Elon Musk Kimdir, Hayatı ve Kariyeri

Elon Musk Kimdir, Hayatı ve Kariyeri
Elon Musk Kimdir, Hayatı ve Kariyeri

Elon Musk Kimdir

Iron Man lakabına layık görülen Elon Musk, hayatımızı değiştirebilen tasarımlara imza atan dünyaca ünlü bir mühendis. Tesla Motors’un CEO’su olarak tanıdığımız bu başarılı adam aslında Paypal’ın da kurucusudur. Bunun yanında Spacex CEO ve CTO’su, Solar City’nin de yönetim kurulu başkanıdır. Bunlar dışında Elon Musk kimdir, hayatı, kariyeri ve başarı öyküsü hakkında daha kapsamlı bilgi verecek olursak;

Elon Musk Hayatı

28 Haziran 1971’de dünyaya gelen Elon Reve Musk, Pretoris Güney Afrika’da doğmuştur. Babası Errol Musk mühendis, annesi Maye Musk ise besleneme uzmanıydı. Üç kardeşin en büyüğü olan bu başarılı mühendis, küçük yaşlarda yeteneğini ortaya koyarak kendi yolunu çizmeye başladı.

Daha küçük yaşlarda başlayan bilgisayar merakı sayesinde gelecekteki yolunu kendisi çizdi. Kendi başına programlamayı öğrenerek kendini bu alanda geliştirdi. 12 yaşında iken kendi tasarladığı “Blastar” oyununu geliştirip bu oyunu satarak tam 500$ kazandı.

Elon Musk’un en büyük hayali Amerika’ya yerleşmekti. Bu amaçla da 17 yaşında Pretoria’da liseden mezun olduktan sonra evinden ayrılıp Kanada’ya yerleşti. Elon Musk’un hayatı bu zamanlarda oldukça zor geçti. Kanada vatandaşlığını aldıktan sonra Montreal’e giden Musk, burada bir yaşam mücadelesi vererek oldukça zor şartlar altında çalıştı.

elon musk kimdir
elon musk kimdir

19 yaşında Kingston, Ontario’daki Queen’s University’e başladı. Burada iki yıl okuduktan sonra Penn’den aldığı burs sayesinde The University of Pennsylvania üniversitesine yerleşerek ABD’ye taşındı. En büyük hayalini gerçekleştiren Musk, burada önce Ekonomi alanında lisans diplomasını aldı. Ayrıca School of Arts and Sciences’de yan dal olarak Fizik bölümünü okuyarak okulunu tamamladı. Kaliforniya’nın Silikon vadisi bölgesine taşınarak Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak istese de bu doktorayı tamamlayamadı.

Elon Musk kaç yaşında ve evlimi hayatı ile ilgili detaylar da merak edilen konulardan. 1971 doğumlu olan Elon Musk ilk evliliğini 2000 yılında Kanadalı Justine Wilson ile yaptı. Çiftin 8 sene süren bu evliliklerinden Damian, Griffin, Xavier, Saxon ve Kai adlarında 5 oğlu oldu. 2010 yılında Elon ve Justin ayrıldı. Aynı sene Tallulah Riley adlı İngiliz aktris ile hayatını birleştiren Musk’un bu evliliği de 2014 yılında sonlandı.

Elon Musk Kariyeri

Elon Musk 1995 yılında Stanford Üniversitesinde Uygulamalı Fizik ve Materyal Bilimi alanında yüksek lisans yapmaya başladı. Ama iki günün sonunda yüksek lisansı bırakarak hayatına yeni bir başlangıç yapmasını sağlayan ilk IT şirketi olan Zip2’yu kurdu.

Elon Musk hayatı için aldığı bu önemli karar ile birlikte yeni bir hayata başlangıç yaparak kurduğu şirketi ayakta tutmak adına her türlü fedakarlığa katlandı. 1999 yılında ise o zamanın en büyük arama motorlarından birisi olan AltaVista Zip2’yu satın aldı. Bu satın alma için AltaVistaya 307 milyon $ nakit ve 34 milyon $ menkul değer verdi.

1999 yılında elektronik ödeme sistemleri üzerine çalışmaya başlayan Musk, çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kurucusu oldu. 2000 yılında ise rakip firma olan Cofinity ile X.com birleşti. 2001 yılında Dünya’da en çok kullanılan ödeme sistemlerinden birisi olan Paypal, X.com’un adı değiştirilerek kuruldu. Elon Musk ise Paypal’ın CEO’su oldu.

2012 yılında Paypal eBay tarafından 1.5 milyar $’a satın alındı. Elon Musk ise bu satıştan 180 milyon $ kazandı. Bundan sonra Elon Musk uzay mühendisliği ve alternatif enerji kaynakları alanlarına yönelerek bu alanda çalışmalar yapmaya başladı.

Musk, 2002 yılında üçüncü şirketi olan SpaceX’i kurdur. Bu şirket roket teknolojisini geliştirmeye odaklanan ve fırlatma araçlarını geliştirip bu alanda üretimler gerçekleştiren bir şirkettir. Falcon 1 ve Falcon 9 SpaceX şirketinin ilk iki fırlatma roketidir. Ayrıca ilk uzay aracı ise Dragon’dur. Ticari bir şirket olan SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonuna araç gönderen ilk şirket olarak tarihe geçmiştir.

Musk, 2002 yılında kurulan SpaceX şirketinin halen CEO’su ve CTO’sudur.

Elon Musk Tesla Motors

Elon Musk biyografisi incelendiğinde her zaman yapmak istediklerinin peşinden giden ve bu alanda kendini geliştiren bir insan görüyoruz. Elon Musk Tesla hikayesinde aslında bunu destekliyor diyebiliriz.

Elon Musk internet, yenilenebilir enerji ve uzayda kolonileşme alanında çalışmalar yapılmasını her zaman desteklemiş ve bu alanda her faaliyete katılmış diyebiliriz.

Elon Musk Tesla Motors hikayesi ise 2004 yılında başlıyor. 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adındaki mühendisler Tesla Motors’u kurdular. Tesla Motors’u kuran bu mühendislerin en büyük amacı ise elektrikli arabalarının seri üretimini gerçekleştirerek kişileri petrol sorunundan kurtarmaktı. Bu amaçla çalışmalara başlayan mühendisleri Elon Musk’da yaptığı 70 milyon $’lık yatırım ile destekleyerek yönetim kurulu başkanı oldu.

Elon Musk elektrikli arabalarının dizaynında rol alarak Tesla Roadster spora arabanın birçok bölümünde önemli tasarımlara imza attı. Yaptığı dizaynlar ile de 2006 yılında Global Green ödüllerinde tasarım ödülü aldı.

elon musk tesla
elon musk tesla

2007 yılında Tesla Roadster’in üretime girmesi düşünülürken yaşanılan aksilikler bu duruma engel oldu. Musk bu süreçte yaşanılan krizi atlatmak için şirkette bu çalışmaları desteklemeyenlerin işine son verdi. En çok sevdiği lüks aracını satarak ve mal varlığını bu işe yatırarak şirketin zor zamanlardan kurtulmasına yardımcı oldu. Yönetim alanında da yaptığı değişiklikler ile yeniden iyi bir şirket kurmayı başardı. Genç mühendis yaşanılan bu aksilikleri en iyi şekilde yönetmeyi başardı ve 2008 yılında Tesla Roadsteri’in ilk üretimi gerçekleşti.

İlerleyen zamanlarda Tesla Motors’a yapılan yatırımlar, hisselerin halka arz edilmesi, Tesla’yı daha da büyüttü ve hedeflerin daha yükseğe çıkmasını sağladı.

2012 yılında üretimine başlanan Tesla Model S araçlar da petrole olan bağımlığı ortadan kaldırıp elektrik ile çalışan ilk araba oldu. 2014 yılında Elon Musk tarafından tanıtılan bu aracın 0-100 km hızlanması 3.2 saniye sürmektedir. Arabada otopilot teknolojisi kullanılmış. İleri bakan kamera, 360 derecelik ultrasonik sensor, yayaları tanımlama özelliği, çarpışmaları engelleme, şerit değiştirme ve hız tabelalarını algılayarak hızı buna göre algılayabilme özelliklerine sahip bir araç tasarlanmıştır.

Elon Musk Tesla ile birlikte zaman içerisinde büyüyerek bilişim, otomotiv ve elektronik alanlarında genişleyerek yoluna devam etmekte. 2014 yılında aldığı patent sayesinde de elektrikli motorların gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Elon Musk SolarCity

Elon Musk’un kuzenleri Peter ve Lydon Rive kardeşlerin projesi olan SolarCity 2006 Temmuz ayında kurulmuştur. SolarCity’nin amacı kurulan güneş panelleri ile güneş enerjisinden yararlanmak. Bu amaçla yapılan çalışmaları destekleyen Elon Musk şirketin gelişmesine yardımcı olarak şirketi satın aldı ve yönetim kurulu başkanı oldu. Şu an SolarCity güneş panelleri ve şarj istasyonları üzerinde çalışmalar yapmakta.

Elon Musk Hyperloop

Elon Musk’un adından söz edince Hyperloop projesinden bahsedilmez ise olmaz. Hyperloob; yüksek hızda çalışan toplu taşıma sistemidir. Elon Musk’un tamamen kendi tasarımı olan bu araç metro gibi yapılan tüneller içerisinden gidecek ve vakum teknolojisi kullanacak. Bu aracın çalışmasını sağlayacak olan enerji ise güneş panellerinden elde edilecek. Hyperloop saatte 1200 km/h ulaşacak bir sistem.

Elon Musk Oyunculuk Deneyimi

2010 yılında gösterime giren Iron Man 2 filminde Tony Stark karakterinin ilham kaynağı olarak küçük bir sahnede rol almıştır.

Önceki İçerikiPhone X Özellikleri , Türkiye ve Amerika Fiyatı
Sonraki İçerikNarlı Pasta Tarifi, Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.