Fuşya Ne Demek, Fuşya Rengi Nedir

Fuşya Ne Demek, Fuşya Rengi Nedir

Fuşya Nedir

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz fuşya nedir? Fuşya rengi, canlı, mora yakın kırmızı renk için kullanılmaktadır. Tarihte ilk defa fuşya renk olarak 1859 yılında kullanılmıştır. O dönem yaşayan önemli kimyagerlerden biri olan Fransız Francois Emmanuel Verguin “funchshin” ismiyle anilin türde bir boya olarak dünyaya tanıtılmıştır.

Fuşya Nedir
Fuşya Nedir

Fuşya Ne Demek

Fransız botanikçi Charles Plumier bir bitki türü bulur. Bu bitki türünün rengi fuşyadır. Plumier bulduğu bu bitkiye o zamana kadarki botanikle ilgili en kapsamlı kitabı yazan Alman bilim adamı ve yazar Leonard Fuchs’un ismini verir. Böylece ünlü bilim adamının ismi hem çiçek hem de renk olarak renk kartelalarında ölümsüzleşmiştir. Fuşya çiçeği keşfedildikten sonra birçok bahçe düzenlemesinde ve evlerde süs bitkisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Fuşya Rengi Nasıl Elde Edilir

Çingene pembesine çok yakın bir renk olan fuşya rengi kırmızı ile morun karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Eğer tam olarak istenen ton yakalanmadıysa makul miktarda beyaz boya eklenerek istenen ton yakalamak mümkün olabilmektedir. Koyu bir pembe olarak ifade edebileceğiniz bu renk hem dekorasyonlarda hem de giyimde özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Fuşya Rengi Dekorasyonda Kullanımı

Fuşya, özellikle kız odalarının dekorasyonunda çok fazla tercih edilmektedir. Kadınsı bir renk olan fuşya, kız odalarında hemen hemen her türlü objede kullanılabilmektedir. En çok perdelerde ve yatak örtülerinde bu rengin kullanıldığını söyleyebiliriz. Son yıllarda ev dekorasyonunda hayli moda olmaya başlayan bu rengin yatak odalarında ve oturma odalarında da çok fazla kullanıldığını söylemek mümkün. Özellikle koltuk takımlarında sıklıkla tercih edilen fuşya rengi ile evlerin daha enerjik olması sağlanmaktadır.

Fuşya rengi ayrıca kadın çanta, ayakkabı ve elbiselerinde sık tercih edilen renkler arasında yer alır.

Fuşya Rengi İnsanlardaki Etkisi

Bu rengin insanlar üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu ifade edilmektedir. Dikkat çeken bir renk olduğu için bir ortamda göz önünde olmak isteyen insanların bu rengi giymesi tavsiye edilmektedir. İnsanda rahatlık, sakinlik hissi uyandırdığı ve kişinin motivasyonunu arttırdığı ifade edilmektedir. Bu renk kişinin kendisini daha güçlü ve mutlu hissetmesinde yardımcı olmaktadır. Aşkın ve sevginin simgesi olarak kabul edilen fuşya renk insanlar üzerinde pozitif etki yaratmaktadır.

Önceki İçerikOltalama Nedir, Oltalama Ne Demek
Sonraki İçerikZeytinyağlı Yaprak Sarması Tarifi, Yaprak Sarma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.