Forklift Nedir, Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır

Forklift Nedir, Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır
Forklift Nedir, Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır

Değişen insan ihtiyaçları gereği sanayide önemli bazı durumların hızlanması gerekmekteydi. Bu durum 18. yüzyıldan itibaren sanayi devrimiyle birlikte, makinelerin çalışma hayatına girmesinden günümüze değin hızlanarak devam eden bir durumdur. İşte tamda bu noktada forklift nedir sorusu bu makineleşme ve hızlanmada rol oynayan önemli bir keşiftir.

Üretimde kullanılacak hammadde ve üretim sonundaki ürünlerin çeşitli araçlar ile sevki konusundaki ilerlemelere, kara ve hava yolları, deniz taşımacılığı ve demiryolu nakliyeleri gibi hızlı ve güvenli sevk hizmetleri gelişirken kullanılacak araçların yüklemesi ve boşaltılması konusunda insan gücü yetersiz kalmaya başladı. Makineleşme ile birlikte devasa vinçlerin kullanımı hızla artarken, daha basit ve her koşulda hızlı ara sevklerde kullanılacak özel bir vinç ihtiyacı gündeme geldi. Bazı denemeler ile birlikte verimsiz araçlar kara düzende kullanılmaya çalışılsa da, fabrika ve nakliye devleri daha basit ama daha etkili bir araca ihtiyaç duydular.

Forklift nedir sorusunun cevabı, işte bu ara yükleme için kullanılan küçük ama kendinden büyük işleri güvenle ve hızla yapan yükleme-indirme aracıdır şeklinde verilebilir. 1. Dünya savaşı dönemlerinde özellikle askeri malzemeler için hızlı ve güvenli indirme-bindirme işlerinde ilk forklift örnekleri kullanıldı. Bu araçlar, birkaç kişinin müdahalesiyle hidrolik ya da benzer sistemleri olmayan mini vinçler olarak, verimsiz ancak etkili işlere imza attılar.

Sürücüsü olan ve karşı denge ağırlığıyla bugünkü modern forkliftlerin en doğru atası sayılacak araçlar, 1917 yılında üretilmeye başladı. Asansör sistemi ile yüksek alanlarda çalışabilen forklift, 1923 yılında sanayi alanlarında baş gösterdi. 1950 yılında piyasaya sürülen manevra kabiliyeti yüksek hızlı forkliftlerden önce, 1936 yılında tekerlekleri olan sürücülü forklift seri şekilde üretilmeye başladı. 19-20. yüzyıllara gelindiğinde artık motorlu bir taşıt olarak kendi kendini hareket ettirebilen, sürücüsünün forklift vincini kullanabildiği 500 Kg’dan 40 Bin Kg’a kadar farklı ağırlıklar altında başarı ile çalışan seri üretimler, günümüzün sanayi ve insan ihtiyaçlarında hammadde ve seri üretim kadar önemli bir rol üstlenmektedir.

Zeplin Nedir

Forklift Nedir

Adını ihtiyaç duyulduğu dönemlerden beri değişmeden koruyan forklift nedir hakkında, “Çatallı İstifleyici” sözlük anlamı yetersiz kalabilir. Taşınacak malzemelerin en dengeli ve en hafif biçimde sevki için iki çatal ile en uygun noktadan kaldırılması ve yerleştirilmesi esasına dayanan mantığı, ilk günden beri halen devam etmektedir. Günümüze değin üreticiler, tüm sevkiyat mallarını bu aletin kabiliyetlerine göre paketlemekte ve hem maddi hem de zaman tasarrufu sağlamaktadırlar. En büyük nakliyelerin hava yolu ve deniz yolu ile yapıldığı günümüzde, devasa konteynerlerden mini ahşap paletlere kadar tüm nakliye ambalajları, forklift kabiliyetleri ve çatallarına göre hazırlanmaktadır.

Vinçlerden en büyük farkı aşağıdan yukarıya kaldırma hareketi yapmalarıdır. Vinçler genellikle ambalajları üst taraflarından kaldırarak istifleme yaparlar. Tek kullanıcı ile hem manevra yani hareket edebilen ve aynı kullanıcı ile görev yapan forkliftler, özel eğitimler ile başarılı şekilde çalışabilmektedir. Forkliftler ile istenen başarıyı yakalamak için forklift ehliyeti nasıl alınır konusunda araştırma yapmak önemlidir, zira ağır yükler ile hareket eden bu araçların kullanımları, tecrübe ve büyük dikkat ister. Vinçler genellikle sabit kullanım ile görev yaparken, forkliftlerin ileri-geri ve diğer yönlere doğru manevralar ile yükleme yaptığı unutulmamalıdır.

Forklift Kullanım Alanları

Forklift kullanım alanlarına örnek olarak, yaygın biçimde sanayide hammadde girdisinde, ürün çıktısında yükleme-indirme gibi akıllara gelebilecek her nokta verilebilir. Bu araç için kabaca uzunluk 2 metre, genişlik 1-1,5 metre ve asansörüyle birlikte kullanıcı oturma alanı ya da kabini dâhil, 3 metre kadardır. Forkliftlerin büyüklükleri için mini bir araç kadardır diyebiliriz. Bu kadar küçük bir forklift yaklaşık 3-4 ton ağırlığındaki yüklerin başarılı biçimde yüklenebilmesi için uygundur. Daha ağır işler için üretilen forkliftler, kaldırma ihtiyaçlarına göre 8 metre boy uzunluğuna kadar ulaşarak, yaklaşık 40 ton’luk ağırlıkları kaldırabilmektedir. Asansörlü modelleri yaygın olsa da, forklift nedir sorularına farklı bir cevap olarak, tek ve çift kollu hidrolik sistemler ile daha uzak noktalara istif yapabilen, modellerinin de olduğundan bahsedilebilir. Farklı zamanlarda bu şekilde bir araç ile karşılaşıldığında bu uzanan çatal istifleyicisi olan aracın da, forklift olduğu hatırlanabilir.

Amaçlar, ihtiyaçlar, zamana karşı yarış ve nakliye sistemindeki gelişmeler gereği, farklı kullanım alanlarına sahip olan forklift, sadece istifleme için kullanılmalı, yüksek alanlardaki farklı ihtiyaçlar için kullanılmamalıdır. Depolardaki dar alanlar, nakliye kamyonları ve tırlarının içinden ve dışından yükleme-indirme işleri, konteynerlerin içlerindeki istif işleri ve son yıllarda inşaat sektörünün kısa sevk ve istif işleri, forkliftlerin en genel kullanım alanlarıdır.

Simülasyon Ne Demek

Forklift Güvenli Kullanım Talimatları

Forklift güvenli kullanım talimatları, genel olarak 2 bölüm şeklinde değerlendirilir ve bu talimatlar sadece İş Makinesi Operatörü Belgesi sahipleri tarafından, doğru şekilde algılanarak uygulanabilir. Sıradan bir kişi talimatlardaki bazı konuları yeteri kadar anlayamaz ise Kaza Kaçınılmazdır. Forklift nedir ile ilgili bilgiler verilirken, eğitimli ve tecrübeli kullanıcılar ile başarılı şekilde operasyonların gerçekleşebileceği hatırlatılmıştı. Eğitimli kullanıcı için güvenli kullanım Araç Güvenliği ve İş Güvenliği olarak ikiye ayrılır.

Araç güvenliği ile ilgili ilk talimatlar, aracın periyodik ve iş öncesindeki rutin kontrolleri ve bakımlarının yapılması şartıdır. Hidrolik sızıntı kontrolü, lastik tekerleklerin kontrolü, yakıt kontrolü ve fren performansları iyi değerlendirilmeli, yük altında iken güvenlik zafiyeti oluşturacak sorunlar, erken tespit edilerek giderilmelidir. Araç güvenlik kontrollerinin bir diğer ayağı ise sinyalizasyon sistemlerinin doğru şekilde çalıştığının testleridir. İleri ve geri hareketler yoğun olarak kullanıldığından, ikaz ışıkları ve seslerinin doğru çalıştığından emin olunmalıdır. Çatal asansör gibi farklı ekipmanların da kullanıldığı yükleme sistemi, dikkatli incelenmeli ve dengeli bağlantıların yapıldığından emin olunmalıdır. Motoru, aküsü ve yakıt deposu bulunan bir araç olarak değerlendirilmeli, hava filtreleri, yağlama sistemleri ise zamanında periyodik bakımlardan geçirilmelidir.

İş güvenliği konusunda kullanıcının güvenliği ve operasyonun güvenliği, ayrı ayrı önemlidir. Kullanıcılar mutlaka eğitimli ve koruma araç ve kıyafetleri (baret, fosforlu yelek, eldiven, kulaklık, iletişim cihazlar, açık kabinli araçlar için hava şartlarına uygun kıyafetler) eksiksiz kullanmalıdır. Taşınacak ve istiflenecek malzemeler konusunda detaylı brifingler alınmalı, güvenlik zafiyetleri yaşanmamasına özel gösterilmelidir. Matbu forklift güvenlik talimatları, üreticiler tarafından aracın etkili yerlerine yazılır. İş sahipleri de kullanıcıların hatırlaması adına, benzer önlemler alabilir ve bilinen bir gerçek de, talimatlara uymak ve eğitim, iş kazalarında insan faktörünü azaltır.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır

Bu kadar marifetli bir aracın kullanımı için alınacak operatörlük belgesi, kişilere bir meslek kazandırır. Ancak bu belgeye sahip olmak için ülkemizde bazı prosedürlerden geçmek gerekir. Bu prosedürler hemen hemen tüm ülkelerin ortak karar ve uygulamalarıyla şekillenmiştir. Peki, forklift ehliyeti nasıl alınır, kısaca değinmek gerekir ise;

MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) yürütümünde olan İş Makinesi Operatörlük Belgesi kursları, bakanlığa bağlı kurs hizmeti veren kuruluşlar tarafından öğrencilere ve adaylara verilir. Bu kurslarda farklı iş makineleriyle ilgili eğitimler, tüm detaylarıyla verilerek adayların tecrübe edinmeleri sağlanır. Kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere İş Makinesi Operatörlük Belgesi yani forklift ehliyeti verilir. Farklı iş makinelerinin eğitimlerinin verilmesindeki amaç ise iş makinesi operatör adaylarına iş güvenliği ve tecrübe kazandırmaktır. Forklift ehliyeti nasıl alınır hakkındaki diğer merak edilen konu ise adaylık şartlarıdır.

Bakanlık öğrenci adaylarında; en az 18 yaş, ilköğretim mezuniyeti, Karayolları Trafik Kanunu 41. Madde (e) bendi hükümlerine tabi olmamak ve vücut sağlığı ile ruh sağlığı gerekliliklerine sahip olmayı şart koşmuştur.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.