Ego Nedir, Egoist Ne Demek

Ego Nedir, Egoist Ne Demek
Ego Nedir, Egoist Ne Demek

Ego Nedir

Ego ve egoist sözcükleri günlük hayatta çok sık kullanılan iki kavramdır. Peki tam olarak bu iki kavram ne demektir. İlk olarak ego nedir sorusunu yanıtlayacağız. Ego kısaca benlik demektir ve kelime kökeni Latinceden gelmektedir. Bu kavramı daha detaylı incelediğimiz de ise kendi çıkarlarını gözetirken başkalarını düşünmeme hali olarak da adlandırabiliriz.

Ego kavramı bencillik kavramı ile yakından ilişkilidir. Çünkü insanın kendisini diğer insanlara göre daha üstün görerek sadece ben önemliyim düşüncesi bu iki kavram içinde geçerli bir durumdur. Egonun aşırı özgüvenden kaynaklandığı düşünülse de aslında kişinin kendisini ezik hissetmemek için olduğundan daha üstün gözükme çabası egolu davranışları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle ego kavramı ile özgüven kavramı tamamen farklı iki anlama sahiptir. Egosu yüksek kişileri özgüveni yüksek olarak değerlendirmek oldukça yanlıştır.

Narsist ne demek öğrenmek için tıklayın.

Egoist Ne Demek

Ego ile yakından alakalı bir kavram olan egoist ne demek sorusunu ise kısaca egolu davranışlarda bulunan kişilere egoist denir, şeklinde açıklayabiliriz. Benlik duygusunun normalden daha üst seviyelerde olması egoistliği ortaya çıkarmaktadır. Bütün insanlarda az da olsa ego duygusu bulunmaktadır. Fakat bu duygunun aşırıya kaçması egoist kavramını ortaya çıkarmıştır. Egolu davranışlarda aşırıya kaçılmadığı müddetçe ego olumsuz bir kavram değildir. Fakat aşırı egoya sahip olmak, başka insanlara zarar vereceği için olumsuz bir özelliktir. Aşırı egolu olarak adlandırılan insanlarda ise ego duygusu çok yüksek olduğu için bu durum olumsuz bir özelliktir.

Egoist Kime Denir

Birçok insan aşırı egolu olduğu halde bunun farkında değildir ya da farkında olsa bile bu durumu kabullenmek istemez. Bu nedenle egoist kime denir sorusunu yanıtlayacağız. Sürekli olarak ben diyen, her şeyde kendisini düşünen insanlara egoist denilmektedir. Aşırı egolu davranışlar içerisinde olan insanlar genellikle çevreleri tarafından sevilmemektedir. Bu durumun en önemli nedeni ise aşırı egolu kişiler için söz konusu bir olayda kendi çıkarları başkalarına zarar verecek bile olsa daima ön plandadır. Yüksek egolu insanlar kendi hedef ve arzularına ulaşabilmek için çevresindeki kişilere düşünmeden bencilce davranmaktan kaçınmazlar. Egoist kişiler yaptıkları bu olumsuz tutumların çoğu zaman farkında bile değildirler. Çünkü bu tür insanların empati kurma yetenekleri ya hiç yoktur ya da çok zayıftır.

Egoist İnsan Nasıl Anlaşılır

Egoist insan, kısa süre içerisinde bulunduğu ortamda sergilediği hal ve tavırlardan kolaylıkla anlaşılmaktadır. Egoist insanları daha kolay fark edebilmek için karşınızdaki kişinin konuşmalarına dikkat etmeniz size birçok ipucu verecektir. Bu tür insanlar her cümlelerinin başında genellikle ben kelimesini kullanırlar ve sürekli olarak kendilerinden bahsederler. Aşırı egolu insanların bir diğer özelliği ise kendilerine yapılmasını istemedikleri hareketleri başkalarına yapmaktan çekinmemeleridir. Sürekli olarak kendilerini övmeleri, başarılarını abartmaları, hatta başarısızlıklarından bile kendilerine olumlu bir pay çıkarmaları egosu yüksek kişilerin davranışları arasında bulunmaktadır.

egoist kime denir
egoist kime denir

Ayrıca bu insanlar kendilerine herkesin saygı göstermesini beklerlerken başkalarını küçük düşürmekten de zevk alırlar. Bu kişiler başlarına gelen bütün olumsuzluklardan her zaman başkalarını sorumlu tutarlar ve asla kendilerinde hata aramazlar. Çevrelerindeki insanlara zarar vermekten sakınmayan bu tür insanlar, etraflarındaki insanları kullanma konusunda da oldukça beceriklidirler ve emir cümleleri kurarak herkesi hakimiyetleri altına almak isterler.

Egolu kişiler farkında olsalar da olmasalar da egolarına yenik düşerler. Başkalarını asla dinlemeyen aşırı egoya sahip kişilerin genel tavrı ise her zaman ve her konuda her şeyin en iyisini ben bilirim düşüncesidir. Bazı kişiler bu durumun farkına vararak egolarını yenmeye çalışsalar da birçoğu hiç kimseyi umursamadan egolu davranışlar sergilemeye devam eder.

Egonun Ve Egoist Olmanın Zararları

Egolu kişiler bencilce yaptıkları davranışlar ile ilk olarak etrafındaki kişilere zarar verseler de, kendilerine de dolaylı yoldan zarar verebilmektedirler. Egoist bir insanla yaşamak ya da vakit geçirmek herkes için zordur. Bu nedenle aşırı egoya sahip insanlardan herkes uzak durmaktadır. Egoist insanların en yakınları bile bir süre sonra kendilerini korumak adına bu tür kişilerden uzaklaşma yolunu seçmektedirler. Bu durum ise egoistleri derin bir yalnızlığa itmekte ve sevilmeyen bir insan haline getirmektedir. Ayrıca yüksek egolu insanlar kendilerini yücelttiklerini zannederken, her geçen gün insani değerlerini yitirmektedirler. Bu tür insanların ne kendilerine ne de çevrelerine bir yararı yoktur.

Aşırı Ego Nasıl Yenilir

Ego aslında bir benlik duygusu olduğu için her insanda bir parça vardır. Fakat her şeyde olduğu gibi bu durumda da doz önemlidir. Yani aşırı ego sahibi olmak insanı egoiste dönüştürür. Egolu davranışları engellemek aslında biraz da olsa insanın elinde olan bir durumdur. Peki ego yenilmesi gereken bir kavram mı?

Aşırı ego kesinlikle yenilmesi gereken bir duygudur. Çünkü aşırı egoyla sergilenen davranışlar hem etrafa zarar veren, etik olmayan davranışlardır, hem de egosu yüksek kişiler yalnızlığa mahkum kişilerdir.

Bu durumun en önemli nedeni ise egoistlerin çevreleri tarafından sevilmemeleridir. Çünkü kendisine zararı olan bir kişiye hiç kimse ömür boyu katlanmaz. Aşırı egolu davranışları yenebilmek için atılabilecek en önemli adım tevazudur. Çünkü alçak gönüllü davranmak egolu davranışların en büyük düşmanıdır. Bir insan egolarını kontrol altına alamadığı zaman aklına herkesin eşit şekilde yaratıldığını, kimsenin kimseden üstün ya da alçak olmadığını aklına getirmesi gerekir.

Önceki İçerikGıda Boyası Nerede Satılır, Evde Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikAliExpress Nedir, AliExpress Güvenli Mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.