Dünyanın En Büyük Dağı, Everest Dağı Nerede, Kaç Metre

Dünyanın En Yüksek Dağı Everest Nerede, Kaç Metre
Dünyanın En Yüksek Dağı Everest Nerede, Kaç Metre

Everest Dağı

Dünyanın en yüksek dağı olma unvanını elinde bulunduran Everest Dağı, yıllar boyu çok sayıda dağcının hayallerini süsleyen ve birçok filme de konu olan muhteşem doğal güzelliklerden birisidir. Everest Dağı, Tibet dilinde ‘’Evrenin Tanrıçası’’ şeklinde de tanımlanabilen ‘’Chomolungma’’ anlamına gelirken Nepal kültüründe ise bu dağa ‘’Gökyüzü Tanrıçası’’ olarak da bilinen ‘’Sagarmatha’’ ismi verilmiştir.

Everest Dağı Nerede

‘’Everest nerede?’’ diyen meraklılara, dağın Nepal ile Çin’in sınırlarında bulunduğu söylenebilir. 28 derecelik bir kuzey enlemine ve 87 derecelik bir doğu boylamına sahip olan Everest Dağı, yüksekliği nedeniyle de oldukça meşhur olan dağlar listesinde birinci sırada gelmektedir.

‘’Everest nerede?’’ sorusuna ayrıca bu dağın Himalayalar’da yer aldığını da ek olarak dile getirebilmek mümkündür. Dağcılık aktivitesi denildiği zaman akla gelen ilk dağ olan Everest Dağı, bu zamana kadar çok sayıda tırmanış girişimine sahne olmasıyla birlikte bu denemelerin çoğunun başarısız olduğu da bilinmektedir. Bu da ‘’Everest Dağı nerede?’’ diyerek bu dağa tırmanmayı planlayan ve kendi rekorunu kırmayı hedefleyen dağcıların bir kez daha düşünmelerini gerektirebilir.

Everest Dağı Nerede
Everest Dağı Nerede

Dünyanın 7 harikası nedir?

Everest Dağı Kaç Metre

‘’Everest Dağı nerede?’’ sorusunu bu şekilde yanıtladıktan sonra yine bu dağ ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler için dağın yüksekliğinin kaç metreye ulaştığından da bahsedilebilir. Bu bağlamda ‘’Everest Dağı kaç metre?’’ diyenlere yüksekliğinin tam olarak 8.848 metreye ulaştığı söylenebilir. Dünyada yer alan en yüksek dağ olmasının dışında Everest Dağı, üstündeki 50 ton çöp nedeniyle de dünyanın en kirli dağları arasında gösterilmektedir.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra ‘’Everest kaç metre?’’ diye merak edenlere, bu dağın aynı zamanda Nepal ve Çin arasındaki en yüksek sınır olduğundan bahsedilebilir. Dağın en tepesinde oksijenin bulunmamasından ötürü canlı yaşamının olmadığı ise ayrı bir detay olarak eklenebilir. Bu durum, dağa tırmanmayı düşünen ve bu nedenle ‘’Everest Dağı kaç metre?’’ diye araştırma yapan dağcıların zirveye ulaşacakları noktada her türlü ekipmanı yanlarında bulundurmalarını zorunlu bir hale getirir.

Everest ile İlgili İlginç Bilgiler

‘’Everest kaç metre?’’ diyenlere dağın yüksekliğinden bahsettikten sonra yine dağ hakkında ilginç ve önemli bilgiler verilebilir. Buna göre dünyanın en yüksek dağı Everest’in birçok kişi tarafından bilinmeyen yönleri kısa kısa maddeler halinde açıklanabilir:

 • Everest Dağı’nın yapılan araştırmalar sonucunda 60 milyon yaşında olduğu tespit edilmiştir. Hindistan’ın tektonik plakasının Asya plakasına doğru hareket etmesi nedeni ile oluşan bu dağ, günümüzde halen her yıl 0.25 inç ölçüsünde yükselmektedir.
 • Everest Dağı’nın zirvesinin tam orta kısmı, Çin ve Nepal’in sınırı olarak bilinmektedir. Zirvenin güney tarafı Nepal, kuzey tarafı da Çin olarak kabul edilmektedir. Çin tarafına ayrıca Tibet de denilir.
 • Everest Dağı’na çıkmayı hedefleyen dağcılar, zirvede oksijen tüpü kullanmak zorundadır. Yiyecek konusunda da genellikle bol bol pirinç ve noodle tükettikleri bilinir. Bu yiyecekler, yüksek besin değerleri ile tırmanış esnasında yüksek enerji sarf eden dağcıların yola devam edebilmelerini mümkün kıldığı için oldukça önemlidir.
 • Pek çok dağcının Everest’e tırmanış esnasında günlük 10.000 kaloriden daha fazlasını aldığı bilinir. Bu kalori miktarı, normalde bir insanın günlük olarak alması gereken kalorinin yaklaşık 4 katına eşittir. Bu rakamın zirve tırmanışı esnasında 20.000 kaloriye kadar ulaşır.
 • Dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e çıkan dağcılar, tırmanışları esnasında ortalama 4 ila 9 kilo arasında bir kilo kaybı yaşarlar.
 • Günümüze kadar gelen bilgilere göre geçmişten bugüne Everest’e 7.000’den fazla bir tırmanışın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.
 • Everest Dağı’na tırmanmayı başaran en yaşlı insan 23 Mayıs 2013 tarihinde tırmanışını tamamlayan 80 yaşındaki Miura Yiuchiro’dur.
 • Everest’e giden zirve yollarında birbirinden farklı 18 adet resmi yol seçeneği bulunur.
 • Everest Dağı’nın zirvesine çıkmayı başaran ilk kadının Japonya’da ünlü bir dağcı olan Junko Tabei’dir. Meşhur dağcı bu tırmanışını 1975 yılında gerçekleştirmiştir.
Everest Dağı Kaç Metre
Everest Dağı Kaç Metre
 • Everest Dağı’na olan tırmanışları esnasında dağcılar, çapı yaklaşık 10 mm olan naylon iplerden destek alırlar. Bunun yanı sıra kayıp düşmemek adına üstünde sivri ve ince uçları bulunan kalın kar botları giyerler. Krampon ismi verilen bu ayakkabı türünün yanı sıra buz baltaları da yine kayalık ve kaygan zeminlerde denge kaybını önleyebilmek amacıyla sık sık tercih edilir. Dağcılar kıyafet seçimlerinde ise içi kay tüyü ile hazırlanmış olan kalın elbiseleri seçmektedir.
 • Dünyanın en yüksek dağı Everest’te 7925 metrelik bir rakıma erişildiği zaman oksijen tüplerinin kullanılmaya başlanması gerekir. Tırmanış esnasındaki sıcaklık seviyesinin ise -62 derece gibi dondurucu bir soğuğa kadar inebildiği bilinir.
 • Dağın zirvesinde saatte 320 kilometre hızında rüzgarlar eser ve bu da çoğu dağcı için oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Everest’in 5 bin 300 metresinden sonra ise yılın her günü buz ve karla kaplıdır.
 • Bugüne kadar Everest Dağı’na çıkan tüm dağcılar arasında 13 yaşında bir çocuğun ve görme engelli bir kişinin de olduğu belirtilebilir.
 • Dünyanın en yüksek dağı olan Everest’e tırmanan ilk kişiler, 29 Mayıs 1953 yılında bunu gerçekleştirmiştir. Sir Edmund Hillary ve Tenzing Norgay ismindeki dağcılar, böylece rekorlar kitabına girmeyi hak etmiştir.
 • Bütün bu bilgilerin yanı sıra 2005 yılında Nepalli bir çiftin Everest’in zirvesinde evlenerek de tüm dünya çapında meşhur olduğu bilinir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.