Evde Şarap Nasıl Yapılır, İtalyan Usulü Şarap Yapımı

evde şarap nasıl yapılır, italyan usulü şarap yapımı
evde şarap nasıl yapılır, italyan usulü şarap yapımı

Alkollü içeceklere üst üste gelen zamlardan sonra birçok kişi, kendi içkisini kendi yapar oldu. Ancak bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayanların oldukça dikkatli olması gerekir. Özellikle internet üzerinden alkol satın alıp rakı ve benzeri içecekler üretmek çok tehlikelidir. Öyle ki hayatınıza dahi mal olabilir. Ancak aynı durum şarap yapımı için geçerli değildir. Sizin için özel olarak hazırladığımız bu tarif ile benzersiz bir tat ve renk elde edeceksiniz. Evde şarap nasıl yapılır, İtalyan usulü şarap yapımı nasıldır, diye merak ediyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Üstelik bu tarif ile alkol kaynaklı baş ağrılarından da kurtulacaksınız.

Sıcak Şarap Tarifi

Evde Şarap Nasıl Yapılır?

evde şarap nasıl yapılır?
evde şarap nasıl yapılır?

Hiçbir yerde bulamayacağınız bu tarifi bir kere denedikten sonra bir daha vazgeçemeyeceksiniz. Hem tadı hem de kokusu benzersiz olan bir tarif ile karşınızdayız. En kaliteli evde şarap nasıl yapılır, sizlere anlatacağız. Fakat vereceğimiz şarap yapımı tarifi kadar önemli birkaç nokta daha vardır. Bunlardan ilki kullanacağınız üzümdür. Şarabın tadını da rengini de doğrudan etkileyeceği için doğru üzüm kullanmalısınız.

Normal şartlar altında şaraplık üzümlerden herhangi birini kullanmanız gerekir. Ancak bu özel üzüm çeşitlerine ulaşma imkanınız yoksa sofralık üzümden de yapabilirsiniz. Sofralık üzüm kullanacaksanız eğer, tatlı olmasına dikkat ediniz.

Diğer bir konu ise fermantasyonu gerçekleştireceğiniz, yani şarabı yapacağınız kaptır. İmkanınız var ise ahşap fıçı, cam kavanoz ya da damcana kullanınız. Bu imkan yok ise kullacağınız kabın kokusuz malzemeden yapıldığına emin olmalısınız. Aksi takdirde fermantasyon sırasında plastiğin kokusu şaraba geçecektir. Gerekli uyarılarımız yaptıktan sonra evde şarap nasıl yapılır, artık anlatabiliriz.

İtalyan Usulü Şarap Yapımı?

italyan usulü şarap yapımı
italyan usulü şarap yapımı

Detaylarını paylaşacağımız şarap yapımı, özel bir tariftir. Hali hazırda İtalya’da geleneksel olarak uygulanan bir formüldür. Dolayısıyla birçok yerde bulacağınız şarap yapımı tariflerinden farklıdır. Bu tarifi özel kılan ise daha yoğun bir aromaya, daha yüksek bir gövde ve ileri seviye şaraplarda bulacağınız tanenli bir yapıya sahip olmasıdır. Tarif için sabızsızlanmaya mı başladınız? O halde İtalyan usulü şarap yapımı nasıldır, anlatalım. İlk olarak ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayarak başlayalım.

Evde Şarap Yapımı Malzemeleri

 • 12 kg tatlı siyah üzüm
 • 1 kg şeker
 • Geniş bir leğen
 • 15 lt Cam kavanoz ya da plastik bidon (kokusuz ve gıda temasına uygun olması gerekir.)
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
Evde Şarap Yapımı
 • İlk olarak üzümleri güzelce yıkıyoruz. Ardından çürük üzümleri ayıklıyoruz.
 • Daha sonra üzümleri geniş bir leğene alıp patlatıyoruz. Bu aşamada asla rondo ya da mutfak robotu kullanarak parçalamaya çalışmayın. Çünkü üzümün çekirdeklerini kırmamak gerekir. Üzüm çekirdekleri kırılırsa şarapta aşırı bir burukluğa sebep olacaktır. Size tavsiyemiz ellerinizle sıkarak patlatmanızdır.
 • Tüm üzümleri patlattıktan sonra üzümün saplarını da ayıklamamız gerekecektir. Birçok tarifte üzüm saplarının dikkatlice ayrılması, sonrasında üzümlerin patlatılması gerektiği anlatılır. Aksine bizim tarifimizde bu konuya dikkat etmeye gerek yoktur. Hatta üzüm saplarının patlatma esnasında az da olsa ezilerek şaraba aroma vermesini özellikle isteriz.
 • Üzüm saplarını da ayıkladıktan sonra şırayı fermantasyonun yapılacağı kaba alıyoruz. Bu aşamada size tavsiyemiz cam kap kullanmanızdır. Ardından ise 1 kg şekeri üzerine döküp iyice karıştırıyoruz.
 • Üzümleri fermantasyon kabına alıp şekerini de ekledikten sonra isterseniz hiç maya kullanmadan, üzümün üzerindeki vahşi maya ile, fermantasyonu başlatabilirsiniz. Ancak üzümleri çok yoğun yıkadıysanız üzerlerinde vahşi maya kalmamış olabilir. Dolayısıyla şırayı riske etmemek için üzüm şırasına 1 kaşık kuru maya ekleyip karıştırabilirsiniz.
Üzümün Fermente Edilmesi
 • Artık üzüm şıramız fermantasyon için hazır. Ancak fermantasyon sırasında üzüm şırasına asla oksijen temas etmemelidir. Bununla beraber çıkan karbondioksit gazını da tahliye etmemiz gerekir. Bu sebeple fermantasyon kabının kapağına bir delik açıp deliğe ince bir hortum takıyoruz. Etrafını sıcak silikon ya da kokusuz bir yapıştıcı ile hava almaması için yapıştırıyoruz. Hortumun diğer ucunu ise içi su dolu bir su şişesinin içine koyuyoruz. Böylece çıkan karbondioksit gazı tahliye olurken hortumun ucu su içinde olduğu için oksijen girişini engellemiş olacağız.
 • Bu aşamadan sonra fermantasyon kabının kapağını sıkıca kapatıp mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanma sırasında üzüm posası yüzeye toplanacaktır. Bu sebeple 5-6 gün boyunca günde bir sefer posayı karıştırmak gerekecektir. Bu iş için daha önce kullanılmamış tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Mayalanma için 22-25 derece arası sıcaklık idealdir. 18 derece ve daha düşük sıcaklıklarda maya çalışmayacaktır. Bununla beraber 30 derece üstü sıcaklıklarda ise şarapta istenmeyen tat oluşumu söz konusu olacaktır.
 • Fermantasyon kabınız şeffaf ya da ışık geçiriyorsa, kabı karanlık veya loş bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Çünkü ışık, şarap mayasını strese sokacaktır.
 • En geç bir gün içinde fermantasyon başlayacak, şu dolu şişe içindeki hortumun ucundan hava çıkışını gözlemleyeceksiniz. Fermantasyon süresi 14 ile 30 gün arasında değişir. Mayanın türüne ve ortam sıcaklığına göre bu süre uzar ya da kısalır. Fermantasyon, yüksek sıcaklıklarda daha hızlı olur. Düşük sıcaklıklarda ise daha yavaş…
 • Fermantasyonun bittiğini anlamanın en güzel yolu hava çıkışını gözlemlemektir. Hortumun ucundan hava çıkışı sonlandığında- ortalama 14 gün sonra- fermantasyon bitmiş demektir. Ancak siz yine de 5-6 gün daha bekletebilirsiniz.
Şarabı Posasından Ayırma
 • Fermantasyon tamamlandıktan sonra şarabı posasından ayırmak gerekir. Bunun için özel bir makineniz yoksa temiz bir bez torba içine şırayı doldurup bir leğen içinde sıkabilirsiniz.
 • Sıkma işlemi bitince fermantasyon kabını yıkayıp steril hale getiriyoruz. Ardından şarabı fermantasyon kabına aktarıyoruz. Şarabımız bu aşamada bulanık olacaktır. İçindeki küçük parçacıkların çökmesi için şarabı, 14 gün karanlık bir ortamda dinlenmeye bırakıyoruz. Bu aşamda fermantasyon devam edebilir. Bu sebeple mayalanma aşamasında olduğu gibi kapağını sıkıca kapatıp hortum ucunu şu şise içine koyuyoruz.
 • 14 günün sonunda şarabı dibe çöken tortudan ayırıyoruz. Bu aktarma işlemini hortum ile üstten yapmalısınız. Mümkünse kabı yerinden oynatmamalısınız. Aksi takdirde tortu tekrar şaraba karışacaktır. Aktarma işlemini tamamladıktan sonra, şarabı yine fermantasyon kabına alıp hava almayacak şekilde 14 gün daha bekletiyoruz. Berrak bir şarap elde etmek için aktarma işleminin üç kez yapılması gerekir.
 • 3 kez aktarma yaptıktan sonra artık şarabımız şişelenmeye hazır olacaktır. Mantarlı şişe kullanacaksanız mantarın kurumaması için mutlaka yatay saklamalısınız.
 • Yaptığınız şarabı hemen içebilirsiniz. Ancak şişede iki ay bekletmeniz durumunda şarabınız olgunlaşacaktır. Daha iyi bir tat için bu süreyi beklemenizi tavsiye ederiz.
 • Şimdiden kolay gelsin : )
Önceki İçerikSıcak Şarap Tarifi, Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikİp Atlamak Kaç Kalori Yakar, İp Atlamak Zayıflatır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.