Ebabil Kuşu Nedir, Özellikleri

Ebabil Kuşu Nedir, Özellikleri
Ebabil Kuşu Nedir, Özellikleri

Ebabil Kuşu Nedir

Ebabil kuşu, değişik özellikleriyle, diğer canlı türlerinden belirgin derecede ayrılan kuş türüdür. Ebabiller, gerek boyları, gerek renkleri, gerekse uçma şekilleri açısından diğer kuş türlerinden farklı olan tuhaf ve merak edilen kuşlardır. İlginç özellikleriyle birçok kişi tarafından merak edilen ebabil kuşu nedir sorusunun cevabı için, bu tuhaf canlıların özelliklerine kısaca değinelim.

Ebabil Kuşu Özellikleri

Ebabil kuşları, ömrünü havada geçiren, çatallı kuyruğu ile kanatlarını hiç kapatmadan uçma özelliğine sahip kuşlardır. Bu kuşlar, diğer kuşlara nazaran çok daha hızlı hareket ederler ve tüm canlılardan kaçma eğilimindedirler. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, ebabil kuşlarının ömrünün ortalama 20-25 yıl olduğu belirlenmiştir. Sürekli uçtukları için, bu kuşları yerde görmek pek mümkün değildir. Vücut yapıları oldukça hızlıdır. Yuvalarını daha çok çatıların uç noktalarına yaparlar ve çok hızlı hareket ederler. Yuvalarına girip çıkmaları bile görülemeyecek kadar hızlıdır.

Ömürlerinin genelini uçmakla geçiren ebabiller, yere bir tek yemek ve üremek amaçlı olarak inmektedir. Bu kuşların en önemli özelliklerinden birisi de, uyumak için bile olsa, yere inmemeleridir. Uyuma eylemini bile, havada gerçekleştirirler. Bu ilginç kuşlar, yuvalarını kırsal yaşam alanlarına değil de şehirdeki yaşam alanlarına yaparlar. Baharın habercisi olarak nitelendirilen ebabil kuşları, ilginç ve gizemli özellikleriyle, insanları kendine hayran bırakmaktadır. Ebabil kuşu özellikleri, diğer kuş türlerinden çok farklıdır. Beslenmeden uyumaya, yavrulamadan ötmeye kadar birçok yönüyle ebabiller, gizemini her daim korumaktadır.

Ebabil Kuşu Nedir
Ebabil Kuşu Nedir

Ebabiller, ilginç ve gizemli özellikleri sayesinde, farklı birçok efsaneye konu olmuştur. En önemli özelliği süreki uçmak olan ebabillerin farklı türleri bulunmaktadır. Göçmen kuşlardan olan ebabiller, sonbaharda sıcak ülkelere göç ederler, havaların ısınmasıyla tekrar dönüş yaparlar. Benzer özelliklerinden dolayı kırlangıçlarla karıştırılırlar. Özellikle kırsal kesimlerde, kırlangıçlar ebabil kuşu zannedilmektedir. Çünkü, ebabiller kırsal alanda yuva yapmadıkları için, kırlangıçları görenler ebabil zannetmektedir. Kahverengi, boz ve beyaz karınlı olmak üzere farklı türleri bulunan ebabiller, araştırmacıların kuş türlerini araştırırken en çok üzerinde durduğu türlerdir.

Ebabillerin korkak kuşlar olduğu bilinir. Bu yüzden, yere daha çok gece inerler. İnsanları gördüğünde, çok atik ve hızlı hareket ederler. Korkak oldukları için yere inmedikleri ve uyuma eylemini havada süzülerek geçirdikleri, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış gerçeklerdir. Sürekli havada uçmaları ve yere inmemelerinden dolayı ebabiller, yavruları ile de fazla ilgilenemezler. Yavrular, kısa bir süre sonra serbest bırakılır ve uçma eylemini gerçekleştirmeye mecbur kalır. Korkak yapılarından dolayı yuva için, şehir merkezlerindeki yapıların en uç noktalarını seçen ebabiller, yavrularını kısa bir süre sonra terk ederler. Diğer kuşlar gibi, yavrularına destek sağlamazlar.

Ebabil Kuşu Efsaneleri

Bu kuşlar, bazı efsanelere konu olmuş kuşlardır. Anlatılanlara göre ebabil kuşları, Kabe’yi yıkmaya çalışan Ebrehe ve ordusuna karşı savaşmış, ayaklarında ve gagalarında taşıdığı taşlarla güçlü orduyu yenmiştir. Bazılarına göre efsane, bazılarına göre gerçek olan bu olaydan dolayı ebabil kuşları, İslami açıdan da önem taşıyan ve merak edilen kuşlardır. İnsanlardan sürekli kaçma eğiliminde olan ebabil kuşlarından birisinin, bir süre önce Nevşehir’de bir polisin evinin balkonuna konması da, halk arasında merak uyandırmış ve ilgiyle karşılanmıştı.

Çeşitli özelliklerinden ve efsanelere konu olmasından dolayı Ebabil nedir diye merak edenler için, isminin anlamı dağkırlangıcı olan, görüntüsü, sesi ve özellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan kuşlardır denilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here