Eşantiyon Ne Demek, Eşantiyon Nedir

Eşantiyon Ne Demek, Eşantiyon Nedir
Eşantiyon Ne Demek, Eşantiyon Nedir

Eşantiyon Nedir

İş dünyasında, çeşitli hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Farklı sektörlerden firmalar, hizmetlerini tanıtmak için birtakım yöntemler kullanmaktadır. Eşantiyon, firmaların tanıtım amaçlı olarak kullandığı yöntemlerden birisidir. Eşantiyon nedir? Aslında çoğu kişi bilse de, bilmeyenler için açıklayalım.

Bu kelime, herhangi bir malın ya da ürünün özelliklerini belirtmek, hedef kitlesine ürünü etkili şekilde tanıtmak için dağıtılan ürünleri ifade eder. Eşantiyon adı altındaki ürünler, ücretsiz olarak verilmektedir. Firmalar, ürettiği ürünlerin kalitesini dağıtılan tanıtım amaçlı bu ürünler ile kanıtlar. Dağıtılan bu ürünler, üretimi gerçekleştirilen ürünün özellikleri hakkında vatandaşlara bilgi vermektedir.

Ayrıca gürünün dışında müşterileri memnun edeceğine inanılan, basit kırtasiye malzemeleri de bazen eşantiyon ürün olarak dağıtılır. Örneğin; hepimiz bir kere de olsa, bir hastaneye gittiğimizde, ilaç tanıtımı için gelen bir mümessil ile karşılaşmışızdır. Mümessiller, tanıtım için doktorlara kalem ve ajanda gibi ürünler getirmektedir. Bu ürünler, eşantiyon olarak adlandırılmaktadır.

Aynı şekilde, üretim sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar, ürünlerini tanıtmak için tadım yapar gibi ürünlerinin mini boylarının dağıtımını yapmaktadır. Bu uygulama birçok tanıtım aracına göre daha etkili bir yoldur. Çünkü, ürünün niteliği ve özellikleri hakkında net bilgi verir. Ürünlerin özelliklerini ve kullanıcılara sağlayacağı avantajları belirtmek için kullanılan eşantiyon ürünlere promosyon ürünler de denilmektedir. Bu ürünler, belirlenen hedef kitlesine dağıtıldıktan sonra, firma tanıtımı için verimli sonuçlar alınmaktadır.

Eşantiyon Ne Demek

Bu sözcük, Fransızca kökenli bir kelimedir. Echantillon kelimesi, Fransızcada numune anlamına gelmektedir. Eşantiyon, bu sözden uyarlanmıştır. Bu kelimeye karşılık olarak, tanıtım, promosyon, örnek ve numune gibi kelimeler de kullanılabilmektedir.

Eşantiyon ne demek sorusuna verilebilecek en net cevap, bir ürünün tanıtımı için, kampanya yöntemiyle dağıtılan ürünlerdir denilebilir. Firmalar, ürünlerini ürettikten sonra, hedefledikleri müşteri kitlesine ulaşabilmek için o ürünleri vatandaşlara tanıtmak zorundadır. Bunu da en iyi şekilde ücretsiz deneme ürünlerleri ile yapabilir. Bu ürünler sayesinde firmalar, kendi markasının güvenilirliğini kanıtladığı gibi, tüketiciye de en etkili yöntemle ulaşmış olur.

eşantiyon ne demek
eşantiyon ne demek

Eşantiyon ürünlerle yapılan kampanyalarda, firmalar tanıtmak istediği ürünlerden örnekler hazırlar, belirlediği bir süre boyunca bu ürünlerin tanıtımını yapar. Bu ürünler, şirketlerin ihtiyaçlarına göre belirli dönemlerde dağıtılabilir.

Açıklamalardan anlaşılacağı üzere eşantiyon, firmalar tarafından ürün reklamı yapmak için dağıtılan ürünlere verilen isimdir. Bu ürünler para ile satılmaz, üretilen ürünün kalitesini tüketicilere kanıtlamak için ücretsiz olarak dağıtılır. Sınırlı ve belirli bir süreci kapsayan ücretsiz deneme ürünü kampanyaları ile firmalar, kısa bir süre içerisinde tüketicilerden olumlu dönüş almaktadır.

Eşantiyon ürünler, kalemden deftere, ajandadan çakmak, şapka, anahtarlık ve kartvizitlik gibi ürünlere kadar birçok üründen oluşabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.