G20 Zirvesi Nedir, G20 Ülkeleri Hangileri

G20 Zirvesi Nedir, G20 Ülkeleri Hangileri
G20 Zirvesi Nedir, G20 Ülkeleri Hangileri

G20 Nedir

G20, 26 Eylül 1999 tarihinde, G7 maliye bakanlarının zirve görüşmesinde kurulmuştur. 20’ler Grubu adı ile bilinen G20, dünyanın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke liderlerinin toplanması ile AB temsilcisini buluşturan uluslararası bir grup oluşumu olarak tanımlanır. G20 nedir sorusu için öncelikle verilecek yanıt bu şekilde olabilir.

G20 toplantıları ile, uluslararası ekonomik gücün arttırılmasına dair çalışma ve görüşmeler gerçekleştirilmekte, finansal tüm önemli konulara değinilmektedir. Bu grupta mevcut bulunan ülkeler, Dünya üretim bölümünün beşte dördünü, ticaretin de dörtte üçünü temsil etmektedir. Bununla birlikte dünya nüfusunun üçte ikisi de belirlenen ülkeler içerisinde yaşamaktadır.

G20 zirvesi gelişmeleri, bütün Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye içerisinde de özenli bir şekilde takip edilmektedir. Dünya’nın sanayileşmeyi başarmış, önde gelen ve gelişmekte olan ülkelerini bir arada tutan zirve, toplamda 19 ülke ve Avrupa Birliği‘nden (AB) oluşmaktadır. İlk çalışmalarını resmi olarak 1999 senesinde gerçekleştiren G20 zirvesi, 2015 senesinde Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Genel olarak ekonomi ile ilgili konulardan daha sık bahsedilmesi ile birlikte, gündemin ekonomiye bağlı gelişen sosyal ve siyasi olaylarına da değinilmektedir. Özellikle 2017 senesinde terörle mücadele ve kadın çalışmaları dikkat çekmiştir. Eylemcilerin de bu nedenle 2017 senesinde daha çok aktivite yapması beklenmiştir.

G20 zirvesi nedir
G20 zirvesi nedir

20’ler Grubu adı ile bilinen bu zirve, Dünya’nın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderleri ile AB temsilcisini bir araya getiren uluslararası bir oluşum. Bu toplantılarda, uluslararası finansal istikrarın arttırılmasına ilişkin görüşme ve çalışmalar yapılıyor. Bu grupta yer alan ülkeler Dünya’nın gayrisafi hasılasının beşte dördünü, ticaretinin ise dörtte üçünü temsil ediyor. Ayrıca Dünya nüfusunun üçte ikisi de bu ülkelerde yaşıyor. Bu nedenle görüşmeler hemen hemen tüm Dünya’yı ilgilendirecek şekilde, kapsamlı konular ve araştırmalar ile devam ediyor. Her sene mutlaka, en çok gündemde kalan ve Dünya’yı etkilemiş olan konular masaya yatırılıyor. Ev sahipliği yapan ülke ile ilgili gündem konuları da mutlaka oturumlar içerisinde görüşmeye alınmaktadır.

G20 Ülkeleri Hangileri

Bu toplantılara katılan G20 ülkeleri hangileri diye merak edilmekte ve hangi ülkelerin bu zirveye katıldığı sürekli olarak sorulmaktadır.  G20, 19 ülke ve Avrupa Birliği’nden oluşan bir zirvedir. Bu ülkeler Türkiye ile birlikte Almanya, ABD, Brezilya, Avustralya, Arjantin, Çin, Fransa, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Güney Afrika, Japonya, İtalya, İngiltere, Suudi Arabistan, Meksika, Rusya ve Kanada şeklinde sıralanmaktadır. İspanya da, daimi olarak davetli konuk devlet kategorisi içerisinde yer alır. Ülkeler ile birlikte aynı zamanda birçok kuruluş da G20 zirvesinde yer alır. Dünya Bankası, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ),  Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Miletler (BM) adlı uluslararası örgütler, temsilcileri ile birlikte zirvede yer almaktadır. Her görüşmede tüm katılımcıların eksiksiz bir şekilde bulunmasına özel olarak tarihler belirlenmektedir. Bu nedenle G20 zirvesi çalışmaları çok öncesinde, oldukça titiz bir şekilde başlatılır.

G20 Zirvesinin Konuları Neler

G20 zirvesi içerisinde genel olarak ekonomi ve ekonomiye bağlanan tüm konular konuşulabilir. Ancak gerçekleşeceği yıl içerisinde hem toplantının yapılacağı ülke hem de Dünya gündemi direkt olarak konuları etkiler. Açılış konuları genellikle toplantının gerçekleştiği ülkeyi etkileyen ve ilgilendiren içeriklerden oluşturulur. Mevcut problemlere karşı çözüm önerileri geliştirilir. Bununla birlikte mutlaka genel Dünya ekonomi gündemi de masaya yatırılmaktadır. Ekonomik anlamda yapılabilecek yatırımlar, ortak çözüm önerileri ve yardım gereksinimi Düyan ülkeler için tüm yapılabilecekler konuşulmaktadır. Ülkeler arasında mevcut olan siyasi problemler de G20 zirvesinin konuları arasında yer alır. Çünkü bu konular ekonomiyi yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle sorunlar için de çözüm önerileri geliştirilebilir.

O yıl ve yakın yıllarda meydana gelen ekonomik sorunların, geleceği nasıl etkileyeceği konusunda da mutlaka görüşmeler yapılır. Çünkü genel olarak G20 zirvesi, geleceği etkileyecek karar ve görüşleri almak üzere gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda ele alınacak konuların tek bir ülkeyi değil, hemen hemen her ülkeyi etkileyen içeriklerden oluştuğu görülecektir. Her çözüm ve öneri, Dünya’yı ve Dünya ekonomisini kapsayacak şekilde sunulmaktadır. Ülke başkanları hazırlıklarını bu yönde yapar.

G20 zirvesi içerisinde ikili ilişkiler ve borç gündemi de mutlaka konular arasındaki yerini almaktadır. Ülkelerin birbirleri için önerileri ve sunacakları raporlar, tüm toplantı bünyesi içerisinde tartışmaya alınır. Kararların not edilmesi, bağlanması ve bunun gibi çalışmalar AB üyeleri ile ev sahibi ülkenin başkanı tarafından gerçekleştirilebilir.

Toplantının gerçekleştiği yılda mevcut olan protestolar, halktan gündeme karşı gelen tepkiler, siyasi ve askeri problemler, dünyada o yıl meydana gelen tüm terör olayları da her zaman konuşulmaktadır. Çünkü bu konular da hemen hemen tüm katılımcı ülkelerin ekonomilerine zarar veren olayları içerir. Çözümlenmelerine karşı öneriler sunulur. Genellikle toplantıların uzlaşmacı bir tavır içerisinde devam ettiği söylenmektedir. Ayrıca her sene mutlaka konuşulan konuların da olduğunu söylemek mümkün. Bu konular;

  • Terör
  • Anne ve çocuk konuları
  • İşsizlik
  • Protestolar
  • Göçmenler
  • Savaşlar

Bu konular üzerinde her sene durulması sağlanır ve her ülkenin konulara dair çalışmaları tek tek izlenir. Konuların ekonomik çözümlerle bağlanması ve düzeltilmesi hedeflenir. Elbette her içeriğe ulaşmak mümkün değil. G20 zirvesi görüşmeleri kapalı şekilde gerçekleştirilmekte ve halkın bilgisi de sadece yayınlanan içeriklere bağlı kalmaktadır.

Önceki İçerikTarçınlı Elmalı Kurabiye Tarifi
Sonraki İçerikPaket Su Arıtma Tesisi Nedir, Suyu Ne Kadar Temizler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.