Bugüne Kadar Çekilmiş 20 En İyi Film

Bugüne Kadar Çekilmiş 20 En İyi Film
Bugüne Kadar Çekilmiş 20 En İyi Film

Çekilmiş En İyi Filmler

Sinema tarihinde farklı kategorilerde çekilen birçok film arasında, oyunculukları ve konuları ile en iyi filmler olarak kabul edilen birçok eser bulunmaktadır. Kimi en iyi film seçeneklerini konusu belirlerken, kimisi için tek bir oyuncusu yeterli olmuştur. En iyi filmler listesinde 20 sinema harikasını mutlaka izlemek gerekiyor. Özellikle sinema tutkunları için en iyi film dendiğine karar vermek her zaman zor olsa da, bu 20 yapım birçok platformda ödüller ve puanlar ile derecelendirilmiştir. En iyi filmler adı altında sunulan bu 20 eser, farklı konular ve ülkelere aittir. En iyi film listelerini izleyerek tamamlamak isteyenler için, başlangıcı yapmayı sağlayacak bir liste olduğunu da söylemek mümkündür.

Nuri Bilge Ceylan filmleri için tıklayın.

1. The Godfather – Baba – 9,2 (1972)

Marlon Brando’nun en iyi son eseri olarak kabul edilen bu film, 90’lı yıllar deyince akla ilk gelecek bir baş yapıttır.

En iyi film dendiği zaman akla gelecek ilk eserdir.

2. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli – 9,2 (1994)

Bir ihanet ile başlayan hikayenin insanda neleri değiştirdiğini ve neleri göze alabileceğini gösteren bir baş yapıttır. Morgan Freeman etkisi ile çok özel sayılan bir filmdir.

3. The Godfather: Part II – Baba 2 – 9,0 (1974)

Baba filmlerinin her serisi oldukça iyidir ancak ikinci part aralarında çok özel olarak bilinir. Bu kez filmde Al Pacino etkisi de kendisini göstermektedir.

4. Pulp Fiction – 8,9 – (1994)

Uma Thurman ve John Taravolta’nın efsaneleşen filmi olarak bilinen bu eser de 90’lı yılların en iyi Quentin Tarantino filmi olarak kabul edilmektedir.

5. Il buono, il brutto, il cattivo – İyi, Kötü, Çirkin – 8,9 – (1966)

Kovboy filmleri arasında en iyisi olarak kabul edilen bu yapım,  efsaneleşen film listelerinde mutlaka geçmektedir.

en iyi filmler
en iyi filmler

En iyi Türk sanat filmleri için tıklayın.

6. 12 Angry Men – 12 Kızgın Addam – 8,9 – (1957)

Adalet kavramını cinayet işleyen 12 yaşındaki bir siyahi çocuk üzerinden çok farklı şekilde ele alan bu film, aynı zamanda siyah beyaz sinema keyfini de yaşatmaktadır.

7. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 8,9 – (1993)

Nazi Almanyasını başka bir şekilde ele alan yapımlardan birisi olan bu eserde, adalet ve insanlık kavramları yeniden sorgulanıyor.

8. The Dark Knight – 8,9 – (2008)

Batman serisinin Joker karakteri ile çok başka bir boyuta ulaştığı bu yapım da DC serisinin en iyisi olarak kabul edilmektedir.

9. The Lord of the Rings: The Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 8,8 – (2003)

Yıllar geçse de asla eskimeyecek olan filmlerden birisi olan Yüzüklerin Efendisi, muhteşem çekimleri, hikayesi ve oyunculukları ile kült filmler arasında geçmektedir.

10. Fight Clup – Dövüş Kulübü – 8,8 – (1999)

Brad Pitt ve Edward Norton ile efsaneleşen bu film de, 90’lı yılların en iyi eserlerinden birisi olarak kabul edilir ve psikolojik yapımların da başında gelir.

11. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back – Yıldız Savaşlar 5 – 8,8 – (1980)

Star Wars sevenlerinin en iyi bölüm olarak kabul ettiği 5. Seri, sinema tarihinin de en iyilerinden birisi olmaya layık görülmüştür.

12. One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu – 8,8 – (1975)

Adaleti dram ve gerçeklik ile ele alan en iyi eserlerden birisidir. Kitabından sonra filmi ile de çok sevilmiş ve oyunculukları sayesinde hikayeyi aynı şekilde yansıtmıştır.

13. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – 8,8 – (2001)

Her serisinin çok sevilmesi ile birlikte elbette Yüzüklerin Efendisi için ilk bölüm her zaman ilk göz ağrısı olarak kabul edilmektedir.

14. Inception – Başlangıç – 8,7 – (2010)

Efsaneleşen Leonardo DiCaprio filmlerinden birisidir. Rüyalar ve bilinçaltı üzerinden ilerleyen bu eser de 2000’li yılların en iyilerindendir.

15. Goodfellas – 8,7 – (1990)

90’lı yıllarda ödüllere doymayan filmlerden birisi olan Goodfellas, Robert De Niro ile efsaneleşen bir mafya filmidir.

16. Star Wars – Yıldız Savaşları – 8,7 – (1977)

Star Wars hikayesini başlatan ilk seri elbette filmin hayranları için her zaman en özel eser olarak kalacak. Şimdi birçok oyuncusunun oldukça yaşlandığı bu seri, unutulmazlar arasında.

17. Shichinin no samurai – 8,7 – (1954)

Samuray filmlerinin en iyisi dendiğinde akla her zamanla bu eser gelmektedir. Japonya’nın en iyi oyuncuları ile çekilen seri de 90’lı yılların unutulmazlarından birisidir.

18. The Matrix – 8,7 – (1999)

Reune Keeves’i meşhur eden ve 90’lı yılların bilimkurgu filmleri arasında en iyilerden birisi olarak kabul edilen Matrix filmi, bilinçaltı sorgulamasında da oldukça etkileyici bir yapım olma özelliği göstermiştir.

19. Forrest Gump – 8,7 – (1994)

Tom Hanks ile çok sevilen ve Tom Hanks filmleri arasında da en iyisi olarak kabul edilen, 90’lı yılların en güzel eserlerinden birisidir.

20.  Cidade de Deus – Cennet – 8,7 – (2002)

Portekiz filmi olarak çekilen ve sosyal sınıf sorgulamasını çekildiği dönemlerde en iyi şekilde ortaya koyan bu film de, en iyiler listesinde mutlaka yer almalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.