Dominant Ne Demek, Dominant Nedir

Dominant Ne Demek, Dominant Nedir
Dominant Ne Demek, Dominant Nedir

Dominant ne demek? Dilimize nereden geçmiştir ve dominant nedir? İngilizce kökenli ‘dominant’ kelimesi esasında biyolojik bir terim olsa da, çoğunlukla kişilikle alakalı bir sıfat olarak kullanılmaktadır. Bu kelimenin biyoloji bilimindeki karşılığı genler arasında baskın olanın çekingen olan üzerine hakimiyet kurmasıdır.

Bunu insanoğlu üzerinden açıklarsak erkek veya dişiden herhangi birinin sahip olduğu baskın karakterin; diğerinin anne ve babadan aldığı çekingen karakter üzerinde baskı kurması sonucu, ikisinden meydana gelen çocukta bu baskın karakterin etkilerinin geçerli olmasıdır. Her ne kadar çok bilinen bir kelime olmasa da bu manayı ifade için ‘başat’ kelimesi de kullanılır.

Eğer kelimenin Türkçe’de tek bir kelimeyle ifade edilmesi istenirse bunun için en yeterlisi ‘baskın’ kelimesi olacaktır. Fakat bazı durumlarda hakim, egemen, galip gibi kelimelerin karşılığı olarak da kullanılabilmektedir. Hayvanlar ve bitkiler aleminde de erkeklik dişilik söz konusu olduğu için bu kelime zooloji ve su ürünleri bilimsel terimleri arasında da geçmektedir.

Marjinal Ne Demek

Dominant Ne Demek

Bu kelime ülkemizde en fazla ‘Çocuklar Duymasın’ dizisindeki ‘Dominant Teyze’ diye bilinen kadın karakterle duyulmaya başlanan bir kelimedir. Bu dizi karakterinin oluşturduğu etki nedeniyle, kelimenin yüzde yüz olumsuz anlam taşıdığı veya sadece kocası üzerinde hakimiyet kurmuş kadınlar için geçerli olduğu düşünülse de durum böyle değildir.

Bu kelimeyi açıklamak için Aliye Rona’nın oynadığı, ailesi hatta içinde yaşadığı toplum üzerinde bile etkili olan karakterler daha eski bir örnek olarak verilebilir. Olumlu bir örnek olarak Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana, obası içerisinde söz sahibi olup direkt yönetimde olmasa da sözü ağır basan bir karaktere sahiptir.

Spesifik Ne Demek

Dominant Nedir

Yukarıdaki başlıklarda dominant nedir bunun açıklaması birkaç mana üzerinden yapılmıştır. Ancak iletişim dilinin sağlıklı olması için toplumun ona en fazla yüklediği anlam üzerinden konuşmak gerekmektedir. Bu kelimenin toplumsal bellekteki karşılığı ise şu cümlelerle ifade edilebilir:

Aile içerisinde dominant bir karaktere sahip birinin bulunması, bu kişinin aile adına bütün kararları alması demektir. Bu durum bazen diğer fertleri rahatsız etse de bazen birçok yükümlülüğü üzerlerinden attıkları için buna ses çıkarmazlar. Yetiştirilen çocuk mutlaka dominant olan tarafın plan programı doğrultusunda yetişir.

dominant ne demek
dominant ne demek

Bu kişiler sadece aile içinde değil, iş yerlerinde, hatta çocuklarının okulunda da aynı hakimiyeti kurmaya eğilim gösterirler ve çoğunlukla da bunu başarırlar. Ailede olduğu gibi bu ortamlarda da bunların her şeye müdahalesinden rahatsız olunsa da iş bitiricilik özellikleri ve seve seve her işe koşuşturmaları herkesi susturur.

Bu kişilerin her şeye koşma nedeni ise sadece ve sadece kararı veren ve işlerin istediği gibi yürümesini isteyen taraf olmalarındandır. Bu anlatılan durum çoğunlukla dominant kadınlar için geçerli olup, dominant erkek tiplerinde sadece emir ve yönetme görülürken başkalarının sorumluluklarını yüklenme durumuna sık rastlanmaz.

Yazımızda genel olarak dominant ne demek, bu ifade edildikten sonra ülkemizde sosyolojik bir tabir olarak hangi kişilik biçimini ifade etmek için kullanılmaktadır, bunun açıklaması yapılmıştır. Görüldüğü üzere bu kelime sanıldığından daha geniş bir anlam yelpazesine sahiptir.

Önceki İçerikBistro Ne Demek, Bistro Nedir
Sonraki İçerikLiteratür Ne Demek, Literatür Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.