Elma Sirkesi Nasıl Yapılır, Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesi nasıl yapılır, elma sirkesinin faydaları nelerdir?
elma sirkesi nasıl yapılır, elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz elma sirkesinin sağlığımız açısından birçok faydası vardır. Elma sirkesi, kilo vermek ya da formunu korumak isteyenler için önemli bir besindir. Ayrıca diyabete, kan şekerini düzenlemeye hatta kolesterole iyi gelen, oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası olan elma sirkesini evde yaptığınızda tadına doyum olmamaktadır. Koruyucu madde içermeyen, en doğal şekliyle kendi sirkesinizi kendiniz yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda elma sirkesi nasıl yapılır, elma sirkesinin faydaları nelerdir konularına değindik. Yazımızın faydalı olmasını dileriz.

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Sirke yapımında kullandığınız malzeme önemlidir. Fakat sirkeyi hangi koşullar altında yaptığınız sirkenin kalitesini etkileyen en temel unsurdur. Çünkü sirke, elmanın fermantasyonu ile elde edilir. Fermantasyon sürecinde ortamın ısısı oldukça önemli bir konudur. Isı çok düşük veya yüksek olursa fermantasyonu sağlayan maya sağlıklı çalışmayacaktır. Bu durum ise haliyle sirkenin tadını, kokusunu hatta keskinliğini etkileyecektir. Dolayısıyla en kaliteli sirkeyi yapmanın püf noktasının ideal koşulları sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. O halde sirke yapımında ihtiyaç duyacağımız malzemeleri paylaşıp elma sirkesi nasıl yapılır, anlatalım. İşte detaylar…

Elma Sirkesi Malzemeleri:

 • 3 Kg Elma
 • 1 Tatlı kaşığı kaya tuzu
 • 1 Yemek kaşığı nohut
 • 2 Yemek kaşığı toz şeker
 • 1 Adet 4-5 lt cam kavanoz
 • 4 lt su
Elma Sirkesi Yapımı

Az önce belirttiğimiz üzere elma sirkesi yapımında kullandığımız malzeme ve sirkeyi yapacağımız ortam koşullarının önemi oldukça büyüktür. Örneğin, elmaların tamamının tatlı ya da ekşi olması, tadını olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple elma seçiminde dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Temin edebilirseniz yaban elması ya da amasya elması sirke yapımı için en ideal elma türleridir. Bu elma türlerini temin etme imkanınız yoksa sirkeyi üçte ikisi tatlı, üçte biri ise ekşi elmalardan yapmanızı tavsiye ederiz. Elmaları tavisye ettiğimiz şekilde temiz ettiyseniz elma sirkesi nasıl yapılır, şimdi anlatabiliriz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?
 • Öncelikle elmaları güzelce yıkayın. Kabuklarını soymadan parçalara ayırarak kavanoza doldurun.
 • Ardından elmaların tamamı su içinde kalacak şekilde üstüne 3,5- 4lt su ekleyin. Bu noktada kavanozu tamamen su doldurmamaya dikkat edin. Çünkü fermantasyon başladığında köpürme ile birlikte taşma ihtimali söz konusu olacaktır.
 • Suyunu koyduktan sonra 1 tatlı kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı nohutu da kavanoza ekleyin. Nohut ve şeker fermantasyonun başlaması için gereklidir. Ancak nohutunuz yoksa buğday ya da bulgur da kullanabilirsiniz.
 •  Tüm malzemeleri kavanoza ekledikten sonra kavanozun üzerine temiz bir bez kapatıp iple bağlayabilir ya da lastikle sıktırabilirsiniz. Asla kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatmayın. Eğer böyle bir şey yaparsanız fermantasyon başladığında içerde sıkışan hava kavanozu patlatacaktır. Dolayısıyla içine toz ve benzeri yabancı maddeler girmeyecek ancak hava alacak şekilde kavanozun ağzını kapatmanız gereklidir.
 • Ardından kavanozu serin ve karanlık bir ortamda yaklaşık 45- 50 gün bekletmeniz gerekecektir. Sirke yapımı için ideal sıcaklık 18-22 derece arasıdır.
 • İlk günlerde elmalar kavanozun üstünde birikecektir. Her gün en az bir kere tahta ve yağdan tamamen arındırılmış bir kaşık ile bu elmaları alt üst etmelisiniz. Aksi takdirde üste kalan elmalar küflencek ve sirkenizin bozulmasına neden olacaktır. Elmaların tümü kavanozun dibine çökene kadar en kötü ihtimalle gün aşırı bu karıştırma işlemini yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Fermantasyon başladığında kavanozun üstü köpük ya da beyaz bir tabaka ile kaplanacaktır. Bu tabakanın küf olduğunu düşünüp asla temizlememelisiniz. Bu beyaz tabaka, sirke yapımında doğru yolda olduğunuzun göstergesidir.
 • Bu şekilde 45-50 günü tamamladığınızda kavanozu olduğu yerden alın ve sirkeyi süzüp şişelere doldurun. Bu noktada cam şişe kullanmanızı ısrarla tavsiye ederiz. Artık elma sirkeniz hazırdır. Afiyetle tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesinin faydaları nelerdir?
elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için beslenme düzeninizde mutlaka elma sirkesine yer vermelisiniz. Çünkü elma sirkesinin tahmininizden çok faydası vardır. Özellikle tip 2 diyabete sahip olan bireylerin kan şekerini düzenleyici oluşu dikkate değerdir. Ayrıca doğal bir dezenfektan olan elma sirkesi vücudumuzu mikroplardan da korumaktadır. Fakat faydaları bunlarla sınırlı değildir. Düzenli olarak elma sirkesi kullanmak istiyor ve elma sirkesinin faydaları nelerdir, diye merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Cilt temizliği için kimyasal temizleyiciler kullanmak istemiyorsanız elma sirkesi tam aradığınız ürün olabilir. Elma sirkesinin cilde faydaları arasında en fazla göze çarpan özelliği doğal bir cilt temizleyici olmasıdır. Ayrıca düzenli kullanmanız durumunda ciltteki ölü deriyi temzileyerek daha canlı, ferah bir cilde sahip olmanızı sağlar. Sivilcelerle veya yağlı ciltle başınız dertte ise elma sirkesi yine imdadınıza yetişecektir. Hem sivilce oluşumunu engelleyecek hem de daha yağsız daha nemli bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde saç ve saç derisi problemleri yaşamışızdır. Özellikle kepek, birçoğumuz için oldukça ciddi bir sorundur. Ancak bu ve benzeri problemler elma sirkesinin saça faydalarını öğrendiğinizde ortadan kalkacaktır.

Elma sirkesi ile saçlarınıza daha canlı bir görüntü kazandırabilirsiniz. Doğal bir arındırıcı olan elma sirkesi ile saç diplerini kepek, kir ve benzeri oluşumlardan arındırabilirsiniz. Ayrıca daha yumuşak, pırıl pırıl saçlar için de elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Dişe Faydaları

Sağlıklı dişler için ağız sağlığına olabildiğince dikkat etmek gerekir. Çünkü ağızda biriken bakteriler temizlenmediği takdirde dişlerimizi yavaş yavaş çürütmektedir. Elma sirkesinin dişe faydaları ise bu noktada önem kazanmaktadır. Sabah ve akşam dişlerinizi fırçalarken sirke ile gargara yapmak ağızda biriken mikropları öldürecektir. Böylece dişlerinizi korumuş olacaksınız. Ancak sirke ile gargaradan sonra mutlaka bol su ile ağız içini durulamanız gerektiğini unutmayın.

Elma Sirkesinin Reflüye Faydaları

Midede biriken asit reflüye sebep olur ve özellikle geceleri kişiyi çok rahatsız eder. Elma sirkesinin reflüye faydaları arasında en göze çarpanı midedeki asit dengesini sağlamasıdır. Düzenli olarak yemeklerden önce ılık suya karıştırılmış 2 yemek kaşığı elma sirkesi için. Böylece reflüye iyi geldiğini göreceksiniz.

Elma Sirkesinin Tansiyona Faydası

Kan basıncını dengelemede elma sirkesinin etkisi büyüktür. Böylece tansiyonunuz stabil kalır.

Elma Sirkesinin Şekere Faydaları

Açlık kan şekerinizi düşürmek istiyorsanız yatmadan önce 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi içmeniz yeterli olacaktır. Elma sirkesinin şekere faydaları konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü tip 2 diyabetli bireylerde fayda sağlarken tip 1 diyabetli bireylere zararı söz konusudur.

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

elma sirkesi nasıl içilir?
elma sirkesi nasıl içilir?

Vücudumuz için birçok faydası olan elma sirkesini ideal ölçüde içmek gerekir. Çünkü bilinçsizce tüketilmesi durumunda mideye zarar verebilir. O halde elma sirkesi nasıl içilir, ideal ölçüsü nedir, hemen anlatalım.

Elma sirkesini sade olarak içmemeniz gerekir. Bir çay bardağı ılık suya 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyup içebilirsiniz. Elma sirkesini, sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce içmenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz bir miktar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları, tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri veya bilgiler genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler tıbbi teşhis veya tedavi yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her uygulama öncesinde mutlaka uzman doktora danışılması gereklidir. Uzman doktora danışmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

 

 

Önceki İçerikVücut Yağ Oranı Hesaplama, İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.