Embesil Ne Demek, Embesil Nedir

Embesil Ne Demek, Embesil Nedir
Embesil Ne Demek, Embesil Nedir

Embesil Nedir

Embesil, bir tür zeka geriliğidir. Halk arasında kullanılan ahmak, budala ve abdal gibi kelimelerin bütünü olarak ifade edilebilir. Kelime olarak argo kullanım olarak tanımlanabilir. Yazımızın devamında embesil nedir ve embesil diye kime denir gibi konularda sizleri bilgilendiriyor olacağız.

Embesillerin zeka düzeyi 26-50 IQ arasında kabul edilmektedir. Bu gruba giren kişiler genel olarak özel eğitimler alabilir, standart işlerde çalışabilir ve aynı zamanda kendi bakımlarını kendileri yapacak düzeydedirler. Zihinsel gelişim bozukluğu olarak tanımlanan bu durum doğuştan ya da sonradan oluşan dış etkenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Orta şiddette zeka geriliği olarak ifade edilen bu hastalığın uzun vadede tedavisi mümkündür. Planlı ve programı olarak kişiye verilecek eğitimlerin sonucunda zeka seviyesi yükseltilebilir.

Embesile neden olabilecek farklı faktörler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi soyaçekimdir. Özellikle hafif derecede enbesiller genetik etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle anne ve babanın geri zekalı oluşu çocuğun da bu şekilde olabileceğinin işaretidir. Bunun dışında annenin gebelik srasında karşılaştığı birtakım tehlikeler bebeğe zarar verebilecek ve bu durum da enbesile neden olabilecektir. Doğum sırasında oluşabilecek hasarlar da yine bu durumun oluşumunda etkilidir. Bebeğin ilk 3-4 yılında geçirdiği ağır hastalıklar da beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

embesil nedir
embesil nedir

Embesil Ne Demek

Enbesil bir çeşit zeka geriliğidir. Embesil ne demek sorusuna daha detaylı bir cevap verecek olursak; her insanın bir zeka seviyesi bulunmaktadır. Enbesil olan kişiler genel olarak 26-50 IQ arasında zekaya sahiptirler. Normal bir kişinin yetenek ve kabiliyetlerinin yarısına sahiptirler. Konuşma ve sosyal iletişimleri sınırlı düzeyde olurlar. Bunların çok az bir kısmı 10-12 yaşlarından sonra okuma ve yazma yeteneklerini sınırlı bir şekilde geliştirebilirler. Kelime hazineleri oldukça kısıtlı olmaları konuşma ve sosyal iletişim kurma konusunda zorlar. Bu da kişiyi hayat boyu olumsuz olarak etkiler. Günlük yaşamlarında basit uyum ve alışkanlıklara ayak uydurabilmeleri pozitif olarak ifade edebileceğimiz özellikleridir. Yapabilecekleri işler oldukça sınırlı olan enbesillerin fazla sorumluluk taşımayan işleri yapabildiklerini söyleyebiliriz. Bunun dışında orta ve uzun vadede çırak statüsünde çalıştırılması durumunda gelişim gösterebildiklerini belirtmemiz gerekiyor.

Lavuk Ne Demek

Embesil Kime Denir

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bu kavram toplum arasında abdal, ahmak ve budala gibi kelimelerle tanımlanan kişiler için kullanılır. Bu bölümde embesil kime denir sorusunun detaylı yanıtlarını arıyor olacağız. Bu bağlamda zeka seviyesi 26-50 IQ arasında olan ve zeka seviyesi tam olarak gelişmemiş kişilere embesil denir. Bu kişilerin tedavisi kesin olarak yapılmasa da, belli düzeyde gelişim sağlandığı bilinmektedir. Kesin olarak tedavi umudunun olmadığı zeka geriliklerinde çocuğun mevcut şartlarda yapabilecekleri üzerinde durulması daha sağlıklıdır. Bu da şartlarını iyileştirme ve bazı alışkanlıklarını daha normal hale getirebilmek için çaba sarf edilmesi çok daha iyi olacaktır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.