Folik Asit Nedir? Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

folik asit nedir, folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?
folik asit nedir, folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?

Vücudumuz için oldukça önemli olan folik asit suda çözünen bir vitamindir. Hücre yapımında ve bölünmesinde kritik öneme sahip olduğu için özellikle hamilelik döneminde anne adayının kullanması gerekir. Ayrıca gelişimin en hızlı olduğu bebeklik ve ergenlik döneminde de çocukların kullanması gerekebilir. Bu sebeple folik asit nedir, folik asit eksikliği belirtileri nelerdir sorularına açıklık getirdik. Yazımızı dikkatle okuyarak folik asit hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliğinde Ne olur?

Vücudumuz için oldukça önemli olmasına karşın, folik asidin fazla veya gereksiz kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Dolayısıyla hangi sebeple olursa olsun, folik asit kullanımına doktor tavsiyesi olmadan başlamamak gerekir.

Folik Asit Nedir?

folik asit nedir?
folik asit nedir?

B grubu vitaminlerinden biri olan folik asit, kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev alır. Ayrıca doku ve hücre onarımı için krtik öneme sahiptir. Metabolizma ve sinir sistemi için de oldukça önemli olmasına karşın bunlar folik asit nedir sorusu için yeterli cevap değildir.

Vücuttaki folik asit seviyesi özellikle hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Çünkü bebeğin gelişimini doğrudan etkilemektedir. Bebeğin gelişiminin oldukça hızlı olduğu bu dönemde, vücuttaki folik asit seviyesi düşük ise bu durum birtakım sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla doktorunuz ihtiyaç olması durumunda, bu dönemde, folik asit takviyesi yapmanızı isteyebilir. Folik asit anne karnındaki bebeği; yarık dudak ya da yarık damak gibi anomalilere, erken doğum ve düşük tehlikesine karşı korumaktadır. Eksikliğinde bu ve benzeri riskler söz konusu olabilir.

Folik asit vitamini vücudumuz için en önemli vitaminlerden birisidir. Folik asit, vücudumuzda kan yapımı ve yeni hücrelerin oluşumunu sağlayan bileşendir. Dolayısıyla vücudumuz için önemi büyüktür. Ayrıca hücrelerin yaşaması için DNA üretiminde gerekli olan bir vitamindir. Bunların yanı sıra, damar sertliğine neden olan homosistein değerlerinin normal seviyelerde olmasını sağlar. Bu durum ani kalp krizlerini önler ve felç riskini azaltır.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik asiti hamilelerde ve çocuklarda bu kadar önemli kılan yönü ise kan yapımı ve yeni hücre oluşumunda görev alıyor olmasıdır. Özellikle hamilelikte folik asit kullanımı çok önemlidir. Hamilelerin doktor kontrolünde folik asit takviyesi aldığını duymuşsunuzdur. Hamilelikte bebek gelişimi için hücre yenilenmesine ihtiyaç olduğundan hamilelerin günlük 800 mikrogram folik asit alması gerekir.

Yetişkinlerde ise günlük folik asit alımı 400 mikrogram seviyelerinde olmalıdır. Vücut için oldukça gerekli olan folik asit eksikliği, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde sağlık sorunlarına yol açabilir. Folik asit eksikliği olan bireylerde kansızlık veya anemi gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu folik asiti doğal besinlerden karşılamak mümkündür. Bazı durumlarda ekstra takviye gerekir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki buna doktorunuz karar vermelidir. Uzman doktor bilgisi dışında hangi sebeple olursa olsun, folik asit kullanmamalısınız. Gereksiz veya dozu ayarlanmamış folik asit kullanımı hem size hem de bebeğinize ciddi zararlar verebilir.

Folik asit nedir sorusuna detaylı cevap verdikten sonra belirtileri hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir, şimdi onlardan bahsedelim.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

"<yoastmark

Kan hücrelerinin oluşumu için en önemli vitaminlerden olan folik asit, vücudumuzda DNA ve RNA üretilmesinde önemli bir paya sahiptir. Folik asit eksikliği kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Özellikle hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için kadınlar daha fazla folik aside ihtiyaç duyar. Bu sebeple de doktor tavsiyesi ile folik asit kullanmak gerekebilir. Peki; hangi durumlarda folik asit takviyesi gereklidir, folik asit eksikliği belirtileri nelerdir, birlikte inceleyelim.

Kırmızı kan hücrelerinin yapımı için önemli olan folik asit, vücutta yeterli oranda bulunmadığında folik asit eksikliği oluşur. Folik asit eksikliği ile ortaya çıkan birtakım belirtiler vardır. En sık karşılaştığımız belirtiler; baygınlık, kalp çarpıntısı, ciltte sararma ve kansızlıktır. Folik asit eksikliğinn diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Çarpıntı (Kalp atışlarında düzensizlik olması)
 • Baş Ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • İştahta azalma
 • Ağız içinde yara oluşması
 • Asabiyet ve sinirlilik hali
 • Bulanık görme
 • Tat alma duyusunda zayıflama
 • Depresyon

Folik asit eksikliği belirtileri diye düşündüğünüz birtakım belirtiler başka hastalıklardan kaynaklanan belirtiler de olabilir. Dolayısıyla doktor muaynesi olmadan belirtiler ışığında folik aside başlamak tehlikelidir. Bu konuda kesin bir kanaate varmak, folik asit eksikliğini belirlemek için kan tahlili yaptırmak şarttır. 6 ayda bir yapılacak kan tahlilinde vücutta folik asit eksikliği olup olmadığı belirlenir. Eksiklik varsa tedavisi için folik asit ilaçları kullanmak gerekebilir. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki folik asit eksikliği kan tahlili ile kesinleşmiş olsa bile dozuna sizin değil, uzman doktorun karar vermesi gerekir.

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun birçok fonksiyonu yerine getirmesinde önemli bir role sahip olan folik asit hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. Özellikle folik asit ne işe yarar, eksikliğinde ne tür hastalara yol açar, konularına açıklık getirmek gerekir.

Folik asit hücre üretiminde ve bölünmesinde ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Ayrıca DNA ve RNA’nın kopyalanması aşamasında da görev alır. Son olarak kırmızı kan hücrelerinin üretilip olgunlaşmasında da folik asitin krtik öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için folik asit değerlerinin olması gereken seviyelerde tutulması gerekir.

Folik Asit Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

folik asit eksikliği hangi hastalıklara yol açar?
folik asit eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

Hücre yenilenmesi için oldukça önemli bir vitamin olan folik asit, vücutta yeterli miktarda bulunmadığında bazı rahatsızlıklara yol açar. Kişide folik asit eksikliği tespit edildiğinde folik asit ilaçları kullanılarak eksikliği giderilebilir. Ancak ne sıklıkla ve hangi dozda kullanılması gerektiğine uzman doktorun karar vermesi gerekir. Peki, folik asit eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Hemen anlatalım.

Folik asit eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklardan en önemlisi anemi diğer adıyla kansızlıktır.  Kansızlık kişilerde halsizliğe, çok çabuk yorulmalara neden olur. Kansızlık dışında folik asit eksikliğinde rastladığımız hastalıklar şunlardır:

 • Saçlarda dökülme
 • Tırnaklarda zayıflık, tırnak etlerinde sararma
 • Yaşam kalitesini düşüren yorgunluk ve halsizlik
 • Denge Kaybı
 • Uyuşma ya da el titremeleri
 • Dil yüzeyinde tat alma duyularının zayıflaması
 • Dil yüzeyinde pütürlü kısımların azalması ve dilde ağrı
 • Depresyon ve sinir hastalıkları

Kendinizde folik asit eksikliği belirtilerini ya da folik asit eksiliğinin yol açtığı hastalıkların belirtilerini görmeniz durumunda en kısa zamanda doktora başvurmanız gerekir. Folik asit eksikliğinin tedavisi oldukça kolaydır. Doğal besinler ile ya da doktorunuzun uygun gördüğü oranda folik asit ilaçları ile çok kısa sürede istenen seviyeye ulaştırılabilir.

Özetle, folik asit eksikliği yaşamamak için kişinin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Önceliğiniz bu vitamin açısından zengin besinleri tüketmek  olmalıdır. Doktorunuz ihtiyaç halinde ilaç kullanmanızı önerecektir. Böylece vücudumuz için oldukça önemli olan bu vitaminin eksikliği önlenecektir.

Folik Asit İçeren Besinler 

folik asit içeren besinler 
folik asit içeren besinler

Vücudumuz için oldukça önemli olan folik asit eksikliğini gidermek için folik asit takviyeleri ve vitamin ilaçları kullanmak mümkündür. Ancak bunu için doktor muayenesinden geçmeniz ve doktorunuzun ilaç kullanımını uygun görmesi gerekir. Bununla birlikte folik asit içeren besinler tüketerek de bu eksikliği gidermek mümkündür.

Folik asit ilaçlarını fazla ya da doktor kontrolü dışında kullanmak ciddi sağlık sorunlarına kapı aralar. Fakat folik asit içeren besinleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Hem ihtiyacınız olan folik asidi karşılaşmış hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Folik asit içeren gıdalar şunlardır:

 • Maydanoz, Karnabahar, Ispanak, Brüksel lahanası ve diğer yeşil yapraklı sebzeler.
 • Badem, Ceviz, Fındık, Fıstık
 • Kuru fasulye, Nohut, Mercimek
 • Böbrek, Karaciğer, Balık
 • Yumurta, Keçi sütü

Folik Asit Eksikliği Neden Olur?

Eksikliğinde sağlığımızın bozulması, vücudumuzda birtakım rahatsızlıklara neden olması olasıdır. Folik asit eksikliği neden olur, sorusuna vereceğimiz ilk ve en önemli cevap yetersiz beslenmedir. Düzenli ve dengeli beslenmeniz durumunda folik asit eksikliği yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Ancak bazı kişilerde beslenme dışı faktörlere bağlı olarak folik asit eksikliğine rastlanmaktadır. Örneğin, kan değerlerindeki bozukluk folik asit eksikliğine neden olur. Özellikle talasemi hastalığı kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olur. Kan hücrelerindeki bu azalma ise folik asit seviyesinin düşüşünü hızlandırır.

İlaç Kullanımı: Bazı ilaçların yan etkilerinden biri, folik asit eksikliğine neden olmalarıdır. Özellikle mide ilaçları, folik asit emilimini azaltmaktadır. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini öğrenmek için ilaçların prospektüsünü okumakta yarar vardır.

İnce Bağırsak Sorunları: Çölyak ve corh hastalıkları, ince bağırsakt vitamin ve minerallerin emilimini azaltan hastalıklardır. İnce bağırsağın bu fonksiyonunu yerine getiremiyor olması ise folik asit eksikliğine neden olur.

Folik Asit İçeren Besinlerin Tüketilmemesi: Yetersiz ve sağlıksız beslenme düzeni folik asit vitamini eksikliğine neden olmaktadır. Özellikle diyetinizde folik asit zengini besinler yoksa bu, folk asit eksikliğini tetikler. Folik asit eksikliğini gidermek için sağlıklı beslenmek, alkolden uzak durmak ve folik asit zengini besinleri tüketmek gerekir.

Hamilelikte Folik Asit Önemi 

hamilelikte folik asit önemi
hamilelikte folik asit önemi

Anne adayının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alması gerekir. Bu vitamin ve mineralleri karşılamanın en sağlıklı yolu, doğal besinler tüketmektir. Hamilelik döneminde anne adayı özellikle folik aside ihtiyaç duyar. Desteklenmediği takdirde de folik asit eksikliği yaşanabilir. Dolayısıyla hamilelikte folik asit önemi iyice anlaşılması gereken bir konudur. Çünkü folik asit, bebeğin gelişiminde olmazsa olmaz vitaminlerden biridir. Bebeğin fiziki ve sinir sisteminin gelişiminde kritik öneme sahiptir. Ayrıca anne sağlığının korunması için de hamilelikte folik asit değerleri yakından takip edilmelidir.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikKıymalı Biber Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.