Ekinoks Nedir, Ekinoks Tarihleri Neler

Ekinoks Nedir, Ekinoks Tarihleri Neler
Ekinoks Nedir, Ekinoks Tarihleri Neler

Ekinoks Nedir

Yılda sadece iki kez gerçekleşen ekinoks olayları dünya genelince insanların ve gök bilimine ilgi duyan herkesin oldukça dikkatini çekmiştir. Türkiye ve genel itibariyle bütün dünyanın şahit olduğu bu olay yılda yalnızca iki kez gerçekleşiyor. Ekinoks nedir sorusunu daha detaylı açıklamak gerekirse:

Ekinoks, yılda 2 kez gerçekleşen güneş ışınlarının dünya üzerine dik bir açıyla düşmesi olayıdır. Bu olayı seyretmeyi ciddi bir hobi haline getiren dünyada binlerce insan bulunuyor. Görsel bir uzay olayı olarak betimlenebilen bu olayın evrenin bir oyunu olarak nitelendiren çeşitli uzay bilimi araştırmacılarının yazılarına da rastlayabilirsiniz.

Güneş Tutulması Nedir

Ekinoks Nasıl Gerçekleşir

Bir diğer merak edilen soru da ekinoks nasıl gerçekleşir sorusudur. Ekinoks gerçekleşmesi için yılın belirli tarihlerinin öncelikle gelmiş olması gerekir. Ekinoks bu dönemler geldiğin kutuplardan geçirmiş olduğu aydınlanma çemberleri nedeniyle Kuzey ve Güney yarım küreyi eşit miktarda etkisi altına alır. Doğal olarak çok sık gerçekleşmeyen bu olay aslında her toplum tarafından fark edilmemektedir. Çünkü güneş belirli dönemler içerisinde yalnızca belirli alanlarda etkisini gösterir.

Ekinoks Tarihleri

Tarih itibariyle bir inceleme yazısını ele alarak bilgileri şöyle açıklamak mümkündür. 21 Aralık 2010 tarihinde yapılan uzay bilim araştırması sonucunda oğlak dönencesine denk gelen ışınların ekvatora dik olarak düştükleri tespit edilmiştir. 21 Haziran 2011 tarihindeki çalışma sonucunda da güneş ışınları kutuplara ermesiyle birlikte yengeç dönencesine dik olarak vurmuş ve ekvatora dik ışınlarını göndermiştir. Bu olay yukarıda da belirtildiği gibi dünyanın her bölgesinden fark edilememektedir. Türkiye dik ışınları hissedebilen nadir ülkelerden birisidir. Ekinoks tarihleri yukarıda belirtildiği dönemlerde gerçekleşmektedir.

İlkbahar Ekinoksu Nedir

Özellikle o havaların hafiften sıcaklamaya başladığı dönemlerin tam olarak başlangıcını oluşturduğu bile dile getirilen İlkbahar ekinoksu aslında çokça merak edilen bir konudur. 21 Mart tarihinde gerçekleşen bu ekinoks aslında baharın geldiğinin habercisidir.

Sonbahar Ekinoksu Nedir

Sonbahar aylarının gelmesiyle mevsim dönümlerinin harika bir ifade ediş şekline sahip olan evren sonbahar ekinoksu 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşmektedir.

Yaz Ekinoksu Nedir

Yukarıda anlatmış olduğumuz 21 Aralık ve 21 Haziran tarihleri aslında yazın ve kışın asıl geldiklerini haber eden haberciler arasındadır. Yaz gün dönümü olarak bilinen yaz ekinoksu her yılın 21 Haziran tarihinde öğlen saatlerinde meydana gelmektedir.

ekinoks nedir
ekinoks nedir

Kış Ekinoksu Nedir

Anlatıldığı üzere kış aylarında ocakların, sobaların ve kombilerin yanması gerektiği mesajını insanlara veren kış ekinoksu 21 Aralık tarihlerinde dünyada gerçekleşmektedir. Gerçekleşen bütün bu olaylar sadece yılın 1 günü sürmektedir. Eksenlerin birbirlerine uymaması nedeniyle hızla geçip giden bu olaylar aslında insan hayatında zamanı temsil eden harika kavramlardır.

Ekinoks Olayları Hangi Yarım Kürelerde Etkilidir

Kuzey ve Güney yarım kürelerinde etkili olan bu olaylar belirli tarihler arasında Kuzey’de ardından Güney’de başlarlar. Bu düzen asla kaybolmamaktadır. Ancak güneş ışınları dik olarak geldikleri mesafeyi kısa sürede kaybetmektedirler. Kuzey yarım küreye vurduğu ilkbahar ekinoksu olarak bilinen 21 Mart ekinoksu 23 Eylül Sonbahar ekinoksu olarak bu süre arasında yaşanır.

Güney yarım kürede ise bu süre zarfında tam zıttı bir mevsim yaşanmaktadır. Mevsimleri belirleyen bu ekinokslar 21 Mart Sonbahar ekinoksu ve 23 Eylül İlkbahar ekinoksu olarak ikiye ayrılır. Bu olaylar ile birlikte yaz ve kışın Kuzey ve Güney yarım kürelerde neden farklı dönemlerde yaşandığı açıklanmıştır. Kısacası bunun nedenini de belirtmek gerekirse; o dönemler içerisinde güneş ışınları bir bölgeyi etkisi altına aldığında diğer bölge daha çok karanlıkta kaldığı için mevsim döngüleri gerçekleşmektedir. Bu döngüler sadece yılın belirli dönemlerinde gerçekleşir. Bitiş tarihi itibariyle diğer yarım küreyi etkise altına alan Güneş ile birlikte mevsim geçişi tamamlanmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here