Ethereum Nedir, Ethereum Nasıl Alınır

Ethereum Nedir, Ethereum Nasıl Alınır
Ethereum Nedir, Ethereum Nasıl Alınır

Özellikle yatırımcılar tarafından Ethereum nedir sorusu son zamanların en çok merak edilen sorularından birisi. Kısaca hayatımıza giren bu yeni yeni terim bir sanal para birimi ve bitcoin (bknz: bitcoin nedir) ile sıkça karıştırılıyor. Bu iki sanal para biriminin benzer özellikleri olduğu gibi ayırt edici yönleri de var. Sizler için ethereum’u detaylı olarak araştırdık ve tam olarak Ethereum nedir sorusunu yanıtlayarak, bu kripto para ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında anlattık.

Konu Başlıkları

Ethereum Nedir

Günümüzün popüler sanal para birimleri arasında yer alan ethereum, ilk anda “altcoin” gibi gözükse de altcoinlerden daha çok yeniliğe sahip bir sistemdir. Temeli bitcoin ile aynı teknolojik sisteme dayanmaktadır. Bitcoin’deki merkezsiz şekilde şifreler ile güvenli işlemler yapılmasına olanak veren blockchain mantığına göre oluşturulmuştur.

Ethereum akıllı sözleşmeye, yani komut dosyası işlevselliğine sahiptir. Kısaca açık kaynak kodları olan, blog tabana sahip, halka açık ve dağıtılmış bilgi işlem platformu olarak adlandırabiliriz. Ethereum kendine özgü bir yazılım dili ile uluslararası ortak bir ağ kullanarak merkezi olmayan bölgelerde Ethereum Sanal Makinesi ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu kripto parada da hesaplar arası para aktarımı ve hesaplamalarda katılımcı düğümlerini telefi etmek amacı ile kullanılabilen “eter” olarak adlandırılan bir şifreleme simgesi de bulunmaktadır. Ethereum şu an bitcoin’den sonraki en çok tercih edilen sanal para birimidir. Her geçen gün kullanıcı sayısında da artış gözlemlenmektedir.

Litecoin nedir?

Ethereum Nasıl Alınır

Yatırımcılar tarafından karlı bir yatırım olarak görülen ethereum, hızla yükselişi ile akıllara Ethereum nasıl alınır sorusunu getirmektedir. Ülkemizden ethereum satın almak isteyenlerin bitcoin’i olmalıdır. Eğer ethereum almak istiyorsunuz ama bitcoin hesabınız yoksa ethereum alabilmek için mutlaka bitcoin satın almanız gerekmektedir. Bu nedenle Ethereum nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce bitcoin almayı öğrenmek gerekir.

ethereum nedir
ethereum nedir

Bedava bitcoin satın alabileceğiniz yöntemler bulunmakta. Fakat sizi uğraştırmayacak pratik bir yöntem istiyorsanız Türkiye’den bitcoin satın almayı sağlayan koinim ve BTCTurk adlı iki platform bulunmakta. Bu platformlara üye olduktan sonra TL yükleyerek bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin’e sahip olduktan sonra ethereum alabilmek ve satabilmek için dijital para borsasına üye olmak gerekir. Hangi dijital para borsasına üye olacağınızı seçerken güvenilir olup olmadığını araştırmak gerekmektedir. Dijital para borsasına kayıt olunduktan sonra ise buraya satın aldığınız bitcoinleri transfer ederek ethereum satın alabilirsiniz. Ethereum’u satarken de aldığınız yöntemlerin aynısını kullanabilirsiniz. İlk olarak elinizde ki ethereum’u bitcoine çevirdikten sonra istediğiniz para birimine dönüştürerek banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

Ethereum Riskli Mi

Ethereum hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de ethereum’un güvenilir olup olmadığıdır. Bu kripto para karlı bir yatırım olarak gözükse de diğer sanal paralar gibi birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerin neler olduğunu sizler için ayrıntılı olarak araştırdık.

İlk olarak ethereum teknik riskler barındırmaktadır. Ölçeklendirmenin sorunsuz çalışmasına kesin gözü ile bakılamaması, CASPER POS’un kesin olarak sorunsuz çalışamaması ve güvenlik açığı riski gibi teknik sorunlar bulunmaktadır.

Bu kripto para, Kaynak ve nakit akışı gibi riskler de taşımaktadır. Bu riskler ise ethereum vakfının fonlarının sınırlı olması ve henüz VC yatırım anlamlı olduğu ile ilgili bir kanıtın olmamasıdır.

Ayrıca ethereum rekabet riskleri de bulundurmaktadır. Rekabetten kaynaklanan ethereum riskleri ise şunlardır; R3 finansal piyasası kazanabilir, bu durumda bu sanal parada zarar edersiniz. Ayrıca diğer bilinmeyen kripto paralar ethereum’a göre daha kazançlı olabilir.

Hükümet tarafından da kripto para transferleri kısıtlanabilir. Üstelik kripto paraların olduğu dijital cüzdanlar saldırıya uğrayabilirler.

Eter Nedir

Eter ya da diğer adı ile ether, ethereum platformunun para birimine verilen isimdir. Ethereumu kullanmak isteyenler eter para birimine ihtiyaç duymaktadır. Fakat eter para birimini ifade ederken eter yerine çoğu kişi platformun adını, yani ethereum sözcüğünü kullanmaktadır.

Ethereum İle Bitcoin Arasındaki Farklar Neler

Ethereum ve bitcoin birçok benzer özellik gösteren kripto para birimleri olsa da birbirlerinden farklı özellikleri de bulunmaktadır.

Ethereum’un bitcoin’e göre daha farklı bir algoritması var. Bu nedenle bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımlar ethereum madencili için uyumsuz olmaktadır.

Hem ethereum hem de bitcoin blok tabanlı projeler olsa da bitcoinin blok süresi ortalama olarak 10 dakikayken, ethereumun blok süresi 12 saniyeye düşürülmüştür.

Bu iki sanal para birimi işlem maliyeti açısından da farklıdırlar. Ethereumun işlem maliyeti depolama ihtiyacına, işlem karmaşıklığına ve bant genişliğinin kullanımına göre belirlenmektedir. Bitcoin işlem maliyetleri ise blok boyutuyla sınırlandırılmıştır. Yani bitcoindeki işlem maliyetleri eşit kabul edilmektedir. Ethereumda kendisine ait Turing tam iç kodu bulunmaktadır. Bu da her şeyin yeterli zaman diliminde hesaplanabileceği ve yeterli bilgi işlem gücü olduğu anlamına gelmektedir. Fakat bitcoin’de böyle bir özellik yoktur.

Ethereum ve bitcoinin sundukları ekonomik modellerde birbirlerinden farklıdır. Ethereum her yıl piayasaya aynı miktarda ether bırakmaktadır. Fakat bitcoin blok ödülü her dört senede yarısı kadar azalır.

Yeterli bilgisayar gücü ve vakit olduğu sürece ethereumda her şey hesaplanır. Ancak bitcoinde böyle bir esneklik yoktur.

Ethereumun platformu geliştiricileri destekleyici olduğundan dolayı uygulamalar çok kolay bir şekilde geliştirilebilir. Bitcoin platformu ise ethereuma göre değişiklikleri daha az desteklemektedir.

Bitcoin blok zinciri sistemine (blockchain’e) dayandığı için değerli varlıkların dijital şekilde gönderilebilmesine olanak verir. Ayrıca bitcoin’in ağında Bitcoin kripto geçerli sayılmaktadır. Ethereumda ise blockchain temeline dayanan akıllı sözleşmeler bulunmaktadır. Ethereumun ether olarak adlandırılan kendisine özel olan dijital varlıkları bulunmaktadır.

Ethereum Avantajları Neler

Bu kripto para risk taşıyan bir yatırım aracı olsa da, ethereum platformunun yatırımcılar açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar kısaca şunlardır;

Üçüncü şahıslar ethereumun platformundaki hiçbir veriyi değiştirememektedir.

Ethereum’da bulunan uygulamalar fikir birliği ilkesine göre oluşturulmuştur ve gizliliğe dayalı bir ağa bağlıdır. Bu nedenle yolsukluklara karşı dayanıklı bir sisteme sahiptir.

Uygulamaları olası siber saldırılara ve hileli etkinlik durumlarına karşı korunmakta olduğu için sanal paralar arasında güvenli sayılmaktadır.

Ethereum uygulamalarında bozulma ve kapatılma gibi durumlar olmadığı için işlemler yapılırken herhangi bir aksama durumu yaşanmaz.

Ethereum Bitcoin’in Yerini Mi Alacak

Ethereum her ne kadar son zamanların en çok tercih edilen sanal paralarından biri haline gelmiş olsa da hala bitcoin, sanal para kullanımında birinci sırada bulunuyor. Fakat birçok kişi yakın zamanda ethereumun kullanımının bitcoini geçeceğini düşünmektedir. Hatta birçok yatırımcı birbirleri ile bu konuda fikir ayrılığına düşmektedir. Fakat bu iki para biriminden herhangi birinin bir diğerinin kullanımını tamamen ortadan kaldıracağını düşünmek yersiz bir iddiadır.

Ethereum bitcoine en iyi alternatif olarak karşımıza çıksa da ethereumun gözü bitcoinin tahtında değil. Ethereum ekibi, bitcoini altına ethereumu ise petrole benzeterek bu durumu açık bir dil ile daha önce ifade etmişti. Ethereumda kullanılan teknolojinin Dünya’nın internet sisteminde enerji kaynağı olması hedeflenmektedir. Zaten ethereum ekibi bitcoinin geliştirilmesinde bulunan kişilerden oluşmaktadır. Bu iki sanal para birimi birbirlerini rakip olarak görmemektedirler. Gelecekte de hem bitcoinin hem de ethereumun kullanımının şimdiki kullanım oranlarınlarının çok üstünde olması beklenmektedir.

Önceki İçerikÖzdemir Asaf Kimdir, Hayatı ve Eserleri
Sonraki İçerikOrnitoloji Ne Demek, Ornitolog Nasıl Olunur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.