrudur.

Gala Yemeği

Gala yemeği genel olarak bir etkinlik başlamadan önce etkinliğe katılacak kişilerin davet edildiği özel bir yemektir. Bu etkinlik bir gösterim olabileceği gibi, konferans, seminer, toplantı vb. bir organizasyon da olabilir. Etkinliğe dair kimi sunumlar bu yemekte paylaşılabilir.

Yüzme Galaları

Ülkemizde kullanılmaya bu kavram genellikle genç yüzücülerin arasında yapılan yüzme yarışmalarını betimler. En çok İngiltere, Hong Kong ve Güney Afrika’da kullanılır.

Gala kelimesi ile prömiyer kelimesi karıştırılan iki kavramdır. Gala ne demek sorusunun cevabını öğrenerek bu karışıklık ortadan kaldırılabilir. Ön gösterim anlamıyla gala, prömiyerden de önce belirli bir kitlenin izleyebileceği gösterimlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here