Elma Kaç Kalori, Elmanın Besin Değeri Nedir?

elma kaç kalori, elmanın besin değeri nedir?
elma kaç kalori, elmanın besin değeri nedir?

Çeşit çeşit elmanın yetiştiği bir ülkede yaşamak bizim için büyük şans. Çünkü hem lezzetli hem sağlımız için birçok fayda barındıran elmayı bol bol yeme imkanına sahibiz. Ancak formuna dikkat edenler ya da kilo vermek isteyenler için ed durum aynı mı? Onlar da bol bol, çekinmeden elma yiyebilirler mi? İşte tam da bu sebeple elma kaç kalori, elmanın besin değeri nedir, elma kilo aldırır mı gibi sorulara cevap hazırladık. Sizin için özenle hazırladığımız bu yazıyı okuyarak hem elmanın kalorisi, besin değeri hakkında bilgi sahibi olabilir, hem de elmanın bilinmeyen faydalarından haberdar olabilirsiniz.

Ayva Kaç Kalori?

Elma Kaç Kalori?

elma kaç kalori?
elma kaç kalori?

İster formunuzu korumak isteyin isterseniz kilo vermek… Ancak elmayı asla hayatınızdan çıkarmayın. Çünkü elma, zayıflamanıza yardımcı olurken sağlığınız için ise birçok fayda sunmaktadır. Peki, sağılımız için birçok faydası olan elma kaç kaloridir? Hemen açıklayalım.

 • İyi bir lif deposu olan elma kalorisi yüksek bir besin değildir. 100 gr ağırlığa sahip orta boy bir elmanın kalori değeri yaklaşık olarak 52’dir.
 • Küçük boy, ağırlığı 80 gr olan 1 adet elma kalori değeri ise 41 kaloridir.
 • Büyük boy, 150 gr ağırlığında 1 adet elma ise yaklaşık 78 kaloriye sahiptir.

1 Dilim Elma Kaç Kalori?

Tam bir elma bana çok gelir diyorsanız her gün 1 dilim elma tüketmek ihtiyacınız olan besinleri almak için yeterli olabilir. Peki, 1 dilim elma kaç kaloridir?

 • Küçük boy, ağırlığı 20 gr olan olan 1 dilim elma kalori değeri yaklaşık 10’dur.
 • Orta boy büyüklükte, yaklaşık 25 gr 1 dilim elmanın kalorisi ise 12,5’tir.
 • Ağırlığı yaklaşık 38 gr olan 1 dilim büyük boy elma kalori değeri ise 19’dur.

1 Adet Kırmızı Elma Kaç Kalori?

Diyet programınızda, özellikle de ara öğünlerde elmaya yer verebilirsiniz. Böylece hem karnınızı doyurmuş olursunuz hem de fazla kalori almamış olursunuz. Oldukça doyurucu bir besin olan 1 adet kırmızı elma kaç kalori diye merak ediyorsanız işte detaylar…

 • Ağrılığı 90 gr olan küçük boy 1 adet kırmızı elma kalori değeri yaklaşık olarak 47,2’dir.
 • Orta boy 120 gr ağırlığa sahip 1 adet kırmızı elma ise yaklaşık 62 kaloridir.
 • Ağırlığı 150 gr olan büyük boy 1 adet kırmızı elmanın kalori değeri ise 78’dir.

1 Adet Yeşil Elma Kaç Kalori?

Hem tadıyla hem de görüntüsüyle iştah açan meyvelerden biri olan yeşil elma, kalorisi yüksek bir meyve değildir. Dolayısıyla da kilo vemek isteyenleri ya da formuna dikkat edenleri asla üzmez. Peki, 1 adet yeşil elma kaç kaloridir?

 • Ağırlığı yaklaşık 80 gr olan küçük boy 1 adet yeşil elma kalori değeri 41.7’dir.
 • 100 gr ağırlığa sahip orta boy 1 adet yeşil elma ise yaklaşık 52,2 kaloridir.
 • Ağırlığı 130 gr olan 1 adet yeşil elma kalorisi ise 68’dir.

Elmanın Besin Değeri Nedir?

elmanın besin değeri nedir?
elmanın besin değeri nedir?

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamamız gerekir. Söz konusu besin değerleri olduğunda ise elma, mucizevi bir meyvedir. İçerdiği vitamin ve mineraller, vücudumuzun için kritik öneme sahiptir. O halde elmanın besin değeri nedir? Hemen açıklayalım.

Elmanın tam bir vitamin ve mineral deposu olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, suda çözünen tüm vitaminler elmada bulunur: A vitamini, B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminleri ayrıca C, G, E ve K vitaminleri buna örnektir. Bununla beraber magnezyum, potasyum, silisyum, manganez, fosfor, bakır, çinko, demir, bor ve kükürt mineralleri de elmada vardır.

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklardan korunmak için elma ideal bir meyvedir. Her gün 1 adet elma yemek, günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır. Elmanın besin değeri nedir, sorusuna gelince detaylar şöyledir:

Elmanın Besin Değerleri:

Besin değeri tablosu hazırlanırken 100 gr elmanın besin değeri dikkate alınmıştır.

 • Kalori: 52.2 Kcal
 • Protein: 0,2 gr
 • Karbonhidrat: 14 gr
 • Kolesterol: 0 gr
 • Yağ: 0,6 gr
 • Lif: 1,8 gr
 • Kalsiyum: 7 mgr
 • Potasyum: 110 mgr
 • Magnezyum: 8 mgr
 • Fosfor: 10 mgr
 • Demir: 0,3 mgr
 • Sodyum: 1 mgr
 • A vitamini: 90 ıu
 • B1 vitamini: 0,03 mgr
 • B2 vitamini : 0,02 mgr
 • B3 vitamini: 0,01 mgr
 • B6 vitamini: 0,3 mgr
 • Folik asit: 0,5 mcgr
 • C vitamini: 10 mg
 • E vitamini: 0,7 mgr
Elma Kilo Aldırır Mı?
elma kilo aldırır mı?
elma kilo aldırır mı?

Gün içinde aldığınız kalori miktarı harcadığınızdan fazla olduğunda kilo almanız kaçınılmazdır. Dolayısıyla formuna dikkat eden, kilo almak istemeyen biri iseniz tükettiğiniz besinlerin kalorisini gözden kaçırmamanız gerekir. Çok hareketli bir yaşam tarzınız yok ise tükettiğiniz besinlerin düşük kalorili olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Bu durumda elma kilo aldırır mı, diyette elma yenir mi ? Hemen açıklayalım.

Elma kalorisi yüksek bir besin değildir. Ayrıca lifli bir yapısı olduğu için kişiyi uzun süre tok tutar. Bundan dolayı elma kilo aldırmaz. Hatta diyet programlarında özellikle ara öğünlerde en sık tercih edilen besinlerden biridir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

elmanın faydaları nelerdir?
elmanın faydaları nelerdir?

Sağlığımız için birçok fayda sunan elma, mucizevi bir meyvedir. Zengin besin içeriği sayesinde herkesin mutlaka tüketmesi gerekir. Üstelik düşük kalorisi sayesinde formunu korumak isteyen ya da kilo vermek isteyenlerin de gönül rahatlığı ile tüketebileceği bir besindir. O halde elmanın faydaları nelerdir, elmanın bilinmeyen faydaları nelerdir, nelere iyi gelir, birlikte inceleyelim.

Elmanın Sindirime Faydaları

Sindirim sistemimizin sağlıklı çalışması için bağırsak florasını korumamız ayrıca lifli gıdalar tüketmemiz gerekir. Elmanın sindirime faydaları ise iki durum için de geçerlidir. Elma hem bağırsak florasını korumaya yardımcı olur hem de yüksek lifli yapısı sayesinde kabızlığı önlemektedir.

Elmanın Bağışıklık Sistemine Faydaları

Özellikle kış aylarında bağışıklığımız düşmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz için ise C vitamini içeren besinler tüketmemiz gerekir. Birçoğumuz bu sebeple portakal, mandalina tüketmeyi tercih eder. Ancak elmanın bağışıklık sistemine faydalarından haber olunca bundan sonra portakalın, mandalinanın yanında elma da tüketeceksiniz. Çünkü elmada bolca C vitamini bulunmaktadır. Böylece bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Elmanın Dişlere Faydası

Elmayı mutlaka kabuğu ile ısırarak yemeniz gerektiğini duymuş muydunuz? Duymadıysanız bundan sonra bu şekilde yemenizi tavsiye ederiz. Çünkü elmanın dişlere faydası bu şekilde daha fazladır. Özellikle yemeklerden sonra elma yemek, doğal bir diş fırçası görevi görür. Diş yüzeyini ve aralarını temizlemeye yardımcı olur. Ancak sabah akşam genel bir ağız bakımı yapmanız yine de gereklidir.

Elmanın Kolesterole Faydası

Kötü kolesterol, hayat kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Oysa elma yiyerek kötü kolesterolü düşürmek mümkündür. Elmanın kolesterole faydası ise bununla sınırlı değildir. Elma, içeriğindeki fenoller ve petkin maddesi sayesinde kötü kolesterolü düşürürken öte taraftan iyi kolesterolü de yükseltmektedir.

Elmanın Kalbe Faydaları

Yakın dönemde yapılan araştırmalar sonucunda elmanın bilinmeyen faydalarından biri daha keşfedildi. Bu araştırmalar sonucunda elmada phenylalanin adlı bir maddenin olduğu, bu maddenin ise kalbin daha stabil çalışmasını sağlayan Q enzimini harekete geçirdiği anlaşıldı. Ancak elmanın kalbe faydaları bununla sınırlı değildir. Ayrıca yüksek kolesterole engel olduğu ve potasyum minerali içerdiği için damar sağlığını koruduğu, atardamarlarda plak oluşumuna izin vermediği anlaşılmıştır.

Elma Demir Eksikliğine İyi Gelir mi?

Kansızlıktan şikayetçi iseniz bu durumun temel sebebi vücudunuzdaki demir eksikliğidir. Bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolu ise demir bakımından zengin besinler tüketmektir. Demir bakımından zengin besinler tüketmek, demir eksiliğine dolayısıyla da kansızlığa iyi gelecektir. Bu durumda elma demir eksikliğine iyi gelir mi, iyi gelirse ne sıklıkla yememiz gerekir? İşte detaylar…

Elma, demir minerali bakımından zengin bir meyvedir. Dolayısıyla demir eksikliğine iyi gelir. Ancak düzenli olarak yemeniz gerekir. Genellikle her gün 1 adet elma yemek, demir eksikliğini gidermeye büyük katkı sunacaktır.

Elma Mide Ağrısına İyi Gelir mi?

Reflü ,gastrit gibi mide sorunları, hem yanmaya hem de mide ağrılarına sebep olur. Bu ve benzeri mide ağrıları için öncelikle doktor yardımı almak şarttır. Ancak bazı durumlarda midedeki asit birikmesine bağlı ağrıları, beslenmemize dikat ederek de çözebiliriz. Bu konuda birçok tavsiye söz konusudur ancak elma mide ağrısına iyi gelir mi, en çok merak edilenlerinden biridir.

Elma, lif bakımından zengin bir meyvedir. Düzenli tüketmeniz durumunda mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır. Bazı kişilerde aç karnına yendiğinde ise mide ağrılarına engel olduğu görülmüştür. Eğer siz de mide ağrıları çekiyorsanız her gün bir adet elma yiyerek bu ağrılara engel olmayı deneyebilirsiniz.

Elma İshale İyi Gelir mi?

Lifli yapısı sayesinde bağırsak hareketliliğini düzenleyen elma ishale iyi gelir mi, diye düşünüyorsanız bu konuda size iki tavsiyemiz olacaktır. Hem elma yiyerek hem de bağırsak florasını düzenleyen elma sirkesi içerek ishale engel olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerek nokta şu ki ishal tehlikeli bir rahatsızlıktır. Günlerce sürmesi, kişinin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple doktora başvurmak, doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek gereklidir.

 

 

 

Önceki İçerikEvde Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.