Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır, Fıstık Ezmesi Tarifi

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır, Fıstık Ezmesi Tarifi
Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır, Fıstık Ezmesi Tarifi

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Evde fıstık ezmesi nasıl yapılır araştırması içinde olanlara bugün çok güzel ve çok pratik bir fıstık ezmesi tarifi hazırladım. Fıstık ezmesi tarifi için tek zaman alan kısmı fıstıkların kabuklarını soymak. Bu işi televizyon karşısında geçirdiğiniz bir zaman diliminde yaparsanız sıkılmadan fıstıkları ayıklamış olursunuz. Bezelye ayıklamak gibi vakit alan uğraşları tv karşısında olduğum zamanlarda halletmeye çalışırım. Böylece hem sıkılmam hemde işimi yaparım.

Bizim evde yeni fıstık ezmesi tarifi ile fıstık ezmesi kahvaltıların vazgeçilmezi oldu. Bir kase fıstık ezmesi 4-5 güne kalmadan biter. Çok yaptığım zamanlarda 2 haftaya kadar bozulmadan dolapta durdu. İçinde koruyucu madde olmadığı için çok fazla yapmadan, tükettikçe hazırlamak daha iyi oluyor.

Fısıtık ezmesini farklı şekillerde tüketebiliriz. Kaşıklayıp sade olarak ya da ekmek üzerine sürüpte yiyebilirsiniz. Kurabiye dolgusu olarak ya da vanilyalı dondurmaya karıştırıp fıstıklı dondurmada yapabilirsiniz. Kreplerin arasına sürüp ya da waffle malzemesi için kullanabilirsiniz.

Fıstık ezmesi tarifi için keçiboynuzu tozu (kakao yerine) kullanırsanız hem kakaolu görünümde olur, hem de biraz daha tatlı olur.

Ayrıca fıstığın birçok faydası var. Enerji verir, özellikle daha yoğun ve yorucu geçen günlerde yanıma fıstık alırım. Ara ara atıştırırım. Gerçekten yorgunluğu azalttığını ve enerji verdiğini hissediyorum. Gün içerisindeki yaşadığımız streside azaltıyor (İçerisinde bulunan polifenolik asit sayesinde). Kuruyan cildi nemlendiriyor. Üstelik tokluk hissi verdiği için zayıflamak isteyenler ara öğünlerde bir kaç adet fıstık tüketerek açlığını bastırabilir. Tabii kuruyemişlerin hepsinde olduğu gibi ölçülü tüketmek, 1 avuçtan fazla yememek iyi olur.

Fıstık Ezmesi Tarifi
Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık Ezmesi Tarifi

Evde fıstık ezmesi tarifi için gereken malzemeler:

  • Yarım kilo tuzsuz yer fıstığı
  • 4 tatlı kaşığı dolusu pekmez (yoksa bal ile)
  • 1 yemek  kaşığı hindistan cevizi yağı (yoksa zeytinyağı, tereyağı veya sıvı yağ)
  • ¼ çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü (varsa)

Evde Fıstık Ezmesi Tarifi Hazırlanışı

Fısıtıklarınız tazeyse kalın kabuklarını çıkardıktan sonra 10 dakika kadar fırınlarız ve kırmızı kabuklarını soyarız.

Kırmızı kabukları soyulan fıstıkları robot yardımıyla ince kıvama gelene kadar çekeriz. Çektiğimiz fıstıklara zeytinyağı, pekmezi ve varsa vanilya özütü ile tuzu ekleyip biraz daha karıştıralım.

Hazır olan fıstık ezmemizi kaseye koyup buzdolabında saklayalım.

Fıstık ezmesinin yarısını 1 yemek kaşığı keçiboynuzu ile karıştırdım. Biraz daha tatlı oldu ve görünümü de kakaolu gibi oldu. Denemek isteyenlere tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.