Fobi Ne Demek, Sosyal Fobi Nedir

Fobi Ne Demek, Sosyal Fobi Nedir
Fobi Ne Demek, Sosyal Fobi Nedir

Fobi Nedir

Fobi; kişinin belirli bir durum, bir nesne, bir mekân veya canlı-cansız her türlü varlığa karşı istemsizce duyduğu ileri düzeydeki korku halidir. Bir kaygı bozukluğu çeşidi olan fobi, kişiyi rahatsız ederek günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Fobisi olan kişiler aslında yaşadıkları korkunun anlamsız olduğunu bilseler dahi kendilerine engel olamazlar. İstemsiz bir şekilde korkmaya devam ederler. Hatta birçok kişi yaşadığı korku nedeniyle panik atak nöbetleri dahi geçirebilir. Fobi nedir, çeşitleri nelerdir ve ilginç türleri nelerdir? Bunlar hakkındaki bilgiler yazımızın devamında yer almakta.

Narsist ne demek öğrenmek için tıklayın.

Fobi ne demek ve nereden geliyor öncelikle bunu açıklayalım:

Fobi Ne Demek

Günlük yaşantımızda oldukça fazla duyduğumuz bu sözcük Yunanca Phobos kelimesinden gelir. Yunan mitolojisinde Phobos dehşet tanrısı anlamına gelmektedir. Fobi kelimesi, yaşanan rahatsızlığın türlerine göre her kelimenin sonuna gelerek korku çeşidini belirtir. Mesela; klostrofobi kelimesi kapalı yer korkusu olarak tanımlanmaktadır.

Fobi Nasıl Ortaya Çıkar

Fobinin oluşmasına neden olan etkenler incelendiğinde kişinin yaşadığı olumsuz durumlar korkuya neden olabileceği gibi öğrenilmeyle de fobi ortaya çıkabilir. Özellikle küçük yaşlarda başlayan fobiler çocuğu rahatsız eden veya bir anda korkmasına neden olan bir olay ile başlayabilir. Bunun yanında aile içerisinden birinin fobisi var ise çocuk bunu görerek aynı şekilde bir korku veya çekince geliştirebilir. Kimi fobilerin; kan ve tıbbı işlemlere dayalı fobiler gibi kalıtımsal yollar ile geçtiği de bilinmektedir.

Fobi Çeşitleri Nelerdir

Fobiler özgül ve karmaşık fobiler olarak iki başlık altında incelenirler.

Özgül fobiler: Kişinin korktuğu şey belli olup, belirli bir nesne veya durumdan aşırı derecede ve anlamsız bir şekilde korkma halidir. Örneğin; hayvan korkusu, yükseklik korkusu, yılan korkusu vb. gibi fobiler. Bu korkular kişinin günlük yaşantısını olumsuz şekilde etkiler. Çünkü korku duyulan şeyin ne zaman ne şekilde kişinin kaşsısına çıkacağı belli değildir.

Karmaşık Fobi: Kişinin korkusu tek bir nesneye veya duruma bağlı değildir. Birden çok etken kişinin korkmasına neden olabilir. Karmaşık fobiler agorafobi ve sosyal fobi olarak iki başlık altında incelenmektedir. Öncelikle size agorafobi hakkında kısa bir bilgi verelim. Daha sonra sosyal fobi nedir sorusuna cevap vermeye çalışalım.

fobi nedir
fobi nedir
 • Agorafobi: Agorafobi kişinin tek bir nesneye veya duruma karşı değil de birden çok duruma karşı korku duymasıdır. Agorafobisi olan kişiler kolaylıkla kaçıp kurtulamayacaklarını düşündükleri mekanlarda bulunduklarında ileri düzeyde bir korku yaşarlar. Otobüs, alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlar agorafobisi olan kişilerin bulunmak istemedikleri alanlardır. Fobisi olan kişi bu alanlarda panik atak geçirdiği zaman kimsenin kendine yardım etmeyeceğini düşündüğü için kapalı alanlarda bulunmak istemez. Bu durum kişinin yaşamını olumsuz bir şekilde etkiler ve evden dahi çıkamamasına neden olabilir.

Sosyal Fobi Nedir

Kişinin bulunduğu sosyal çevre içerisinde konuşurken, bir eylem yaparken, bir davranış sergilerken yanlış yapacağını düşünmesi ve bundan korkması durumudur. Sosyal fobisi olan kişi bir ya da birden fazla sosyal durumdan rahatsız olmaktadır. Topluluk önünde konuşmak, düğün, parti gibi kalabalık ortamlarda bulunmak, yeni insanlarla tanışmak, karşı cinsle iletişim kurmak vb. gibi durumlar kişiyi rahatsız etmektedir.

sosyal fobi nedir
sosyal fobi nedir

Sosyal fobisi olan kişiler yaptıkları davranışlar nedeniyle karşılarındaki insanların onlara güleceğini, alay edeceğini düşünürler. Bu psikolojik rahatsızlık daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Sosyal fobide kişide utangaçlık oldukça ağır bastığı için kişinin yaşamını olumsuz etkiler. Kişi rahatsız olacağını düşündüğü kalabalık ortamlara girmek istemez. Bu ortamlardan uzaklaşmak için çaba gösterirken panik atak krizleri dahi yaşayabilir.

Sosyal Fobi Ne Demek

Sosyal fobi ne demek sorusuna Amerikan Psikoloji Topluluğunun verdiği cevap ise şudur; utanmaktan, kişiler karşısında küçük düşmekten, sosyal ortamlarda kişiler tarafından yanlış değerlendirilmekten yoğun bir şekilde korkarak bu korkulan durumdan kaçmak için gösterilen anksiyete bozukluğudur.

Sosyal fobisi olan kişilerde görülen en temel özellikler ise şunlardır:

 • Tanımadık insanlarla karşılaşıldığında o kişilerle konuşmamak için çaba gösterme.
 • Sürekli olarak başkalarının kendini izlediğini düşünerek yanlış ve utanılacak bir davranış yapmaktan korkma.
 • Kişi korktuğu şey ile karşı karşıya gelmekten kaçınır. Bu durum ile karşı karşıya kaldığı zaman ise büyük bir sıkıntı yaşayarak bu durumu atlatmaya çalışır.
 • Kişi korktuğu durumdan kaçamıyorsa eğer o zaman panik atak krizleri geçirebilir.

İlginç Fobi Türleri

Fobi nedir, çeşitleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Fobilerin çeşitleri içerisinde yer alan ilginç türlerinden birkaç tanesini:

 • Eritrofobi: Yüz kızarma korkusu
 • Koprofobi: Dışkı korkusu
 • Antrofobiya: Bitki örtüsü korkusu
 • Domatofobiya: Bina korkusu
 • Leukofobiya: Beyaz renk korkusu
 • Papirofabiya: Kâğıt korkusu
 • Tonitrofobiya: Gök korkusu
 • Filofabiya: Aşk korkusu
 • Kakafobiya: Çirkinlik korkusu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.