Freelance Ne Demek, Freelance Çalışmak Nedir

Freelance Ne Demek, Freelance Çalışmak Nedir
Freelance Ne Demek, Freelance Çalışmak Nedir

Bilişimin meslek olarak artış gösterdiği son zamanlarda, çeşitli konularda uzmanlaşılan meslekler, geçmişe göre daha fazla adından söz ettirmeye başladı. Son yıllarda sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan freelance İngilizce kökenli bir kelimedir. Peki bu Freelance nedir?

Günümüzde serbest meslek sahipleri için kullanılan bu terim aslına kelime anlamı ile boş mızrak anlamını taşımaktadır. 1700’lü yıllarda paralı askerler için kullanılan freelance 1800’lü yıllarda ise basit ve kalitesizliği ifade etmek için kullanılmıştır. Ancak şuan freelance nedir sorusunun cevabı; herhangi bir yere bağlı olmaksızın kendi belirlemiş olduğu çalışma şartları ile çalışan kişiler için kullanılan bir kelimedir diyebiliriz. Bu noktada bilişimin uzmanlık alanları başta olmak üzere, birçok alanda serbest meslek çalışanları yani freelance iş sahipleri, gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Freelance çalışmak nedir, sadece bilişim sektörünün bir uzmanlığı mı, gibi sorulara cevap olarak ise hemen her sektörde karşılaşılabilen rahat ve konforlu bir çalışma stratejisi, kişisel deneyim ve uzmanlık ile hizmet ağırlıklı, bilgiye dayalı bir iş ortamıdır diyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar

Freelance Ne Demek

Bu terim en basit tanımı ile serbest meslek sahibi kişiler için kullanılır. Genel olarak bir iş yerine bağlı olmadan ve mesai saatlerini kendi ayarlayabileceği bir iş seçen kişileri freelance nedir sorusuna örnek olarak gösterebiliriz. Sıklıkla proje odaklı çalışan kişilerin seçmiş olduğu bu çalışma sitili, özgür ve rahat bir ortamda ve istediği zamanda çalışarak, daha verimli olabileceğini düşünen kişiler tarafından tercih edilir. Bu konu hakkında ki yanlış kanılardan biri ise bu çalışma şeklinin vergisiz ve kayıt dışı çalışmak gibi görülmesidir. İşin aslı bu tarz çalışan kişilerin vergi kaydı olabileceği gibi, eğer yıllık kazancı belli bir seviyenin altında ise resmi olarak vergi ödeme yükümlülüğünün olmamasıdır.

Bu şekilde iş yapan kişilerin özellikle iletişim kanalları güçlü ve çevresi geniş olmalıdır. Bu sayede iş sıkıntısı çekmeden işini yapabilir ve kendini daha çok geliştirebilir. Bunu sağlayabilmek içinse bir alt yapıya ihtiyaç olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebepledir ki freelance iş yapmak isteyen pek çok kişi, gerekli alt yapıyı oluşturmadığı için işlerinde başarıyı ve devamlılığı sağlayamamaktadır.

Savcı Ne İş Yapar

Freelance Çalışmak Nedir

Freelance ne demek ve ne anlama gelir ile ilgili açıklamayı yapsak da freelance çalışmak nedir dendiğinde yapılacak açıklamalar daha detaylı olacaktır. 2012 yılında belirlenen rakamlara göre 50.000 YTL gelirin altında para kazanıyor olan freelace çalışan kişiler, vergiden muaf olarak işlerini yapabilirler. Bu durumda vergi dairesine kayıt yapılması ve vergi ödenmesi gerekmemektedir. Ancak yapmış olduğu iş karşılığında makbuz kesme yükümlülüğü olan bu kişilerin, iş yaptığı kişilerden vergi alınmaktadır. Eğer freelance çalışan kişi yıllık 50.000 YTL’nin üzerinde iş yapmış ise ya da tek bir firma ile yıllık 30.000 YTL’nin üzerinde iş yapmışsa, bu durumda vergi dairesine kayıt olmak zorundadır.

Vergi kanununda çeşitli alternatifler tanınmış olan bu şekilde çalışan kişiler, kanuni yollardan haklarını koruma ve sözleşme yapabilme imkânlarına sahip olduklarından, gerekli durumlarda hukuki yollara başvurabilmektedirler. Siparişlerini genellikle e-posta yolu ile alan freelance çalışanları için bu e–postalar mahkemede delil niteliği taşımaktadır.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir

Bu şekilde çalışan kişiler, iletişim kanallarını olması gerektiği şekilde kullandıkları taktirde, iş sıkıntısı çekmeyerek yaptığı işle doğru orantılı para kazanma şansına sahip olacaktır. Aynı zamanda çalışma saatlerini, çalışma ortamını ve ne kadar çalışacağını kendi belirleyebildiği için daha özgür bir şekilde işini yapabilecektir. Proje odaklı iş yapan pek çok freelance çalışanın, bu koşullarda daha verimli ve yaratıcı olabildiği de bilinmektedir. Bu durum, aslında hem çalışan hem de siparişi veren taraf için olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Siparişi veren için daha kaliteli iş, çalışan için de rahat bir iş ortamı, her iki taraf için de bu tarz çalışma şekli, bir sorun yaratmamaktadır ve aslında avantaj sağlamaktadır.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir

Freelance çalışma ortamının avantajları ve rahatlığının yanı sıra, dezavantajları olduğunu da göz ardı edemeyiz. Özellikle sosyal güvencesi olmamakla birlikte emekli olmak da söz konusu değildir. Yani freelance çalışan kişilerin sağlık sorunu yaşadıklarında ve yaşlandıklarında onları bekleyen durumun farkında olmaları ve durumun avantajarı ile dezavantajlarını objektif bir şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra iş devamlılığının da garantisi olmadığından ve gelirin sabit tutulamama riskinden dolayı, bazen freelance çalışanlar sıkıntılı duruma düşebilmektedir.

freelance nedir
freelance nedir

Hangi Meslekler Freelance Yapılabilir

Fereelance ne demek ve avantajları ile dezavantajları hakkında bilgi verdikten sonra, hangi meslekten olan kişilerin fereelance çalışma şartlarına daha uygun olduğunu ele alalım.  Özellikle proje odaklı çalışan bireylerin tercih ettiği bu çalışma sistemi, çevirmenler, gazeteciler, grafik tasarımı yapanlar ve bilişim sektöründe olan bireyler için uygun şartlara sahiptir. Ayrıca bu şekilde çalışan kişilerin ne iş yaptığına bakıldığında ise birçoğunun bu meslek guruplarından olduğu görülmektedir. Editörlük ve fotoğrafçılık da bilinen freelance iş alanlarındandır.

İşin aslı donanımlı ve işiniz konusunda kendinizi yetiştirmiş, fark yaratabilen bir kişiyseniz, pek çok sektörde freelance çalışma imkanınız vardır. Bu şekilde çalışmanın en önemli kriterlerinden biri olan tercih edilme ayrıcalığınızın olması, sizin çok rahatlıkla freelance olarak çalışabilmenizi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki bir freelance çalışan olarak geniş bir kitleye sesinizi duyurmak istiyorsanız, internet ortamında görünür olmanız gereklidir. İnternet ortamında ve özellikle Dijital pazarlama kanallarında aktif olmanız, yaptığınız işi duyurmak açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Önceki İçerikViral Ne Demek, Viral Nedir
Sonraki İçerikTasavvuf Ne Demek, Tasavvuf Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.