Fındığın Faydaları, Her Gün Bir Avuç Fındık Neye İyi Gelir?

fındığın faydaları, her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?
fındığın faydaları, her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?

Ülkemiz dünyanın en büyük fındık üreticisidir. Öyle ki dünyada her yıl tüketime sunulan fındığın %80’i ülkemizde üretilmektedir. Fındık yüksek enerji sağlayan, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa birebir bir besindir. Düzenli tüketilmesi durumunda kişiyi birçok hastalıktan koruduğu gibi cildi de güzelleştirerek daha genç bir görünüm sağlar. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bu besin kaynağının, ülkemizde yüksek üretim kapasitesine sahip olması büyük bir şanstır. Bu sebeple detaylı bir araştırma yaptık ve en çok merak edilen fındığın faydaları, her gün bir avuç fındık neye iyi gelir, sorularına cevap hazırladık.

Konu Başlıkları

Fındığın Faydaları

fındığın faydaları
fındığın faydaları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan fındığın faydaları saymakla bitmez. Kalp sağlığına, kolesterole, kas ve kemik sistemine çok faydalı olan fındık, aynı zamanda kansızlığa da iyi gelir. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değildir. Şimdi gelin birlikte fındığın faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Fındık Diyette Yenir mi?

Öncelikle belirtelim ki fındığı mümkün oldukça çiğ tüketmelisiniz. Çünkü fındık ısıya maruz kaldığı zaman faydaları azalmaktadır. Örneğin, içeriğindeki yararlı yağlar zarar görmektedir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan fındık, kavrulduğu zaman bu özelliğini yarı yarıya kaybetmektedir. Özetle, fındığın faydalarından maksimum verim elde etmek için çiğ tüketmek gerekir.

Fındık, omega3 yağ asitleri, E vitamini, B2 ve B6 Vitaminleri, lif ve folik asit bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde birçok hastalığa çaredir.

Fındığın Beyne Faydaları

Beyin sağlığı için gerekli olan yararlı yağlar, amino asitler, E ve K vitamini fındıkta bolca bulunur. Fındığı düzenli tüketmeniz durumunda beyin fonksiyonlarına büyük katkı sağlamaktadır. Bununla beraber tiamin, folik asit ve selenyum sayesinde parkinson ve alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Fındığın Kalbe Faydaları

Kuruyemişler arasında kalp sağlığına en büyük katkı sağlayanlardan biri de fındıktır. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok yaygın bir rahatsızlık olan kalp krizine karşı önlem almak istiyorsanız mutlaka fındık tüketmelisiniz. Fındığın kalbe faydalarıyla ilgili yapılan birçok araştırma sonucu, fındık yemeyenlerin yiyenlere oranla daha sık kalp krizi geçirdiklerini ortaya koymuştur.

Fındığın Dişlere Faydası

Diş çürüklerinin temel sebeplerinden biri, diş minesindeki zayıflıktır. Fındık içerdiği yağlar, E vitamini ve folik asit sayesinde diş minesini güçlendirir. Çürümelere karşı daha dirençli olmasını sağlar. Fındığın dişlere faydası bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda bakterilere karşı da doğal bir bariyer oluşturur.

Fındığın Saça Faydaları

Yıpranmış ve kuru saçlardan şikâyetçi iseniz fındık yemenizi tavsiye ederiz. Düzenli tükettiğiniz takdirde saçlarınızı nemlendirecek, daha doğal ve canlı bir görünüm kazandıracaktır.

Fındığın Cilde Faydaları

Vücuttaki serbest radikaller cilt hücrelerine zarar vererek hızlı yaşlanmaya neden olur. Fındık ise içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır. Böylece cildinizin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Fındığın cilde faydaları sadece bu değildir. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruma sağlar. Dolayısıyla da cilt kanserine karşı da koruma sağlamış olur.

Fındığın Hamilelikte Faydaları

Gebelik döneminde anne adayının en fazla ihtiyaç duyduğu şeyler biri folik asittir. Hatta gebelik başlangıcından birkaç ay önce doğrudan alınması bile tavsiye edilmektedir. Folik asit, gebelik öncesinde olduğu gibi gebelik esnasında da anne adayının ihtiyaçları arasındadır. Fındığın hamilelikte faydalarından biri bu noktada önem kazanmaktadır. Fındık, folik asit içeren bir besin olduğundan anne adayı için çok faydalıdır. Bunun yanı sıra fındık, omega3 yağ asitleri de içermektedir. Bu yağ asitleri ise bebeğin zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir.

Fındığın Prostata Faydası

Dünyanın en önemli tıp dergilerinde yayınlanan makalelere göre, fındık prostat kanserini önleme de büyük paya sahip. Öyle ki bu oran %35 sevilerine kadar çıkıyor. Ancak fındığın prostata faydası düzenli tüketmeniz durumunda görülüyor. Uzmanlar, haftada en az bir-iki avuç fındık yememizi öneriyor.

Fındığın Şeker Hastalığına Faydası

Henüz kendinizde şeker hastalığının belirtilerini görmüyorsanız vakit kaybetmeden düzenli olarak fındık yemenizi tavsiye ederiz. Çünkü birçok araştırma sonucu gösteriyor ki düzenli fındık tüketen kişilerin şeker hastalığına yakalanma riski diğer insanlara göre daha düşüktür.

Her Gün Bir Avuç Fındık Neye İyi Gelir?

her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?
her gün bir avuç fındık neye iyi gelir?

Birçok besinde olduğu gibi fındığın faydalarını da görmek için düzenli olarak tüketmek gerekir. Diğer türlü vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri temin etseniz de faydalarını en üst düzeyde hissetmezsiniz. O halde her gün bir avuç fındık neye iyi gelir, düzenli tüketildiğinde fındığın faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

  • Her şeyden önce, yüksek enerji verdiği için kendinizi daha zinde hissedersiniz.
  • Alzheimer, parkinson gibi hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.
  • Fındık, kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini yarı yarıya azaltır.
  • Cildinizi ve saç tellerini nemlendirir, daha geç yaşlanmanızı sağlar. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korur.
  • Prostat kanseri ve şeker hastalığına karşı bir kalkan görevi üstlenir.
  • Dişlerini daha güçlü kılar.
  • Cinsel hayatınıza olumlu katkıları söz konusudur.
  • Kişinin zihinsel ve bedensel yorgunluklarına adeta ilaçtır.
  • Fındık aynı zamanda lif bakımından zengin bir besin olduğu için sindirim sistemi dostudur. Böylece kabızlığı önler.

Fındık Kaç Kalori?

Sağlığımız için birçok faydası olan fındığı her gün tüketmek gerekir. Ancak kalorisi yüksek bir besin olduğu için kilo vermek isteyen veya formuna dikkat eden kişiler, her gün tüketmemiz gereken fındık kaç kalori diye merak edebilirler.

Bu sebeple fındık kaç kalori, 1 avuç fındık kaç kalori sorularına da cevap hazırladık. İşte detaylar…

1 adet fındık yaklaşık olarak 2 gram ağırlığa ve 12 kaloriye sahiptir.

1 avuç fındık yaklaşık 40 gr veya 10 adet fındığa denk gelir. Böylece 1 avuç fındık 240 kaloridir. Oldukça sağlıklı bir besin olan fındık, %80 yağ, %10 protein ve %10 karbonhidrat içeriğine sahiptir.

Fındık Nerede Yetişir?

fındık nerede yetişir?
fındık nerede yetişir?

Tarihi kaynaklar fındığın ana vatanının Çin olduğu söylese de fındık nerede yetişir, sorusuna verilen cevap bellidir: Tüm dünyada fındık denildiğinde akla ilk gelen ülke Türkiye’dir. Çünkü dünya fındık ihtiyacının yaklaşık olarak %80’ini ülkemiz karşılamaktadır. Ülkemizde ise en fazla Karadeniz bölgesinde yetişmektedir.

Fındık ağacı ılıman ve yağışlı iklim sevmektedir. Bu açıdan bakıldığında Doğu ve Orta Karadeniz Bölgeleri en ideal yetiştirme alanlarıdır.

Önceki İçerikKajunun Faydaları ve Zararları, Kaju Ne Kadar Tüketilmeli?
Sonraki İçerikÇiğ Köfte Kaç Kalori, Çiğ köfte Diyette Yenir Mi, Kilo Yapar Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.